FINANCIE: Spoločná mena mala zabrániť šoku z rozdelenia, nevydržala však dlho

FINANCIE: Spoločná mena mala zabrániť šoku z rozdelenia, nevydržala však dlho

Bratislava 25. novembra (TASR) – Zachovanie spoločnej meny aj po rozdelení Československa v roku 1993 bolo snahou zmierniť ekonomické šoky z rozpadu federácie na nástupnícke štáty. Zhodujú sa na tom prvý guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Vladimír Masár a vtedajší viceguvernér Českej národnej banky (ČNB) Pavel Kysilka, ktorí sa podieľali na menovej odluke slovenskej a českej koruny.

"Bola to doba spojená s transformáciou ekonomiky z centrálnej na trhovú, čo bolo spojené s riešením mnohých problémov. Snažili sme sa preto minimalizovať negatívne vplyvy rozdelenia na obidve ekonomiky a jednou z možností bola aj snaha o udržanie spoločnej meny," opisuje udalosti spred 20 rokov Masár. Pôvodný predpoklad bol, že spoločná mena sa bude používať na území obidvoch štátov minimálne šesť mesiacov a potom sa zhodnotí jej ďalší význam.

V skutočnosti však menová únia samostatnej SR a ČR vydržala len šesť týždňov. "My ako centrálni bankári na jednej aj druhej strane sme tomuto usporiadaniu veľmi neverili, ale samozrejme sme robili maximum preto, aby to nejakú dobu vydržalo. Ale ukázalo sa, že prirodzené trhové procesy, predovšetkým správanie sa domácností, firiem a bánk na obidvoch stranách neumožnili, aby menová únia fungovala dlhšie ako pár týždňov," konštatuje Kysilka.

Z viacerých faktorov, ktoré sa podpísali pod tento vývoj, vyzdvihuje Masár predovšetkým fungovanie spoločnej meny na devízových trhoch. "Finančné trhy boli voči dvom novým subjektom veľmi opatrné, čakali na to, ako dopadnú naše rozhovory s medzinárodnými inštitúciami a náš prístup na devízové trhy tak bol limitovaný. Prudko tiež klesali devízové zásoby a toto bol jeden z rozhodujúcich dôvodov, prečo obidve centrálne banky nakoniec zvolili cestu rozdelenia meny a prechodu na vlastnú menovú politiku," vysvetľuje bývalý guvernér NBS.

Reklama

Kysilka zase poukazuje na vtedajšie prevládajúce očakávania ekonomických subjektov na obidvoch stranách, že dôjde k skorému zániku československej koruny, pričom nová česká a slovenská mena sa budú vyvíjať rozdielne. "Každý – vývozcovia, dovozcovia, výrobcovia, domácnosti aj banky – chcel držať svoje úspory radšej v Čechách ako na Slovensku. Ten proces bol veľmi rýchly, pozorovali sme príliv likvidity do ČR a naopak, Slovensko trpelo jej nedostatkom," priblížil s tým, že tento vývoj nebol dobrý ani pre jednu z republík.

Vzhľadom na nedostatok času prebiehala menová odluka v prvej etape prostredníctvom rýchleho okolkovania pôvodných československých bankoviek slovenskými a českými kolkami, až neskôr boli tieto zamieňané za nové slovenské a české bankovky. "Bol to naozaj rýchly proces, pri ktorom sme "postavili na nohy" obyvateľstvo obidvoch štátov. Myslím si ale, že to bol správny krok. Hlavným dôvodom tejto rýchlosti boli určité riziká, s ktorými sme v tom čase museli kalkulovať," konštatuje Masár.

Reklama

"Politicky ten proces medzi Českom a Slovenskom prebiehal vo výnimočne kooperatívnom a konštruktívnom duchu, išlo o veľmi dobrú spoluprácu. Na obidvoch stranách sme si to museli odpracovať a "vypotiť", pretože to bola organizačne, technicky aj legislatívne veľmi náročná akcia, ktorá ale dopadla veľmi dobre," dodáva Kysilka.

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:32

Projekt zabezpečenia verejnej železničnej osobnej dopravy s Ukrajinou využitím širokorozchodnej trate na trase Kyjev – Košice, ktorý schválila vláda na svojom ostatnom rokovaní, považuje KDH za mrhanie peňazí. Uvedenie do prevádzky by si vyžadovalo náklady v miliónoch eur, na čo aktuálne nemá financie ani rezort dopravy, ani Železnice Slovenskej republiky (ŽSR). Vo štvrtok na to upozornilo opozičné KDH.

16:28

Americký Kongres schválil predaj pokročilých raketových systémov Poľsku, uviedol vo štvrtok poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

16:28

Rusko vo štvrtok vetovalo návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorý žiadal predĺženie dohľadu expertov OSN nad sankciami svetovej organizácie voči Severnej Kórei. Rezolúciu navrhli Spojené štáty a o jeden rok by predĺžila mandát skupiny expertov, ktorí na dodržiavanie sankcií dohliadajú. Veto zo strany Ruska však ich činnosť pozastavuje.

16:24

Priemerné vozidlo stráca po troch rokoch 22,5 % svojej hodnoty, zatiaľ čo žlté vozidlá len 13,5 %. Naopak, najviac strácajú hodnotu zlaté vozidlá, a to až na úrovni 25,9 %. Vyplýva to z minuloročných dát platformy iSeeCars.com, na čo poukázala spoločnosť Aures Holdings.

16:13

Pápež František na Zelený štvrtok slávil v Bazilike svätého Petra omšu svätenia olejov. Kňazov vo svojej kázni vyzval, aby sa vyhýbali duchovnému pokrytectvu a pristupovali k svojim veriacim milosrdne.

16:07

Poľský premiér Donald Tusk privítal vo štvrtok pokrok dosiahnutý v rozhovoroch s Ukrajinou. Ich témou bol dovoz ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov a blokády hraníc zo strany poľských poľnohospodárov, ktoré naštrbili vzťahy medzi oboma krajinami.

Donald Tusk Šmyhaľ
Na snímke ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ (vľavo) a poľský premiér Donald Tusk
15:35

Poľských vojakov vyšlú do Paríža, aby tam pomohli s posilnením bezpečnosti počas tohtoročných letných olympijských hier. Oznámil to vo štvrtok poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

15:06

Skoro každý tretí obyvateľ Nemecka má pocit, že mu prechod na letný čas ohrozuje zdravie. Prieskum nemeckého inštitútu Forsa tiež odhalil, že takmer každý piaty zamestnaný človek v dôsledku posunu času mešká do práce.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali