„Ak je otázka či francúzske námorné sily potrebujú tieto Mistraly, tak odpoveď je ‘nie’,“ zverejnila Russia Today vyjadrenie admirála Bernarda Rogela, náčelníka štábu francúzskeho námorníctva v rozhovore pre Le Monde.
Francúzske médiá uvádzajú, že keďže Francúzsko nemôže predať lode tretej strane, najjednoduchším spôsobom, ako zo vzniknutej kauzy vykorčuľovať by bolo dve úplné nové plavidlá potopiť. Ak by sa Francúzsko rozhodlo lode udržiavať, krajinu by to stálo odhadom od dvoch do 5 miliónov eur mesačne.
Potom, čo dohoda o dodaní dvoch vrtuľníkových lodí do Ruska bola odložená na neurčito, krajina nevie ako drahé lode využiť. Russia Today odvolávajúc sa na nemenovaný zdroj uvádza, že francúzskej námorníctvo údajne tiež súhlasí s tým, že najlepšie pre Francúzsko bude jednoducho plavidlá potopiť.
Le Monde zverejnil, že podľa odborníkov by mali byť lode zničené. Samozrejmosťou však je, že toto rozhodnutie neuvítajú práve zamestnanci lodeníc, ktoré lode postavili. Ide však o najlacnejší spôsob, ktorý bude stáť krajinu 20 miliónov eur.
Nižšia záloha
Medzitým, francúzsky generálny tajomník pre obranu a národnú bezpečnosť, Louis Gautier, odcestoval do Moskvy, aby tu predniesol parížsku ponuku ukončenia patovej situácie. Francúzsko podľa zverejnených informácií navrhlo ukončenie zmluvy o dodávke lodí typu Mistral. Zároveň ponúklo zaplatiť pokutu nižšiu ako 1 miliarda eur. Moskva však vopred zaplatila vyššiu sumu a zároveň mala ďalšie náklady, vrátane školení a novej infraštruktúry (viac TU).
Tým, že Paríž ponúka vrátenie zálohy zároveň dúfa, že od Moskvy získa povolenie predať vrtuľníkové lode tretej strane, zverejnili noviny Kommersant.
Hovorca Kremľa Dmitry Peskov už pred časom vyhlásil, že Rusko by uvítalo buď lode alebo peniaze.
Podľa zmluvy z roku 2011 Francúzsko súhlasilo s vybudovaním dvoch lodí Vladivostok a Sevastopoľ s plánovaných dokončením v roku 2015.
ru