Ruské banky a firmy naliali do Cypru od 90. rokov minulého storočia miliardy dolárov s cieľom využiť nízke dane, ktoré ostrovná krajina ponúkala. Mnohé z nich však nečakane zaskočila dohoda Cypru s medzinárodnými veriteľmi o záchrannom úvere, na základe ktorej klienti bánk s vkladmi nad 100.000 eur prídu o nemalú časť svojich peňazí.
“Diskutovali sme o potrebe zvýšiť účasť Ruskej federácie na rokovaniach o pomoci Cypru, keďže aj my sme veriteľom ostrovnej krajiny,” povedal Siluanov novinárom na okraj zasadnutia G20. Minister, ktorý počas zasadnutia rokoval s viacerými predstaviteľmi eurozóny a Medzinárodného menového fondu (MMF) dodal, že je ochotný prehodnotiť úlohu Ruska v otázke Cypru, no pod podmienkou, že “sa vezmú do úvahy záujmy Ruskej federácie”.
Rusko poskytlo Cypru v roku 2011 5-ročný úver v hodnote 2,5 miliardy eur a nedávno uviedlo, že je ochotné ho reštrukturalizovať, konkrétne predĺžiť lehotu splatnosti a znížiť úrok zo 4,5 na 2,5 %. “Sme pripravení reštrukturalizáciu podporiť, ak sa zohľadnia naše záujmy a našim záujmom je, aby divízia ruskej banky VTB pracovala za normálnych podmienok,” dodal Siluanov. “Peniaze našich firiem tam zmrazili. Boli by sme radi, ak by sa dostali späť k tým, ktorým sú určené,” povedal. Jeho vyjadrenia sa týkajú Ruskej komerčnej banky, ktorá je divíziou VTB, druhej najväčšej banky v Rusku a má sídlo na Cypre.
Vedenie VTB poslalo tento mesiac ruskej vláde list so žiadosťou, aby Moskva pomohla zrušiť obmedzenia na jej prevádzky na Cypre. Podľa Siluanova teoreticky zástupcovia eurozóny a MMF nie sú proti skorému zrušeniu obmedzení. “Na budúci týždeň sa uskutoční ďalšie kolo rozhovorov o tejto otázke, uvidíme, aký bude výsledok,” dodal ruský minister.