Tá vznikla v nedeľu, keď ruské námorné sily zajali tri ukrajinské lode v Kerčskom prielive pri pobreží Krymského polostrova. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.
Maas počas návštevy Madridu uviedol, že Francúzsko a Nemecko sa “budú spoločne, a v prípade potreby ako sprostredkovatelia, snažiť o to, aby konflikt nevyústil do vážnej krízy”. Zástupcovia oboch krajín sa už stretli s ruskými a ukrajinskými predstaviteľmi v Berlíne.
Zástupcovia ministerstiev zahraničných vecí zo všetkých štyroch krajín sa totiž mali v pondelok stretnúť v Berlíne na rozhovoroch, ktoré boli naplánované ešte pred vypuknutím spomínanej krízy – tá sa začala v nedeľu, keď Rusko zadržalo ukrajinské lode aj s posádkami a obvinilo ich, že ilegálne prenikli do ruských vôd pri pobreží Krymu.
Podľa Maasa išlo v Berlíne o “prvú príležitosť na spoločné stretnutie všetkých strán konfliktu”.
Ukrajinská armáda je v stave vysokej pohotovosti a parlament tejto bývalej sovietskej republiky má v pondelok hlasovať o žiadosti prezidenta Petra Porošenka zaviesť stanné právo. Pôvodne žiadal Porošenko 60-dňové stanné právo, ale podľa najnovších informácií žiada kratšie, 30-dňové.
Nedeľný incident vyvolal obavy z rozsiahlejšej vojenskej eskalácie; v pondelok má mať mimoriadne zasadnutie aj Bezpečnostná rada OSN. NATO tiež zvolalo mimoriadnu schôdzku k incidentu.
Maas uviedol, že dlhodobý konflikt, v ktorom Ukrajina stojí proti Rusku a proti Moskvou podporovaným povstalcom v Donbase, je “hrozbou pre bezpečnosť Európy”. “Obe naše krajiny (Nemecko a Francúzsko) sa preto budú usilovať, aby sa nakoniec našlo politické riešenie, ktoré sme mali nájsť už dávno,” dodal nemecký minister.
Szijjártó: Záujmom Maďarska je mier u susedov
Na vzniknutú situáciu reagovalo aj Maďarsko. Záujmom Maďarska je, aby vo všetkých susedných krajinách, obzvlášť na miestach, v ktorých žijú aj mnohí Maďari, bol mier. Podľa agentúry MTI to v pondelok v nemeckom Bonne povedal maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v reakcii na vývoj situácie na Ukrajine.
“Evidentne zlou správou je, ak v susednej krajine vyhlásia vojnový stav. V Zakarpatskej oblasti žije 150.000 Maďarov, ich bezpečnosť je pre nás mimoriadne dôležitá,” zdôraznil šéf diplomacie, ktorý dodal, že maďarský rezort diplomacie udržiava priebežný kontakt s Kultúrnym združením podkarpatských Maďarov (KMKSZ).
Szijjártó vyjadril nádej, že táto mimoriadne ťažká situácia sa čo najskôr vyrieši a bude smerovať k upokojeniu.