Generálny tajomník OSN tajne pomáha Rusku

Bratislava 20. augusta 2022 (HSP-Evgeniy Maloletka)

 

Prinášame vám článok ruských novín Vesti. Návšteva generálneho tajomníka OSN a tureckého prezidenta vo Ľvove zanechala zmiešané dojmy. Na jednej strane António Guterres požadoval od Ruska nemožné – “demilitarizáciu územia okolo Záporožskej jadrovej elektrárne”. Na druhej strane je však úloha generálneho tajomníka OSN v súčasných udalostiach pre Rusko prinajmenšom výhodná

Zelenský Erdogan Guterres
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (uprostred), generálny tajomník OSN António Guterres (vpravo) a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (vľavo) si podávajú ruky po stretnutí v ukrajinskom meste Ľvov

V dňoch 17. a 18. augusta sa vo Ľvove uskutočnil pozoruhodný trojstranný samit. Najprv do mesta priletel generálny tajomník OSN António Guterres a po ňom turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Tam sa stretli s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, najprv samostatne a potom sedeli spolu 40 minút. Podľa oficiálnych vyhlásení strany prerokovali celý rad otázok, od mierových rokovaní medzi Moskvou a Kyjevom až po situáciu v Záporožskej jadrovej elektrárni.

Je zrejmé, že turecký prezident sa vo Ľvove zaoberal predovšetkým riešením svojich vlastných problémov. Konkrétne, posilnenie jeho ekonomickej prítomnosti na Ukrajine, obhajoba “dohody o obilí” (ktorá dramaticky zvýšila osobnú dôveryhodnosť Turecka a Erdogana) a presadenie sa ako sprostredkovateľ v potenciálnych mierových rokovaniach medzi Ruskom a Ukrajinou. Čo je pre tureckého prezidenta na pozadí hospodárskych problémov a ťažkých parlamentných volieb v roku 2023 kľúčové – takéto sprostredkovanie by zvýšilo jeho dôveryhodnosť v očiach tureckého obyvateľstva.

“Ako viete, pred mesiacom sme my – OSN, Ukrajina, Rusko a Turecko – predviedli historický príklad spolupráce. Nielen Ukrajina, ale celý svet začal pociťovať pozitívne účinky Istanbulskej dohody, ktorá umožnila bezpečný vývoz obilia na svetové trhy cez Čierne more,” povedal Erdogan. – Počas dnešného stretnutia sme diskutovali o tom, ako by sa dnes mohol posilniť existujúci mechanizmus. Uvažovali sme o možnosti premeniť pozitívnu atmosféru Istanbulských dohôd na udržateľný mier.”

Turecké médiá túto iniciatívu podporili – Ankara uviedla, že Moskva údajne požiadala Erdogana o zorganizovanie stretnutia. Hovorí sa, že turecký prezident je už takmer oficiálnym sprostredkovateľom. V skutočnosti sme z Moskvy nedostali žiadne oficiálne potvrdenie v tejto veci. Predovšetkým preto, že Zelenskyj nerieši otázky vojny a mieru. A čo je najdôležitejšie, ukrajinský líder vedome odmieta takéto rokovania a kladie im neprijateľné podmienky.

“Aby sa mohli začať mierové rokovania, Rusko musí najprv opustiť okupované územia,” povedal ukrajinský prezident. “Akýkoľvek územný kompromis s Kremľom je vojna odložená do budúcnosti,” hovorí Alexej Danilov, tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany.

Pokiaľ ide o Guterresa, ten mal ako šéf OSN posilniť Erdoganovu vyjednávaciu pozíciu. Svojou prítomnosťou do istej miery posvätil návrhy tureckého prezidenta.

“Hneď po ruskej invázii na Ukrajinu som jasne vyhlásil, že globálna potravinová kríza sa nevyrieši bez riadneho globálneho prístupu k ukrajinským potravinám, ako aj k ruským potravinám a hnojivám,” povedal Guterres. Dodal, že doteraz bolo na trhy po celom svete dodaných viac ako 560 000 ton obilia a iných potravín, ktoré vyprodukovali ukrajinskí poľnohospodári. Zabudol však spomenúť, že leví podiel tohto tovaru smeroval nie do hladujúcich afrických krajín, ale do dobre živenej Európy.

