Bratislava 6. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Thibault Camus)
Vo Francúzsku sa koná nová vlna protestov proti dôchodkovej reforme. Upozorňuje na to aj Artur Bekmatov, podľa ktorého by sme si na Slovensku mali brať príklad
Druhý generálny štrajk ochromil Francúzsko ešte viac ako ten prvý. Zatvorené školy, paralyzovaná verejná doprava, znížené dodávky energií, obmedzené služby. Tentokrát nevyšli do ulíc 2 milióny Francúzov, ale podľa odborov takmer 3 milióny. Po celej krajine. Na 7. a 11. februára je naplánovaný ďalší generálny štrajk.
Protesty, ktoré dnes otriasajú Francúzskom mnohí označujú za najväčšie ak nie od roku 1995, tak od roku 2010 určite. “Francúzski pracujúci ukazujú, že majú gule. Stupňujú svoj odpor voči prezidentovi Macronovi a vláde. Odhodlane bojujú ďalej za to, aby prinútili vládu nezvyšovať vek odchodu do dôchodku,” komentuje dianie Bekmatov.
O čom to svedčí v porovnaní s našou pasivitou? “O tom, že v zahraničí si ľudia vážia samých seba. Uvedomujú si akú má ich práca hodnotu, uvedomujú si, akým prínosom sú pre spoločnosť, a preto nerezignujú v čase, keď sa ich elity snažia vyžmýkať. Naopak, postavia sa na odpor. Spoločne. Lebo len vtedy sú silní,” konštatuje mladý politik.
Bekmantov zároveň okomentoval tých, ktorí kritizujú naše odbory. “Ak chcete odbory zmeniť, tak ich posilnite. Angažujte sa v nich a ešte lepšie aj s vašimi kolegami. Buďte pokojne kritickí, no hlavne buďte aktívni. Pasívne a rozdrobené stádo zamestnancov je pre manažment požehnaním. Jednotná a akcieschopná skupina pracujúcich je zase pre manažment rovnocenný súper, ku ktorému musí pristupovať s rešpektom.”