Bratislava 24. januára 2023 (HSP/Foto: Screenshot)
Parížska prokuratúra začala v pondelok vyšetrovanie policajta, ktorý je podozrivý z násilného konania. Poškodeným je účastník demonštrácie proti reforme dôchodkového systému z 19. januára. Tomu policajt spôsobil vážne zranenie, ktoré malo za následok amputáciu semenníka
26-ročný muž, ktorého francúzska tlač identifikovala ako inžiniera, uviedol, že ho údajne jeden z policajtov zrazil na zem, keď fotografoval počas konfrontácie medzi demonštrantmi a políciou. Ďalší policajt na neho zaútočil a údajne mu vrazil obuškom do slabín, informuje denník The Guardian.
Na záberoch a videozázname zo štvrtkových demonštrácií, ktoré kolujú na internete je vidieť, ako muž dostal ranu medzi nohy utekajúc pred policajtom, pričom spadol na zem na chrbát. Muža so zraneniami previezli do nemocnice, kde mu lekári museli amputovať jeden zo semenníkov.
Právnička poškodeného, Lucie Simonová, označila postup policajta za krutý a sadistický. Jej mandant už bol prepustený z nemocnice, ale je stále v šoku a traumatizovaný z týchto udalostí. „Toto nie je prípad sebaobrany alebo nevyhnutnosti. Dôkazom sú zábery, ktoré máme, a skutočnosť, že ho potom nezatkli,“ dodala.
K medializovanej kauze sa vyjadril aj hovorca vlády Olivier Véran, ktorý deklaroval, že súcíti s poškodeným. Zároveň však zdôraznil, že „treba brať do úvahy podmienky, za ktorých sa tento zásah uskutočnil”, a vyšetrovaním „určiť, či šlo o legitímnu obranu”.
Proti vládnym plánom na reformy dôchodkového systému, ktorým sa zvyšuje vek odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov, demonštrovalo minulý štvrtok v celom Francúzsku viac ako 1,1 milióna ľudí. Vláda svoj návrh reformy bráni, pričom tvrdí, že starnutie obyvateľstva spôsobuje, že súčasný systém je už neudržateľný.
Súčasný dôchodkový vek vo Francúzsku je jedným z najnižších v Európskej únii. Odbory sa však k novej revízii stavajú s nedôverou a chcú zaistiť ochranu predovšetkým tým, ktorí začali pracovať v mladom veku alebo vykonávali fyzicky náročné práce. Po zverejnení vládnych zámerov francúzske odborové zväzy okamžite vyzvali na masovú mobilizáciu, ktorá je prvou od ich zjednotenia pred 12 rokmi, keď sa dôchodkový vek vo Francúzsku zvýšil zo 60 na 62 rokov.
V roku 2010 protestovalo proti plánu zvýšiť vek odchodu do dôchodku na 62 rokov podľa údajov polície viac ako milión ľudí. Zákon navrhnutý pravicovou vládou vtedajšieho prezidenta Nicolasa Sarkozyho bol aj tak napokon schválený.