Dôležité však je, že Gutteres tým potvrdil priamu zodpovednosť OSN (a svoju vlastnú) za dodržanie dohody o obilí. Koniec koncov, súčasťou dohody sú aj záväzky zrušiť obmedzenia na vývoz ruského obilia a hnojív.

Zdá sa, že to je maximum, čo je OSN v súčasnosti schopná urobiť. Odborníci a politici poukazujú na neschopnosť organizácie riešiť nielen globálne otázky vojny a mieru, ale dokonca ani formulovať čestné a principiálne stanovisko k zdanlivo jasným otázkam.

Napríklad k ruskej špeciálnej operácii na Ukrajine možno mať akýkoľvek postoj, ale k otázke ostreľovania Záporožskej jadrovej elektrárne ukrajinskými vojskami by OSN (formálne sa zaoberajúca udržiavaním mieru vo svete) mala zaujať jednoznačné stanovisko: “Kyjev musí okamžite zastaviť ostreľovanie tohto územia”. Namiesto toho sa Guterres snaží kráčať medzi prúdmi a byrokratické body uprednostňuje pred potrebou zastaviť ukrajinský jadrový terorizmus.

Guterres teda na stretnutí so Zelenským akoby diskutoval o návšteve elektrárne misiou MAAE. “S generálnym tajomníkom sme sa dohodli na podmienkach možnej misie MAAE do Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorá by tam išla legálne cez územie bez okupantov,” povedal Zelenskyj.

Ak sa však pozorne pozriete na mapu, uvidíte, že územia okolo Záporožskej jadrovej elektrárne sú už dávno tieto územia obsadené Rusmi. Sú tam umiestnené ruské jednotky, cez ktorých pozície inšpektori MAAE podľa Zelenského nesmú prechádzať.

To znamená, že príbeh misie MAAE by mohol mať tri scenáre. Po prvé – Rusko sa stiahne z elektrárne a súvisiacich území. “Vojenské vybavenie a personál musia byť zo závodu stiahnuté. Je potrebné zabrániť ďalšiemu nasadeniu síl alebo vybavenia na mieste. Táto oblasť musí byť demilitarizovaná,” povedal Guterres. Ruské ministerstvo zahraničných vecí však už uviedlo, že žiadna “demilitarizácia” sa neplánuje.

Druhé riešenie spočíva v tom, že úradníci MAAE pôjdu do jadrovej elektrárne z ukrajinského územia loďou cez rieku Dneper. Potom by sa však stále nachádzali v závode, ktorý kontrolujú ruskí operátori a ruská armáda.

A napokon, tretí scenár je, že návšteva (ktorá sa nemôže uskutočniť cez “ukrajinské územie”, ani od nej nemožno upustiť bez hrozby straty tváre a výčitiek OSN, že sa nestará o jadrovú hrozbu) bude triviálne narušená. Po ďalšom ukrajinskom ostreľovaní misia povie, že Rusko nie je schopné zaistiť bezpečnosť zamestnancov MAAE, a preto ľutujú, ale elektráreň nie je možné navštíviť.

Očakávalo sa tiež, že Guterres ostro odsúdi útok ukrajinských ozbrojených síl na trestaneckú kolóniu v Olenivke, kde boli držaní ukrajinskí vojnoví zajatci. Generálny tajomník oznámil začatie misie na vyšetrenie útoku, ktorú povedie brazílsky generál Carlos dos Santos Cruz. “Tím musí byť schopný zhromažďovať a analyzovať potrebné informácie. Znamená to predovšetkým bezpečný, chránený a neobmedzený prístup k ľuďom, miestam a dôkazom bez akéhokoľvek zasahovania z akejkoľvek strany,” vysvetlil Guterres.

