Podozrenie francúzskych výrobcov šiat vyplýva aj zo skutočnosti, že džihádisti prevzali pod kontrolu mnoho bavlníkových plantáží na území Sýrie.
Francúzsky expert na financovanie terorizmu Jean-Charles Brisard upozornil, že Islamský štát momentálne kontroluje 75 až 80 percent sýrskej produkcie bavlny. Sýria vyprodukuje 100.000 ton bavlny ročne a 10.000 ton vyváža najmä do Turecka. Skupina Islamský štát údajne zarába na tejto komodite tak, že časť vyprodukovanej bavlny posiela do zahraničia prostredníctvom pašeráckych sietí.
Turecko sa v tomto príbehu javí ako hlavná krajina, cez ktorú môže bavlna džihádistov smerovať ďalej na európske trhy. Turecko je druhým najväčším dodávateľom textilu do EÚ a ak sa na jeho územie dostáva pašovaná bavlna zo Sýrie, z území pod kontrolou džihádistov, je vysoko pravdepodobné, že značná časť európskych odevov by mala mať visačku “Vyrobené v Islamskom štáte”, uviedla RTBF.
Emmanuelle Butaudová-Stubbsová, ktorá ako generálny delegát Zväzu textilného priemyslu vo Francúzsku zastupuje túto organizáciu zamestnávateľov v Bruseli v rámci Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru (EHSV), však oponuje týmto názorom. Jej odhady nesúhlasia s Brisardovým tvrdením a vychádzajú z údajov Medzinárodného poradného výboru pre bavlnu (ICAC).
Butaudová-Stubbsová argumentuje tým, že od roku 2009 produkcia bavlny rapídne klesá. Kým v roku 2009 to bolo 600.000 ton, údaje za minulý rok naznačujú celosvetovú výrobu na úrovni 70.000 ton. Tvrdí, že v situácii, keď na území Sýrie prebiehajú boje, nemožno hovoriť o zlepšených podmienkach pre pestovanie bavlny a lepších hektárových výnosoch. Okrem toho je Sýria malým producentom bavlny v celosvetovom meradle a na export zvykla posielať iba malú časť dopestovanej bavlny, okolo 3000 ton ročne. A ak by sa aj celý export “džihádistickej” bavlny dostal do Turecka, predstavoval by zhruba jedno až päť percent celoročnej spotreby Turecka.