Bratislava 31. mája 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Laszlo Balogh)
Vedci znova a znova potvrdzujú, že prirodzená imunita po prekonaní ochorení je oveľa kvalitnejšia ako tá z očkovania. Svetová zdravotnícka organizácia však trvá na svojom – jediná správna imunita je z očkovania a mohla by byť aj u tých, čo ochorenie prekonali, keď si len dajú jednu dávku vakcíny proti Covid-19. Pritom veda tvrdí presný opak, čo dnešní covidideológovia
Pre lepšie pochopenie pomôžeme si na začiatok jednoduchým prirovnaním. Prirodzená imunita po prekonaní je ako bezpečnostný systém na dome, ktorý si zapamätal všetky črty zlodeja, ktorého raz kamerový systém zachytil pri vlámaní. Imunita z očkovania je veľmi slabé bezpečnostné zariadenie, ktoré si pamätá len niektorú charakteristickú črtu zlodeja, napr. jeho nos. Pri vakcínach proti covid-19 je to len jedna časť spike-ový proteín, čo vytvára tlak na vírus rýchlo mutovať.
Najnovší výskum v USA potvrdzuje, že po prekonaní covid-19 sa vytvára imunita nielen proti SARS-CoV-2 ale aj proti vírusu SARS-CoV-1, známom ako nebezpečný SARS. Recenzovaná štúdia o tomto výskume, publikovaná v odbornom časopise Nature Communications ďalej objasňuje, ako imunitný systém reagoval na covid-19 po predchádzajúcom ochorení na jeden zo štyroch koronavírusov, ktoré sú časté v USA a bežne označované ako nachladenie.
Prichádza k záveru, že väčšina Američanov pred pandémiou covid-19 prekonala ochorenie na iné koronavírusy, čo mohlo spustiť ochranu istých protilátok pri infekcii vírusom Sars-CoV-2 . „Produkcia protilátok sa spúšťa aktiváciou pamäťových B-buniek, ktoré sa vytvorili prekonaním bežného nachladenia,” vysvetľuje Raiees Andrabi, vedúci autor štúdie, ktorý sa venuje imunológii a mikrobiológii na Scripps výskumnom inštitúte. T-bunky sú kľúčové pre fungovanie imunitného systému.
Prirodzená imunita na niekoľko rokov
Výskum v Kalifornii i v českom Brne ukázal, že vývoj hladiny T-buniek potvrdzuje, že prirodzená imunita po prekonaní covid-19, bude trvať roky až desaťročia. Pre tých, čo chcú ísť len podľa protilátok, najnovšia štúdia v časopise Nature potvrdzuje, že ich je dostatok aj 11 mesiacov po prekonaní covid-19 (teda nielen 180 dní). Každopádne ochrana je podstatne dlhšia a kvalitnejšia ako imunita po očkovaní. Preto očkovaní budú potrebovať booster dávku ďalšiu covidovú sezónu. Zatiaľ nám však hovoria len o tretej dávke, aby nás nevystrašili, že to bude potrebné rok čo rok.
Štúdia z talianskej Lombardie, nedávno publikovaná v odbornom časopise Jama – Interná medicína, zas zistila, že tí, čo prekonali covid-19, majú nulovú šancu znova ochorieť a nepotrebujú žiadnu dávku vakcíny. Nino Mazzone, riaditeľ oddelenia chronickej a kontinuálnej starostlivosti v Miláne uskutočnil za rok 122 007 výterov, z toho 15 960 u pozitívnych a 15 79 u hospitalizovaných pacientov. Len 5 bývalých pacientov sa znovu nakazilo a u žiadneho z nich sa nevyvinula klinicky významnejšia patológia. Iba jeden skončil v nemocnici, ďalší štyria z pracovných dôvodov často navštevovali zdravotnícke prostredie, preto mali vysokú šancu sa nakaziť.
Mazzone na základe výskumu skonštatoval, že „podľa súčasných poznatkov by sa protikovidová vakcína nemala podávať tým, ktorí už ochorenie prekonali. Pravdepodobnosť znovunakazenia u vyliečeného z covid-19 je 0,07% za obdobie roka. Prekonanie poskytuje oveľa lepšiu ochranu ako vakcína”.
Kým možnosť znovunakazenia podľa neho vychádza štatisticky na 1 prípad zo 100 tisíc, v kohorte nenakazených zistili výskyt nakazenia u 15 prípadov zo 100 tisíc. Z toho vyplýva, že skutočná šanca nakaziť sa SARS-CoV-2 u doteraz nenakazených je 0,015%. Tu sa hodí dodať zakončiť nedávnym výrokom komentátora Jána Baráneka:
„V histórii ľudstva ešte nebola vážna, život ohrozujúca pandémia, počas ktorej by za ochranu pred ochorením, teda očkovaním, dávali ľuďom benefity a odmeny.”
Jana Ray Tutková