“Celosvetovo sa čoraz viac hovorí o boji proti daňovým únikom. Aj v oblasti medzinárodného zdaňovania musíme zavádzať oveľa väčšiu kontrolu, lebo práve tam vznikajú rôzne daňové úniky, ktoré treba najskôr odhaliť a následne dodatočne zdaniť,” uviedol pre TASR riaditeľ odboru daňovej a colnej metodiky Marián Miškanin.
Vedúca oddelenia metodiky medzinárodného zdaňovania Dalila Kutišová Luknárová skonštatovala, že na Slovensku väčšinou pôsobia dcérske spoločnosti čulo obchodujúce so zahraničnými spoločnosťami. “Ich transakcie bývajú oceňované aj z dôvodov agresívneho daňového plánovania tak, že na našom území vykazujú menšie zisky,” upozornila.
Transferové oceňovanie je podľa nej jeden z účinných nástrojov na zabránenie agresívneho daňového plánovania a daňových únikov. “Vyškolení kontrolóri budú vedieť správne analyzovať postavenie slovenského daňového subjektu v rámci nadnárodnej skupiny a určiť, aké zisky by mal u nás dosahovať,” priblížila.
“Získali sme veľmi veľa nových informácií a vedomostí, ktoré budeme môcť využiť v každodennej praxi. Určite nám pomôžu pri lepšom analyzovaní tunajších dcérskych spoločností, presnom určení ich typu a toho, aké reálne zisky im na našom území prislúchajú,” dodala kontrolórka nitrianskeho daňového úradu Angelika Čierniková.
zf