Jediný problém je, že ukrajinský útok sa uskutočnil už 29. júla, teda pred 20 dňami. A keďže termín začiatku misie je neistý (nehovoriac o trase, ktorou sa do Olenivky vydá), v čase, keď sa začne samotné vyšetrovanie, veľká časť hmotných dôkazov buď zmizne, alebo ich ruskí vyšetrovatelia zakonzervujú a OSN ich označí za “nedôveryhodné”. To umožní generálovi Dos Santosovi vydať záverečnú správu so zjednodušenou formuláciou v zmysle “niekto na niekoho vystrelil”.

Napokon, Guterres mal zaujať pevné a jednoznačné stanovisko k ostreľovaniu Donecka a ďalších území protipechotnými mínami Lepestok zo strany AFU. Guterres sa však v tom zmysle nevyjadril, čím dal tichý súhlas ukrajinskému režimu, aby pokračoval vo vojnových zločinoch. “Pokusy západných osobností prísť na Ukrajinu na upokojujúce misie sa stretli s teroristickými útokmi, ostreľovaním, obeťami a ničením. Vo Ľvove, kde sa pohybovali generálny tajomník OSN Guterres a Zelenskij, sa nestrieľalo. Rokovali tam o ‘mierových iniciatívach’,” rozhorčuje sa Rodion Mirošnyk, veľvyslanec LĽR v Rusku.

V skutočnosti neurobil ani nepovedal nič. Na druhej strane však nie je potrebné žiadať od OSN to, čo nemôže urobiť teraz – namiesto toho odborníci navrhujú využiť platformu organizácie a pána Guterresa osobne v záujme Ruska. Čo Moskva už robí.

Áno, Guterres prispel k odvozu ukrajinského obilia z Odesy – a to je dobre, pretože súčasne s odvozom ukrajinskej pšenice boli zrušené sankcie proti ruskému poľnohospodárskemu vývozu. Nehovoriac o tom, že vďaka tejto dohode Západ stratil argument “Rusko spôsobuje humanitárnu krízu vo svete”, ktorým USA a EÚ plánovali pritiahnuť africké a ázijské krajiny k protiruským sankciám.

Áno, Guterres (rovnako ako Erdogan) nie je schopný zorganizovať účinný diplomatický proces medzi Ruskom a Ukrajinou, ale OSN (na rozdiel od Turecka) zostáva globálnym rokovacím fórom, kde
môže Moskva viesť dialóg s tretími krajinami a presadzovať svoju agendu medzi všetkými svetovými mocnosťami.

Áno, Guterres nie je pripravený verejne odsúdiť Kyjev za vojnové zločiny a ani sa nechystá prísť do Donecka, aby sa oboznámil s faktami o týchto vojnových zločinoch – ale všetko dokonale chápe. A na rozdiel od západných krajín nemá záujem o pokračovanie konfliktu na Ukrajine do posledného Ukrajinca.

Preto by sme nemali byť na generálneho tajomníka príliš prísni. Hrá tak, ako vie. A spôsob, akým to hrá, už teraz funguje v prospech Ruska.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Návrh zvyšovania platov zdravotníkov sa presúva na koniec schôdze

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Rokovanie o návrhu zákona, ktorým sa majú zvýšiť platy zdravotníckym pracovníkom, sa na základe politickej dohody presúva na koniec aktuálnej parlamentnej schôdze. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Petra Lániková Návrh rieši okrem avizovaného zvyšovania miezd lekárov a sestier aj platy ostatných zdravotníkov…

Víťazi môžu získať 20-tisíc eur, Kerio má šancu na tretí triumf

0 icon

Košice 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Víťazi 99. ročníku Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach (2. októbra) si môžu odniesť prémiu v celkovej výške 20-tisíc eur. Do tejto sumy je započítaná aj suma 5000 eur, ktorú získa víťaz v prípade, že vytvorí traťový rekord. Oň sa bude snažiť najmä skupina…

Stančíka si pozval na výbor Žilinku, dôvodom je kauza cintorínu v Ladomírovej

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Mimoriadna schôdza Zahraničného výboru NR SR sa uskutoční 28. 9. 2022 (streda) o 13.00 h. Témou rokovania, ktoré inicioval poslanec Andrej Stančík (OĽANO), je šírenie ruskej propagandy v súvislosti s vojnovým cintorínom z 1. svetovej vojny v obci Ladomírová. Na rokovanie…

