Analýza Borisa Schmida z univerzity v Osle a jeho kolegov odhalila niekoľko zvláštnych vecí. Napríklad sa ukázalo, že do niektorých oblastí Francúzska a Katalánska rodové kmene moru prenikli prakticky súčasne.
Ešte viac vedcov prekvapilo, že baktérie, ktoré v “čiernom” roku 1361 zabili tisíce Londýnčanov, mali úplne rovnakú skladbu mutácií ako Yersinia pestis z Bolgaru a tiež mikróby z Dánska, ktoré v tom istom roku spôsobili epidémiu v meste Bergen.
Táto “neuveriteľná zhoda” spolu s arabskými a ruskými kronikami z tej doby priviedli vedcov k jednoduchej a zjavnej odpovedi na otázku, odkiaľ pochádza táto epidémia a ako sa rozšírila po celej Európe.
Faktom je, že krátko pred prvým vypuknutím “čiernej smrti” v rokoch 1330-1340 sa otvorila prvá “priechodná“ obchodná cesta spájajúca východné oblasti Zlatej hordy, bulharské a susedné ruské kniežatstva so západným krajom, Krymom.
Boli tu mestá Kafa a Sudak, najväčšie obchodné miesta janovských a benátskych obchodníkov. Otvorenie tejto cesty a vznik nových daňových úľav umožnili Horde a ruským “podnikateľom” začať nakupovať kožušiny na Urale a za Uralom a predávať ich západným krajinám vďaka službám talianskych obchodných republík.
Podobné obchodné vzťahy sa objavili po niekoľkých desaťročiach medzi Veľkým Novgorodom a nemeckým hanzovným odborovým zväzom. Ich spolupráca podľa genetikov mohla vyvolať druhú vlnu “čiernej smrti”, ktorá otriasla severnými krajinami Európy v roku 1360.