Ministerka obrany Florence Parlyová potvrdila pre televíziu BFM, že zbrane budú naložené na nákladnú loď Saudskej Arábii, ktorá má priplávať v stredu do francúzskeho prístavu Le Havre.
Ministerka odmietla identifikovať o aké druhy zbraní ide. Zopakovala však postoj Francúzska, podľa ktorého, Saudská Arábia používa zbrane len na obranné účely.
„Pokiaľ ide o francúzsku vládu, nemáme žiadne dôkazy o tom, že obete v Jemene sú výsledkom používania francúzskych zbraní,“ povedala Parlyová.
Tlak na vládu sa zintenzívnil po tom čo, minulý mesiac na internetovej stránke „Disclose“, unikla tajná vojenská správa, ktorá podrobne informuje o používaní francúzskych tankov a delostrelectva vo vojne proti povstalcom Houthi.
Podľa informácií, ktoré uverejnil Disclose, má nová zásielka zahŕňať osem húfníc Caesar, namontovaných na nákladnom automobile, čo vládny zdroj podľa AFP popiera.
Tieto odhalenia podnietili ASER, aby v pondelok podal sťažnosť na parížskom správnom súde a vyzval na urýchlené ukončenie dodávok francúzskych zbraní do Perzského zálivu.
„Súd rozhodne o našej sťažnosti do 72 hodín až mesiaca. Technicky, ak je zásielka stále vo francúzskych vodách, súd môže zastaviť dodávku,“ povedal Benoît Muracciole, vedúci ASER, v rozhovore pre France24.
Stratégiou francúzskej vlády je podľa Muracciole pokračovať v predaji zbraní a zároveň predstierať nevedomosť o tom, že sa zbrane používajú v boji proti civilistom.
„Znalosť spáchaných vojnových zločinov je kľúčová,“ povedal Muracciole. „Pravdou je, že Francúzsko si je vedomé vojnových zločinov v Jemene, pretože ich zdokumentovala OSN.“
Štyri roky trvajúci konflikt v Jemene zničil hospodárstvo krajiny a podľa OSN, spôsobil najhoršiu humanitárnu krízu na svete. Vyšetrovatelia OSN tiež tvrdia, že vojnové zločiny mohli spáchať obe strany, aj koalícia pod vedením Saudskej Arábie aj iránske milície Houthi.
Počas konfliktu bolo doteraz zabitých viac ako 10 000 civilistov a približne 10 miliónov ľudí trpí hladomorom.
„Saudský režim je jednou z najbrutálnejších diktatúr na svete a spôsobil hroznú humanitárnu krízu Jemenu,“ povedal Andrew Smith z kampane mimovládnych organizácií proti obchodovaniu so zbraňami. “Skaza by však nebola možná bez spoluúčasti a podpory vlád obchodujúcich so zbraňami,” dodal.
V utorok všetci ľavicoví zákonodarcovia opustili parlament na protest po tom, čo Genevieve Darrieussecq, štátna tajomníčka pre ozbrojené sily, povedala, že „nie sú dôkazy, že sa tieto zbrane používajú proti civilnému obyvateľstvu“.
Francúzsko je v súčasnosti tretí najväčší vývozca zbraní na svete. Saudská Arábia spolu so Spojenými arabskými emirátmi predstavujú pre Francúzsko významných klientov, a preto odolalo tlaku zastaviť predaj zbraní do krajín Perzského zálivu. Toto rozhodnutie je vo výraznom kontraste s Nemeckom, ktoré od októbra minulého roku pozastavilo predaj zbraní do Saudskej Arábie.
„Francúzsko má strategické záujmy v tejto časti sveta,“ povedal Parlyová v stredu a dodal, že posledné zásielky boli súčasťou „dlhodobých partnerstiev so Saudskou Arábiou a Spojenými arabskými emirátmi“.
Organizácia Spojených národov uvádza, že jemenský konflikt je najhoršou humanitárnou krízou na svete, pričom je v súčasnej dobe vysídlených 3,3 milióna a 24,1 milióna ľudí potrebuje pomoc.