Slováci spadli do piateho koša, najnižšie od roku 1994

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Slovenská futbalová reprezentácia bude pri žrebe kvalifikácie na EURO 2024 figurovať v piatom výkonnostnom koši. Nízke nasadenie je dôsledkom nevýrazných výkonov slovenských futbalistov v tomto ročníku Ligy národov. V 3. skupine C-divízie si pripísali len dve víťazstvá a obsadili tretie miesto za Kazachstanom…

Mikulcova vizitka: Česko dočasne zavedie kontroly na hraniciach so Slovenskom kvôli nelegálnym migrantom

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto: TASR/DPA-Armin Weigel, Dano Veselský, Martin Baumann, Jaroslav Novák,   Česká vláda rozhodla o dočasnom zavedení kontrol na hranici so Slovenskom. Dôvodom je prílev nelegálnych migrantov kvôli nelegálnej migrácii najmä zo Sýrie. "Opatrenie bude platiť od štvrtku," povedal predseda českej vlády Petr Fiala a minister…

Plyn z plynovodu Nord Stream 2 uniká do Baltského mora. Nie je vylúčená sabotáž. Meranie zachytilo podmorské výbuchy

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANE (HSP/Foto:Pixabay)   Plyn z plynovodu Nord Stream 2 unikol do Baltského mora, informuje agentúra Reuters Dánske úrady údajne vyzvali lode, aby sa nepribližovali k ostrovu Bornholm po tom, ako v noci došlo k úniku plynu z ruského plynovodu Nord Stream 2. "Dnes došlo k úniku…

Medvedev: Západní demagógovia prehltnú aj použitie jadrovej zbrane

0 icon

Moskva 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Bývalý prezident Ruska a šéf Bezpečnostnej rady Ruska sa vrátil k tému použitia jadrových zbraní. Reaguje na neutíchajúce vyhlásenia Západu, aby sa Rusko neopovážilo použiť jadrové zbrane. Medvedevovi je trochu čudný tento povik, pretože Rusko sa na niečo také zatiaľ nechystá - ak…

Una vittoria storica: Talianskí voliči sa vzbúrili technokratom, ktorí viedli krajinu do záhuby!

0 icon

Rím 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Valentina Stefanelli)   "Una vittoria storica" - historické víťazstvo. Takto reagovala internetová stránka jedného z hlavných talianskych denníkov Corriere della Sera na výsledky prieskumov zverejnené po ukončení hlasovania v nedeľu večer v talianskych parlamentných voľbách Pravicová koalícia pod vedením Giorgii Meloniovej získala podľa prognóz 40 -…

Liberálne média si pripravujú novú politickú alternatívu. Kádre, ktoré dosiaľ vytiahli, sú číre zúfalstvo

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto: TASR/AP-Valentyn Ogirenko, Jakub Kotian SITA-Ľudovít Vaniher, Facebook)   Podľa prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N sú na Slovensku najdôveryhodnejšími politikmi Zuzana Čaputová a predseda Hlasu SD Peter Pelegrini. Čaputovej dôveruje 43,6 % opýtaných (z toho 20,3 % rozhodne), Pellegrinimu 34,4 %. Ficove (Smer SD) percentá…

Hrana možností

0 icon

Praha 27. septembra 2022 (HSP/vidlakovyky/Foto:Facebook)   Ve svém včerejším článku jsem tvrdil, že volby byly vítězství. Sice ne takové, jak všichni čekali, ale vítězství to bylo. Pětikolka takřka všude oslabila, ANO takřka všude posílilo, takřka všude se do zastupitelstev dostala SPD a takřka všude bojují o senát kandidáti ANO proti…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

Referendum v republikách : už po 4 dňoch sú referendá právoplatné . 

0icon

Ako viete dnes je posledný deň na absolvovanie referenda v DĽR, LĽR ako aj v Záporožskej a Chersonskej oblasti . No už po štyroch dňoch v každej s republík hlasovalo viac ako 50 % oprávnených voličov . Tu je stručný prehľad : DĽR :Takmer 1,5 milióna ľudí hlasovalo v DNR počas štyroch dní…

Milan Šupa

Odhaľovanie tajomstiev astrálneho sveta

0icon

Žijeme v dobe súdu a očisty zeme, kedy by ľudia nemali mať nijaké duchovné tajomstva. Naopak, mali by byť plne duchovne vedomí, aby mohli vedome kráčať k Svetlu a jeho cestami. Aby pri tom dokázali vedome využiť všetky pomoci, ktoré sa im ponúkajú.

Gustáv Murín

Výtvor žltej tlače - Matovič

0icon

Je to bizarné! Naša žltá tlač v cudzích službách (SME-čko, denník N-ádor, týždeň, aktuality.sk a v počiatkoch aj Trend) vypustili džina z fľaše – teda Matoviča z psychiatrie – a teraz by ho radi natlačili späť. Ale nejde to. Vydláždili mu cestu k moci vopred absurdne vykonštruovaným obvinením, že Ficova vlád

Slavěna Vorobelová

Pomajdanová excelencia predčasné voľby asi nedovolí

0icon

Dnes (25.9.2022) sa konajú v Taliansku predčasné parlamentné voľby. Nejdem sa teraz zaoberať tým, čo vyvolalo v Taliansku predčasné parlamentné voľby, ale chcem len poukázať na to, že predčasné voľby sú vo vyspelých demokraciách úplne štandardné (teda, ak Taliansko spĺňa túto euroatlantickú definíciu). U nás sme už tiež mali dočinenia…

Pavel Pakoš

Moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“ ?

0icon

Kardinál Gerhard Ludwig Müller v novom rozhovore prezradil , že počas diskusií na nedávnom stretnutí kolégia kardinálov v Ríme, ktoré sa konalo 29. – 30. augusta, novovymenovaný kardinál a kľúčový pápežský poradca naznačil, že moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“. Müller uviedol, že kardinál Gianfranco Ghirlanda, SJ, kanonick&yacut

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Volavka hľadá potravu neďaleko kvitnúcich ľalií na okraji indického Gauhátí v štáte Assám

Autor: TASR/AP-Anupam Nath

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Návrh zvyšovania platov zdravotníkov sa presúva na koniec schôdze

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Rokovanie o návrhu zákona, ktorým sa majú zvýšiť platy zdravotníckym pracovníkom, sa na základe politickej dohody presúva na koniec aktuálnej parlamentnej schôdze. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Petra Lániková Návrh rieši okrem avizovaného zvyšovania miezd lekárov a sestier aj platy ostatných zdravotníkov…

Víťazi môžu získať 20-tisíc eur, Kerio má šancu na tretí triumf

0 icon

Košice 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Víťazi 99. ročníku Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach (2. októbra) si môžu odniesť prémiu v celkovej výške 20-tisíc eur. Do tejto sumy je započítaná aj suma 5000 eur, ktorú získa víťaz v prípade, že vytvorí traťový rekord. Oň sa bude snažiť najmä skupina…

Stančíka si pozval na výbor Žilinku, dôvodom je kauza cintorínu v Ladomírovej

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Mimoriadna schôdza Zahraničného výboru NR SR sa uskutoční 28. 9. 2022 (streda) o 13.00 h. Témou rokovania, ktoré inicioval poslanec Andrej Stančík (OĽANO), je šírenie ruskej propagandy v súvislosti s vojnovým cintorínom z 1. svetovej vojny v obci Ladomírová. Na rokovanie…

Slováci spadli do piateho koša, najnižšie od roku 1994

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Slovenská futbalová reprezentácia bude pri žrebe kvalifikácie na EURO 2024 figurovať v piatom výkonnostnom koši. Nízke nasadenie je dôsledkom nevýrazných výkonov slovenských futbalistov v tomto ročníku Ligy národov. V 3. skupine C-divízie si pripísali len dve víťazstvá a obsadili tretie miesto za Kazachstanom…

Mikulcova vizitka: Česko dočasne zavedie kontroly na hraniciach so Slovenskom kvôli nelegálnym migrantom

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto: TASR/DPA-Armin Weigel, Dano Veselský, Martin Baumann, Jaroslav Novák,   Česká vláda rozhodla o dočasnom zavedení kontrol na hranici so Slovenskom. Dôvodom je prílev nelegálnych migrantov kvôli nelegálnej migrácii najmä zo Sýrie. "Opatrenie bude platiť od štvrtku," povedal predseda českej vlády Petr Fiala a minister…

Plyn z plynovodu Nord Stream 2 uniká do Baltského mora. Nie je vylúčená sabotáž. Meranie zachytilo podmorské výbuchy

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANE (HSP/Foto:Pixabay)   Plyn z plynovodu Nord Stream 2 unikol do Baltského mora, informuje agentúra Reuters Dánske úrady údajne vyzvali lode, aby sa nepribližovali k ostrovu Bornholm po tom, ako v noci došlo k úniku plynu z ruského plynovodu Nord Stream 2. "Dnes došlo k úniku…

Medvedev: Západní demagógovia prehltnú aj použitie jadrovej zbrane

0 icon

Moskva 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Bývalý prezident Ruska a šéf Bezpečnostnej rady Ruska sa vrátil k tému použitia jadrových zbraní. Reaguje na neutíchajúce vyhlásenia Západu, aby sa Rusko neopovážilo použiť jadrové zbrane. Medvedevovi je trochu čudný tento povik, pretože Rusko sa na niečo také zatiaľ nechystá - ak…

Una vittoria storica: Talianskí voliči sa vzbúrili technokratom, ktorí viedli krajinu do záhuby!

0 icon

Rím 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Valentina Stefanelli)   "Una vittoria storica" - historické víťazstvo. Takto reagovala internetová stránka jedného z hlavných talianskych denníkov Corriere della Sera na výsledky prieskumov zverejnené po ukončení hlasovania v nedeľu večer v talianskych parlamentných voľbách Pravicová koalícia pod vedením Giorgii Meloniovej získala podľa prognóz 40 -…

Liberálne média si pripravujú novú politickú alternatívu. Kádre, ktoré dosiaľ vytiahli, sú číre zúfalstvo

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto: TASR/AP-Valentyn Ogirenko, Jakub Kotian SITA-Ľudovít Vaniher, Facebook)   Podľa prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N sú na Slovensku najdôveryhodnejšími politikmi Zuzana Čaputová a predseda Hlasu SD Peter Pelegrini. Čaputovej dôveruje 43,6 % opýtaných (z toho 20,3 % rozhodne), Pellegrinimu 34,4 %. Ficove (Smer SD) percentá…

Hrana možností

0 icon

Praha 27. septembra 2022 (HSP/vidlakovyky/Foto:Facebook)   Ve svém včerejším článku jsem tvrdil, že volby byly vítězství. Sice ne takové, jak všichni čekali, ale vítězství to bylo. Pětikolka takřka všude oslabila, ANO takřka všude posílilo, takřka všude se do zastupitelstev dostala SPD a takřka všude bojují o senát kandidáti ANO proti…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Referendum v republikách : už po 4 dňoch sú referendá právoplatné . 

0icon

Ako viete dnes je posledný deň na absolvovanie referenda v DĽR, LĽR ako aj v Záporožskej a Chersonskej oblasti . No už po štyroch dňoch v každej s republík hlasovalo viac ako 50 % oprávnených voličov . Tu je stručný prehľad : DĽR :Takmer 1,5 milióna ľudí hlasovalo v DNR počas štyroch dní…

Milan Šupa

Odhaľovanie tajomstiev astrálneho sveta

0icon

Žijeme v dobe súdu a očisty zeme, kedy by ľudia nemali mať nijaké duchovné tajomstva. Naopak, mali by byť plne duchovne vedomí, aby mohli vedome kráčať k Svetlu a jeho cestami. Aby pri tom dokázali vedome využiť všetky pomoci, ktoré sa im ponúkajú.

Gustáv Murín

Výtvor žltej tlače - Matovič

0icon

Je to bizarné! Naša žltá tlač v cudzích službách (SME-čko, denník N-ádor, týždeň, aktuality.sk a v počiatkoch aj Trend) vypustili džina z fľaše – teda Matoviča z psychiatrie – a teraz by ho radi natlačili späť. Ale nejde to. Vydláždili mu cestu k moci vopred absurdne vykonštruovaným obvinením, že Ficova vlád

Slavěna Vorobelová

Pomajdanová excelencia predčasné voľby asi nedovolí

0icon

Dnes (25.9.2022) sa konajú v Taliansku predčasné parlamentné voľby. Nejdem sa teraz zaoberať tým, čo vyvolalo v Taliansku predčasné parlamentné voľby, ale chcem len poukázať na to, že predčasné voľby sú vo vyspelých demokraciách úplne štandardné (teda, ak Taliansko spĺňa túto euroatlantickú definíciu). U nás sme už tiež mali dočinenia…

Pavel Pakoš

Moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“ ?

0icon

Kardinál Gerhard Ludwig Müller v novom rozhovore prezradil , že počas diskusií na nedávnom stretnutí kolégia kardinálov v Ríme, ktoré sa konalo 29. – 30. augusta, novovymenovaný kardinál a kľúčový pápežský poradca naznačil, že moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“. Müller uviedol, že kardinál Gianfranco Ghirlanda, SJ, kanonick&yacut

Armádny Magazín

Prioritou bude bezpečnosť Rusov. Špeciálna vojenská operácia na Ukrajine sa po vstupe nových republík stane protiteroristickou

0 icon

Rusko, 27.september 2022 (AM) – Armádnemu generálovi Dmitrijovi Bulgakovovi nemožno vyčítať prácu námestníka ministra obrany Ruskej federácie pre logistiku, domnieva sa vedúci Katedry politológie a sociológie Ruskej ekonomickej univerzity. G.V. Plechanov a Andrey Koškin, expert Asociácie vojenských politológov. Tak okomentoval vyhlásenie Ministerstva obrany Ru

Pouličné nepokoje v Iráne – americká pomsta za dodávku útočných bezpilotných lietadiel Rusku

0 icon

Irán, 27.september 2022 (AM) – Americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan 16. júla pre CNN povedal , že USA majú informácie naznačujúce, že Irán sa „pripravuje poskytnúť Rusku niekoľko stoviek bezpilotných

V Záporoží sa rozhodli sformovať tri dobrovoľnícke prápory

0 icon

Zaporožie, 27.september 2022 (AM) – Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú vo vedení špeciálnej vojenskej operácie, o jej priebehu informoval generálporučík Igor Konašenkov.   V dôsledku masívneho palebného zásahu miesta nasadenia 14. mechanizovanej a 95. výsadkovej útočnej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny v obciach Senkovo ​​​​a Červonyj Oskol v

Pripravujú "vlkov" na nacistov? Bývalých čečenských militantov chcú z väzníc vypustiť na Ukrajinu

0 icon

Čečensko, 27.september 2022 (AM) – Neoficiálne zdroje informujú o najnovšom "prekvapení" pre ukrajinských nacistov v podobe vypustenia „vlkov“. Na vykonávanie špeciálnej operácie sa vo väzniciach chystá verbovanie bývalých čečenských bojovníkov.   Podľa zdroja majú bývalí militanti, ktorí bojova

"Nejdú do vojny": Izraelský expert Jakov Kedmi vysvetlil čo vlastne čaká zmobilizovaných Rusov

0 icon

Izrael, 27.september 2022 (AM) – Rusi povolaní v rámci čiastočnej mobilizácie väčšinou nebudú vyslaní na front, ale zostanú na druhej a následnej línii obrany. Uviedol to vojensko-politický expert Jakov Kedmi.   Rusi mobilizovaní od 21. septembra nie sú určení na vyslanie na líniu dotyku, ale najmä na zabezpečenie kontroly nad o

FOTO DŇA

Volavka hľadá potravu neďaleko kvitnúcich ľalií na okraji indického Gauhátí v štáte Assám

Autor: TASR/AP-Anupam Nath

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali