Tokio 13. októbra (TASR) – Medzinárodný menový fond (MMF) vyzval dnes na urýchlené a efektívne kroky na podporu ekonomiky a obnovenie dôvery.
"Svetový rast sa spomaľuje a (na trhoch) naďalej pretrváva veľká neistota," uviedol v komuniké na záver zasadnutia MMF Medzinárodný menový a finančný výbor (IMFC), aj keď uznal, že Európa robí určité pokroky smerom k vyriešeniu krízy a situácia vo svete je o niečo menej dramatická než pred šiestimi mesiacmi. Napriek tomu, ako dodal predseda IMFC a singapurský minister financií Tharman Shanmugaratnam, ekonomická situácia je naďalej veľmi náročná a vyzval priemyselne vyspelé krajiny, aby čo najskôr zrealizovali potrebné štrukturálne reformy a "dôveryhodné fiškálne plány".
Reformujúce sa ekonomiky zasa vyzval, aby pomohli kompenzovať spomaľujúci sa rast v Európe a Spojených štátoch. Podľa austrálskeho ministra financií Waynea Swana však "Ázia nemôže ťahať svetovú ekonomiku sama" a "je načase, aby aj ďalší hráči vstali z lavičiek a k rastu prispeli aj oni".
To sa podľa viacerých finančníkov týka nielen Európy, ktorá by mala urýchliť hospodárske reformy, ale aj USA. Tie zvyšujú nervozitu viacerých krajín svojou "nedostatočnou razanciou" pri riešení problému takzvaného fiškálneho útesu, teda situácie, keď v prípade, že sa Kongres a Obamova administratíva nedohodnú na rozpočte, od januára budúceho roka automaticky vstúpi do platnosti výrazné zníženie výdavkov štátu a rast daní v dôsledku ukončenia daňových úľav. Takýto vývoj by znamenal obrovský zásah do ekonomiky USA a úplne vymazal pokrok, ktorý Spojené štáty urobili od roku 2008, keď začala svetová finančná kríza.
Ako povedal minister financií Juhoafrickej republiky Pravin Gordhan, všetci by sa mali usilovať o to, aby nedošlo k najhoršiemu možnému scenáru. To znamená, že kríza v eurozóne sa bude prehlbovať, takzvaný problém fiškálneho útesu a dlhového stropu v USA sa nevyrieši a rast reformujúcich sa krajín sa bude naďalej spomaľovať.
Informovali o tom agentúry Reuters a AP.