Lisabon 21. septembra (TASR) – Portugalský premiér Pedro Passos Coelho jasne odmietol narastajúce požiadavky na odklon od úspornej politiky. Neplnenie podmienok konsolidačného programu dohodnutého s medzinárodnými veriteľmi by uvrhlo krajinu do "nesmiernej chudoby, ktorá by trvala nie dva alebo tri roky, ale 20 až 30 rokov," varoval Coelho pri dnešnej diskusii v parlamente. Portugalsko by totiž muselo požiadať o nový program pomoci, alebo by dokonca muselo opustiť eurozónu, dodal.
V sobotu 15. septembra vyšli do ulíc stotisíce Portugalcov, aby protestovali proti politike vlády a úsporným opatreniam diktovaným takzvanou Trojkou, zloženou z Európskej komisie (EK), Európskej centrálnej banky (ECB) a Medzinárodného menového fondu (MMF). Najsilnejšie opozičná Socialistická strana okrem toho vyhlásila, že sa nebude už podieľať na úspornej politike a bude hlasovať proti návrhu rozpočtu na budúci rok.
Prezident Anibal Cavaco Silva na upokojenie nepokojov na dnes večer zvolal štátnu radu, ktorá mu radí, a ktorá je zložená z aktuálnych a bývalých poslancov rovnako ako z osobností s rozličnou politickou orientáciou.
Portugalsko bolo doteraz pri sanácii verejných financií úspešné. V auguste však ministerstvo financií oznámilo, že nie je možné dodržať tohtoročný cieľ deficitu štátneho rozpočtu bez dodatočných úspor. Príčinou je pokles daňových príjmov v dôsledku recesie. Trojka preto predĺžila portugalský konsolidačný program o jeden rok do roku 2014.
Informovala o tom agentúra DPA.