Ako informuje Science Daily, geológovia Graham Andrews a Sarah Brownová pri skúmaní púštnej krajiny v juhoafrickej Namíbii narazili na zvláštnu pôdnu formáciu: plochú púšť a na nej roztrúsené stovky dlhých strmých kopcov.
Kopce označili za drumliny, čo sú typy často sa nachádzajúce na miestach, ktoré boli v dávnej dobe pokryté ľadovcami. Avšak, práve to nie je charakteristické pre púštne krajiny.
“Rýchlo sme si uvedomili, na čo sme sa pozerali, pretože sme obaja vyrastali v oblastiach sveta, ktoré boli pod ľadovcami, ja v Severnom Írsku a v Sarah v severnom Illinois,” uviedol profesor Graham Andrews.
Po návrate na univerzitu zistil, že v odoborných kruhoch sa vedelo o tom, že južná Afrika bola v dávnych časoch pokrytá ľadom, ale namíbijské drumliny konkrétne nikto nikdy nepreštudoval.
Andrews sa spojil s kolegom, geológom Andym McGradym, aby pomocou morfometrie zistil, či drumliny vyformoval ľadovec. Kým normálne ľadovce majú postupné vzory rastúceho a topiaceho a príliš sa nepohybujú, namíbijské drumliny obsahovali veľké drážky, takže ľad sa musel rýchlo pohybovať, aby ich mohol vyrezať.
“Ľadovec pri svojom pohybe vyrezal veľké a dlhé drážky na skalách. Nebol to však len ľadovec, ale ľadovcový prúd, oblasť, kde sa ľad veľmi rýchlo pohyboval,” vysvetľuje Andrews s tým, že tieto drážky preukázali prvý dôkaz o ľadovcovom prúde v južnej Afrike v neskorom paleozoickom veku, teda približne pred 300 miliónmi rokov, kedy sa táto oblasť nachádzala nad južným pólom.
Podľa štúdie, ktorú spolu s kolegami uverejnil v časopise PLOS ONE, majú asymetrické drumliny dĺžku 100 metrov až 1,5 kilometra a naznačujú ľadovcový prietok na severozápade.
V paleozoickej dobe existoval ľadový odtok v údolí vtedajšej rieky proto-Huab a takýto celkový vzhľad územia je porovnateľný s ľadovými prúdmi v súčasnej Antarktíde.
Uznanie paleozoického ľadovcového prúdu v severnej Namíbii podporuje tvrdenia o glaciogénnych usadeninách v južnej Brazílii, ktoré naznačujú prítomnosť hlavných suchozemských ľadovcových odtokových systémov aj v južnej Afrike.
“Tieto javy poskytujú ďalšie súvislosti medzi južnou časťou Afriky a Južnou Amerikou, aby ukázali, že boli kedysi spojené,” dodáva Andrews.