Bratislava 7. novembra (TASR) – Bratislavský kraj sa v súčasnosti aktívne zapája do príprav nového programového obdobia Európskej únie pre roky 2014 – 2020. Primárnym cieľom je zabezpečiť participáciu subjektov bratislavského regiónu na čerpaní peňazí z fondov EÚ v rámci investičných aktivít. Na pôde BSK sa dnes konal seminár pod názvom Strategické dokumenty Bratislavského samosprávneho kraja pre podporu vedy, výskumu, inovácií a prípravy nového programového obdobia 2014 – 2020, ktorý je lokálnym podujatím európskeho týždňa regiónov a miest Open Days 2012.
Svoje vedomosti a skúsenosti si vymieňali participanti zo štátnej, verejnej, akademickej, súkromnej a neziskovej sféry. „Seminár je venovaný príprave dokumentov na čerpanie fondov v novom programovom období Európskej únie 2014 – 2020. Ide najmä o oblasť podpory vedy, výskumu, inovácii a vzdelávania. My sa chceme sústrediť na investičné aktivity do základnej infraštruktúry v oblasti školstva, sociálnych vecí a zdravotníctva, dopravy, energetiky a životného prostredia,“ priblížil predseda BSK Pavol Frešo.
Kým doteraz má BSK obmedzené možnosti pri čerpaní finančných prostriedkov z EÚ, v budúcom programovom období by mohol čerpať predsa len viac. „Terajšie znenie nariadenia nám umožňuje, aby sme urobili transfer vo výške troch percent pre Bratislavský kraj, je to len možnosť. Je teraz na úrovni Slovenskej republiky, či tú možnosť využijeme alebo nie. Bude potrebná politická dohoda aj dohoda medzi vyššími územnými celkami, že prioritou bude tento transfer do Bratislavského kraja,“ zdôraznil generálny riaditeľ sekcie koordinácie fondov EÚ z Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Juraj Gmiterko.
Slovensko má možnosť vyčerpať do konca roka 2014 1,7 miliardy eur z prostriedkov EÚ. Gmiterko poukázal na to, že BSK čerpá peniaze z EÚ v prebiehajúcom programovom období maximálne efektívne, čerpanie Operačného programu Bratislavský kraj (OPBK) je na úrovni 38 percent, kým čerpanie SR je na úrovni 34 percent. „V tejto chvíli neevidujem žiadne problémy, ktoré by viedli k tomu, že záväzok, ktorý má OPBK, by bol nevyčerpaný a nejaké peniaze by mohli prepadnúť,“ uviedol Gmiterko. Ako ďalej pokračoval, kontrahovanie, teda zazmluvnenie projektov pre BSK je na úrovni 54 percent. „Ak riadiaci orgán pre OPBK, ktorým je ministerstvo pôdohospodárstva, má vyhlásené výzvy a je predpoklad, že zvyšková alokácia bude do konca roka zazmluvnená, tým pádom budú pripravené aj ďalšie projekty na čerpanie,“ uzavrel Juraj Gmiterko.
V rámci príprav nového programového obdobia BSK pripravuje aj nový strategický dokument – Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja BSK 2014-2020, ktorého súčasťou je aj nová inovačná stratégia. Program bude tvoriť podklad pre tvorbu nových operačných programov. „Prípravy strategických dokumentov, ako aj príprava projektov pre nové programové obdobie musia byť vypracované na princípe partnerstva. Preto je nevyhnutné posilniť spoločný dialóg a spoluprácu na všetkých úrovniach,“ doplnil Pavol Frešo.
Zúčastnení hovorili aj o energetickej efektívnosti v podmienkach miest a obcí, mesto Nitra predstavilo svoj Akčný plán trvalo udržateľnej energie do roku 2020 a jeho praktický dopad na fungovanie miest a obcí. Na programe bol aj Dohovor primátorov a starostov – Za udržateľnú energiu na miestnej úrovni a jeho implikácie pre participujúce strany.
Seminár sa konal v rámci aktivít nadväzujúcich na 10. ročník Európskeho týždňa regiónov a miest Open Days 2012, ktoré v Bruseli 8. až 11. októbra organizovala Európska komisia v spolupráci s Výborom regiónov a jednotlivými regiónmi EÚ. BSK sa na podujatí zúčastnil v rámci Siete hlavných miest a regiónov spolu so svojimi zahraničnými partnermi. V rámci konglomerátu Inovatívne regióny pre inteligentný rast sa venoval tematike dosahovania regionálneho rastu, prostredníctvom inovácií prezentoval návrhy svojej novej inovačnej stratégie na roky 2014 – 2020 a novovzniknuté centrá odborného vzdelávania. „Naším zámerom bolo predstaviť prioritné oblasti, na ktoré by sa mal kraj sústrediť a v čom môžeme konkurovať iným európskym regiónom,“ zdôvodnil Pavol Frešo.
Pre zefektívnenie napĺňania svojich cieľov BSK znovuotvoril minulý rok svoje zastúpenie v Bruseli. Hlavnou úlohou kancelárie je vytvárať optimálne podmienky pre kvalitnú spoluprácu s inštitúciami EÚ, slovenskými inštitúciami pôsobiacimi v Bruseli a v neposlednom rade so slovenskou komunitou žijúcou v Belgicku.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam