„Priamo v zákone o podpore obnoviteľných zdrojov energie a kombinovanej výroby elektriny a tepla si ministerstvo prisvojilo príliš veľa právomocí. Všetky podrobnosti, ktoré sa budú týkať súťaže o výrobcu energie, totiž neskôr stanoví vlastným predpisom. Vzniká teda veľká obava zo zneužitia. Nevieme, čo sa má súťažiť, v akom objeme a za akých podmienok. Prekáža mi takáto neprimeraná koncentrácia moci v rukách ministerstva,“ upozornil Karol Galek a pripomenul skúsenosť so Slovenskou elektrizačnou prenosovou sústavou (SEPS) z roku 2009, keď sa z večera do rána rozdalo 120 MW pripojovacích kapacít na fotovoltiku. „Ústrednou postavou tohto fotovoltického nástenkového tendra bol Jozef Brhel, údajný sponzor strany Smer-SD. Súčasný minister hospodárstva Peter Žiga pôsobil v tom čase na rezorte ako štátny tajomník. Dodnes sa tak pár privilegovaným oligarchom skladáme v cene elektriny, za 15 rokov to bude 700 miliónov eur. Za túto sumu by sme mohli mať v každom jednom krajskom meste dve nové nemocnice.“
Galek sa tiež pýta, dokedy bude štát podporovať neefektívne a stratové teplárne, ktoré nie sú konkurencieschopné domovým kotolniam. Podľa návrhu zákona by tieto zariadenia po rekonštrukcii mali dostať opätovne štátom garantované dotácie na výrobu elektriny. Čerešničkou na torte je, že toto by sa pokojne mohlo týkať aj uhoľných elektrární.
„Tento zákon ide proti odberateľom elektriny, zamestnávateľom aj domácnostiam, keďže vytvára priestor na tunelovanie peňaženiek ľudí a politickú korupciu. V minulosti sme vypočítali, že po odstránení všetkých politických zásahov do cien elektriny by každá jedna domácnosť na Slovensku ročne ušetrila 80 eur.“
Tímlíder SaS pre energetiku navrhol zákon vrátiť predkladateľovi, čiže ministrovi, na dopracovanie. Bohužiaľ, neúspešne. „V druhom čítaní preto predložíme vlastné návrhy na zmeny, ktoré pomôžu ľuďom účty za elektrinu namiesto ministerstvom naplánovaného zvýšenia znížiť,“ doplnil poslanec Karol Galek.