Geist: Rozšírenie EÚ v roku 2004 bolo zjednotením Európy, dnes sa znovu člení

Geist: Rozšírenie EÚ v roku 2004 bolo zjednotením Európy, dnes sa znovu člení

Bratislava 25. apríla (TASR/HSP)

 

Z dnešných 28 členských štátov sa niektoré nestanú súčasťou hlbšie integrovaného jadra Európskej únie na základe vlastného rozhodnutia

Rozšírenie Európskej únie (EÚ) v roku 2004 bolo zjednotením Európy, zmazaním hraníc nakreslených ešte studenou vojnou. Dnešná diskusia o tvrdom jadre integrovanej Európy je však debatou o dvoch Európach vo vnútri EÚ a tom, aký vysoký a aký priepustný bude “pomyselný múr”, ktorý ich bude oddeľovať. Pre TASR to povedal Radovan Geist z portálu Euractiv.sk.

Reklama

Z dnešných 28 členských štátov sa niektoré nestanú súčasťou hlbšie integrovaného jadra Európskej únie na základe vlastného rozhodnutia. Najpravdepodobnejším adeptom na takýto status je Veľká Británia. Iné sa tam nedostanú z rôznych objektívnych dôvodov. “Ak bude podmienkou napríklad prijatie spoločnej meny, niektoré krajiny budú logicky musieť počkať,” vysvetlil Geist.

Neočakáva, že by bolo vytváranie hlbšie integrovaného jadra definované novou celourópskou zmluvou. “To by bolo príliš komplikované. Skôr sa dá očakávať, že to bude podobný spôsob, akým bol prijatý fiškálny kompakt,” poznamenal s tým, že tento proces bude prebiehať na základe podpisu viacerých čiastkových dohôd.

Reklama

Fiškálna dohoda, teda Zmluva o stabilite, koordinácii a riadení hospodárskej a menovej únie (TSCG), bola podpísaná 12. marca 2012. Keďže sa Veľká Británia a Česká republika rozhodli ju nepodpísať, bola koncipovaná ako medzivládna zmluva mimo rámca EÚ a podpísalo ju zvyšných 25 vtedajších členov únie. Aktuálne uvažuje o pristúpení k tejto zmluve aj Česká republika.

Podľa Geista má dnešná únia trochu iné inštitúcie a kompetencie, ako tá, do ktorej Slovensko pred desiatimi rokmi vstúpilo. Predovšetkým tu v dôsledku ekonomickej krízy existuje výrazné volanie po hlbšej integrácii, takej, aká by bola pred desaťročím ťažko predstaviteľná. “V roku 2006 panovala v EÚ obava z krízy v dôsledku jej rozšírenia. Ukázalo sa, že krízy pochádzajú z iných zdrojov,” povedal Geist s tým, že EÚ hľadá efektívny spôsob, ako podobné problémy v budúcnosti prekonávať.

V porovnaní so situáciou pred desiatimi rokmi je podľa neho v členských štátoch vidieť posun verejnej mienky smerom k euroskeptickejším názorom. Podľa Geista je to dané jednak tým, že niektoré populistické strany v členských štátoch spájajú agendu EÚ s témami, ktoré s ňou bezprostredne nesúvisia, ako sú antimoslimské alebo antiimigrantské témy. Na druhej strane, politika Európskej únie je aj z inštitucionálnych dôvodov mimoriadne komplikovaná a voliči jej často nerozumejú, čo sa prejavuje aj na nízkej účasti vo voľbách do Európskeho parlamentu. Často napríklad nevidia bezprostredný vplyv volieb na exekutívu EÚ. “Ak by sa niekedy v budúcnosti EÚ zmenila na regulárnu federáciu, mala by normálny federálny parlament a vládu. Ale to je otázka vzdialenej budúcnosti. Dnes musíme akceptovať zložitosť rozdelenia kompetencií v EÚ,” poznamenal Geist.

Problémy sú spojené aj s ďalším rozširovaním EÚ a to najmä v prípade veľkých štátov s vážnymi vnútornými problémami, ako je Turecko a Ukrajina. “Oficiálna politika EÚ je, že dvere sú stále otvorené. Otázka je, či je dnes EÚ politicky, ekonomicky a inštitucionálne pripravená prijať ďalšie veľké členské krajiny. Podľa mňa skôr nie. Ak to EÚ s ponukou budúcej integrácie myslí vážne, mala by si na ňu pripravovať mechanizmy,” dodal analytik Euractiv.sk.

Pre Slovensko znamenalo desať rokov v Európskej únii stabilizáciu politickej situácie aj inštitúcií. Podľa Geista bol problém, kam Slovensko hodnotovo patrí, aj v minulosti skôr umelý, vstupom do EÚ sa však definitívne vyriešil. “Vzhľadom na spoločný trh a spoločnú menu je dnes Slovensko oveľa atraktívnejšie pre určitý typ investorov. Veľkou výhodou je možnosť cestovania, vrátane vycestovania za prácou, ktorá pomáha znižovať nezamestnanosť,” poznamenal. “Šanca, ktorú sme nevyužili úplne, sú eurofondy. Spôsob nakladania s nimi nebol vždy efektívny a škandály, ktoré vznikli, boli využívané na kritiku EÚ. Pritom chyba bola na našej strane, nie na strane únie,” povedal Geist.

Reklama

Celkovo však Slovensko patrí medzi štáty s pomerne vysokou podporou Európskej únie. Slovenskí euroskeptici preto podľa Geista väčšinou nie sú takí radikálni ako v niektorých iných štátoch EÚ. Nepožadujú vystúpenie Slovenska z EÚ, skôr jej inštitucionálne zmeny. Na otázku, ako hodnotí zvolenie nového predsedu banskobystrického VÚC Mariana Kotlebu, ktorý považuje európsku vlajku za okupačnú, Geist konštatoval, že si ho voliči vybrali pre iné témy, nie európske. Zároveň ale pripomenul, že extrémistický maďarský Jobbik, ktorý má ku kotlebovcom blízko, otvorene požaduje referendum o vystúpení Maďarska z EÚ a má v maďarskom parlamente pomerne silné postavenie.

Slovensko sa podľa Geista snažilo nájsť si v EÚ nejaký svoj výrazný vklad najprv v príklone k ekonomickému liberalizmu, neskôr na základe vzťahov s Ukrajinou a štátmi na Balkáne. “Výraznejšie sme uspeli asi len na západnom Balkáne,” uzavrel Geist.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

19:43

19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali