Keďže to nejde prirodzene, príkladom nám majú ísť krajiny, ktoré na zvyšovanie podielu žien v riadiacich funkciách prijali záväzné pravidlá
Od zverejnenia návrhu Komisie, do konca roku 2014, sa celoeurópsky podiel žien v riadiacich pozíciách zvýšil približne o dve percentá, pričom dnes nedosahuje ani pätinu. “Pokrok v tejto oblasti je neuveriteľne pomalý a demotivujúci. Nepomáha tomu ani dlhodobý nárast vzdelanosti žien, ktoré už niekoľko rokov predstavujú väčšinu absolventov univerzít,” uviedla poslankyňa EP Monika Flašíková Beňová. Situácia sa navyše rôzni v závislosti od konkrétnych krajín.
Niektoré, ako Francúzsko môžu ísť príkladom. Došlo tam k prijatiu záväzných pravidiel týkajúcich sa postupného zvyšovania zastúpenia žien v riadiacich funkciách a dosahujú aj výsledky. “Iné štáty spravili v tejto oblasti naopak žalostne málo a nemôžu sa preto čudovať, že podiel žien na vedúcich miestach im v niektorých rokoch dokonca klesá. Bohužiaľ sa medzi ne zaraďuje aj Slovensko,” pripomenula europoslankyňa.
Opäť používajú pojmy ako stereotypy, aby tradičné roly naznačovali niečo negatívne
Monika Flašíková-Beňová tvrí, že je dokázané, že zvýšenie ženského zastúpenia v riadiacich orgánoch spoločností môže mať pozitívny vplyv na výkonnosť podnikov. Podľa nej teda tejto výkonnosti bránia pretrvávajúce stereotypy, nedostatočná transparentnosť pri výbere a povyšovaní pracovníkov, či nedostatočná podpora na vyváženie starostlivosti o rodinu s prácou. “Návrh smernice týkajúcej sa rovnomerného zastúpenia žien vo vedúcich pozíciách v podnikoch si získal jednoznačnú podporu európskych orgánov, či už Komisie alebo parlamentu. Veľmi by pomohlo, keby sa k nemu konečne po takmer troch rokoch vedeli postaviť aj čelní predstavitelia národných štátov,” uzavrela poslankyňa.