Viedeň 13. apríla (TASR) – Rakúsky zákon o bankovom tajomstve je legitímny nástroj na ochranu súkromia klientov a nezneužíva sa na ukrývanie nelegálne získaných peňazí. Vyhlásil to dnes v rozhovore pre ORF Walter Rothensteiner, generálny riaditeľ Raiffeisen Zentralban a predseda predstavenstva Raiffeisen Bank International. Informovala o tom agentúra Reuters.
Podľa neho klienti bánk nechcú, aby daňoví úradníci bez ich vedomia získavali informácie o tom, v ktorej banke majú otvorený účet. Fakt, že klient nemá čo skrývať, ešte neznamená, že musí všetko zverejniť, domnieva sa Rothensteiner.
Pripomenul, že banky v Rakúsku striktne dodržiavajú zákony o identifikácii klientov a informujú o podozrivých transakciách, preto v nich nie je možné "ukryť kufor plný nelegálne získaných peňazí".
Šesť najväčších štátov Európskej únie (EÚ) sa v piatok (12.4.) dohodlo na spolupráci v boji proti daňovým rajom. To zvyšuje tlak na Rakúsko, aby nasledovalo príklad Luxemburska, ktoré už oznámilo, že zmierni svoje zákony a poskytne európskym vyšetrovateľom informácie o podozrivých bankových účtoch.
"Rakúsko trvá aj naďalej na dodržiavaní bankového tajomstva," povedala rakúska ministerka financií Maria Fekterová pred piatkovým zasadnutím ministrov financií eurozóny v Dubline. Pripomenula, že Rakúsko tvrdo bojuje proti daňovým únikom a praniu špinavých peňazí.
Podľa Rothensteinera ministerka Fekterová "mala dôvod brániť rakúske zákony, ale banky ju nenútili, aby za ne bojovala". Šéf Raiffeisen Bank sa neobáva výrazného odlivu vkladov ani v prípade, že Rakúsko bude súhlasiť s poskytovaním informácií zahraničným vyšetrovateľom.
Rothensteiner nevylúčil, že aj v rakúskych bankách sa môžu nachádzať nelegálne získané peniaze. Odmietol však podľa neho prehnané odhady, že ide až o 10 miliárd eur.
Zahraniční klienti majú na účtoch v rakúskych bankách uložených zhruba 53 miliárd eur a občania členských štátov EÚ 35 miliárd eur.