Gabčíkovo bude naše!

Gabčíkovo bude naše!

Bratislava, Gabčíkovo 8. decembra 2014 (HSP/Foto:TASR)

 

Slováci onedlho obsadia Gabčíkovo! Nebude to v následku žiadneho konfliktu alebo vojny. Nie je v tom ani žiadny Majdan. Všetko prebehne v pokoji, mierovou cestou. Gabčíkovo je síce slovenské a navyše „úplne slovenskou“ sa stane aj elektráreň…

Vezmeme ju Talianom a premiér Róbert Fico vie, kedy a ako sa to stane. „Prenájom Gabčíkova Slovenskými elektrárňami, ktorých väčšinovým vlastníkom je taliansky Enel, sa skončí 10. marca 2015. Vodnú nádrž bude následne naplno využívať Slovenský vodohospodársky podnik,“ tvrdí Róbert Fico. Prízvukuje, že štát bude mať záujem prevziať na seba celý profit z elektrárne.

Reklama
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico

Nebude to však také jednoduché a cirkus Gabčíkovo sa iba začína. Taliani sa tak ľahko elektrárne nevzdajú. Majú platnú zmluvu a oháňajú sa tým, že žiadne jej body neporušili. Vláda má iný názor a vypovedala zmluvu Slovenským elektrárňam o prevádzkovaní Vodnej elektrárne Gabčíkovo vo štvrtok, 4. decembra. Ako dôvod uviedla práve vážne porušenia zmluvy zo strany majoritného akcionára elektrární – talianskeho Enelu.

„Po ôsmich rokoch prevádzkovania Vodnej elektrárne Gabčíkovo talianskou spoločnosťou Enel a sprivatizovanými Slovenskými elektrárňami sme sa rozhodli pre vážne porušenia tejto zmluvy dnešným dňom zmluvu o prevádzkovaní VEG s výkonom 720 MW vypovedať,“ vyhlásil premiér a obchodná vojna sa začala.

Reklama

Čím argumentuje premiér? Tvrdí, že Enel odmieta poskytovať vláde základné informácie, ktoré by jej umožnili zistiť, do akej miery je rozdeľovanie zisku v elektrárni pre štát spravodlivé. Prízvukuje, že vláda vôbec nevidí žiadne plány rekonštrukcie a generálnych opráv tejto vodnej elektrárne, ktorá má trvácnosť 20 rokov. Pripomína, že tých 20 rokov už  uplynuli. Domnieva sa, že je to dostatočný dôvod na to, aby zmluvu zrušil.

Róbert Fico urobil menší historický prieskum a pripomenul, že v roku 2006 bola podpísaná dohoda medzi Slovenským vodohospodárskym podnikom, ktorý dnes spravuje Gabčíkovo, a elektrárňami o prevádzke. Slovenské elektrárne by mali podľa neho platiť vodohospodárom 5 miliónov eur ročne, ktoré sa majú použiť na údržbu vodného diela.

Premiér prízvukuje: „Toto talianska spoločnosť Enel spochybňuje. Dokonca požaduje od Slovenskej republiky zaplatenie 43 miliónov eur naspäť, vraj za to, že nám vyplácajú tieto peniaze na základe platne podpísanej zmluvy. Dodnes platia všetky tieto peniaze len s veľkou výhradou,“ zdôraznil.

Taliani majú však odlišný názor. Všetky obvinenia odmietajú. zo strany štátneho podniku odmietajú. Reagovali prostredníctvom hovorkyne Slovenských elektrární Janky Burdovej:  „Opätovne zdôrazňujeme, že sme vždy konali v súlade s požiadavkami a dohodami manažmentu elektrárne. Očakávame oficiálne oznámenie výpovede a nevylučujeme, že podnikneme právne kroky na ochranu našich práv.“  Bez okolkov sa vyhrážajú medzinárodnými súdmi. Taliani vedia, ako to na medzinárodných súdoch chodí a sú si vedomí toho, že Slovensko to vôbec nebude mať ľahké, aj keby na 99 percent malo pravdu.

Hovorkyňa Slovenských elektrární pripomenula, že pokiaľ ide o zmluvné záväzky, v súlade s dnes platnými dohodami s vlastníkom elektrárne od roku 2001, Slovenské elektrárne dostávajú každý rok 35% výnosov z elektriny vyrobenej na Gabčíkove, ale zároveň platia všetky fixné prevádzkové náklady a náklady na údržbu elektrárne. Podčiarkla, že spoločnosť pravidelne investuje do projektov na zvyšovanie prevádzkovej spoľahlivosti a bezpečnosti elektrárne. Prízvukovala, že napriek náročnému hedžovaniu kolísavej výroby vodnej elektrárne Gabčíkovo, Slovenské elektrárne predávajú ňou vyrobenú elektrinu za ceny vyššie ako priemer trhu, a to vďaka širokému portfóliu elektrární. To by nebolo možné pri prevádzkovaní elektrárne Gabčíkovo samostatne.

Reklama

„Sme úprimne prekvapení dnešnými tvrdeniami o generálnej oprave elektrárne, pretože obaja akcionári spoločnosti sa na poslednom Valnom zhromaždení Slovenských elektrární, 21. novembra 2014, dohodli na realizácii generálnej opravy turbíny o dva roky skôr oproti plánovanému termínu,“ zdôraznila Janka Burdová.

Je tu ďalšia záležitosť, ktorá v tomto spore môže poriadne zamiešať karty. Aktuálne rozhodnutie výpovede môže súvisieť s plánovaným predajom 66-percentného podielu v elektrárňach. Enel momentálne hľadá pre akcie kupca. O tieto akcie majú záujem známe solídne podniky – Slovnaft, český ČEZ, EPH, istá energetická spoločnosť z Číny a iné. Vláda, o čom už viac razy spomínal aj Róbert Fico, ochotne by získala naspäť svoj podiel.

Aké plány má vláda s vodnou elektrárňou Gabčíkovo? Čo by chcela vylepšiť v jej prevádzke? Pripomenieme, že je to veľký zdroj elektriny a pokrýva 6 až 8 percent slovenskej spotreby. Význam tejto elektrárne stúpa najmä pri poklese cien elektriny na trhu. Vie vyrábať za nízke náklady a môže flexibilne meniť výkon, ktorý dodáva do siete. To jej umožňuje dodávať v špičke, keď je elektrina drahšia. Podľa vládnych stratégov, nový nájomca by nepotreboval  kapitál na kúpu: elektráreň stačí iba prevádzkovať a môže to byť lákavé pre štát alebo aj pre iného hráča na trhu.

Pripomenieme, že v júli polícia uskutočnila v Slovenských elektrárňach raziu, ktorá súvisela práve s Gabčíkovom. Polícia vtedy uviedla, že vedie vyšetrovanie vo veci obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zločinu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie. Experti sa domnievajú, že polícia hľadala dôkazy o tom, že politici či manažéri elektrárne vedeli za druhej Dzurindovej vlády o tom, že prenájom Gabčíkova je nevýhodný. Podľa druhej verzie, štát v skutočnosti hľadal dôkazy o tom, že Slovenské elektrárne neprevádzkujú elektráreň v Gabčíkove tak, ako to bolo dohodnuté.

Premiér sa prípadných sankcií či medzinárodných arbitráži zo strany talianskeho investora neobáva. „My sme prijali rozhodnutia aj pokiaľ išlo o zisky zdravotných poisťovní. My si myslíme, že máme absolútne právo na vypovedanie tejto zmluvy a myslíme si, že akékoľvek pokusy talianskej spoločnosti Enel o akúkoľvek náhradu škody budú neúspešné,“ zdôraznil.

Reklama

Pripomenieme, že zmluvu o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo podpísali v marci 2006, teda ešte pred samotným ukončením privatizačného procesu, štátny podnik Vodohospodárska výstavba a Slovenské elektrárne. Podpisom zmluvy získali elektrárne právo prevádzkovať gabčíkovskú elektráreň na obdobie 30 rokov. Táto zmluva sa však nepozdávala nastupujúcej prvej Ficovej vláde, ktorá ju v roku 2007 napadla na súde s tým, že ju chcela zrušiť. Doteraz je na súdoch podaných v tejto veci celkovo dvanásť súdnych sporov. Určite bude aj ďalší…

eu

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali