Brusel 23. októbra (TASR/HSP/Foto:HSP)
Európska komisia povolila daň z finančných transakcií v 10 štátoch eurozóny
Európska komisia dnes povolila zavedenie dane z finančných transakcií v 10 štátoch eurozóny, napriek odmietavému postoju ostatných členov Európskej únie (EÚ), ktorí tvrdia, že nová daň “odoženie” investície.
“Je to otázka spravodlivosti: musíme zabezpečiť, aby náklady na krízu niesol na svojich pleciach aj finančný sektor, nielen obyčajní ľudia,” odôvodnil rozhodnutie komisie jej predseda José Manuel Barroso. Pripomenul, že nová daň môže priniesť zadlženým štátom do rozpočtu potrebné miliardy eur.
Medzi štátmi, ktoré chcú zaviesť novú daň, sú okrem tzv. veľkej štvorky – Nemecka, Francúzska, Talianska a Španielska, aj Slovensko, Rakúsko, Belgicko, Grécko, Portugalsko a Slovinsko. Časom sa k nim môžu pridať ďalšie krajiny, Estónsko nedávno naznačilo, že o tom uvažuje.
Najskôr však musí kvalifikovaná väčšina vo všetkých 27 členských krajinách EÚ povoliť stúpencom novej dane, aby ju jednostranne zaviedli. A musia tiež získať súhlas Európskeho parlamentu.
Británia so silným finančníctvom je proti
EÚ pôvodne navrhovala, aby daň z finančných transakcií zaviedli všetci členovia únie. Británia a Švédsko však trvajú na tom, že sa musí zaviesť na celom svete, dovtedy na ňu nepristúpia. To je ale takmer nesplniteľná úloha, keďže USA ju odmietajú.
Krajiny eurozóny, ktoré plánujú zaviesť novú daň, musia zase presne definovať, ktorých transakcií sa bude týkať, a načo budú slúžiť príjmy z dane.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová napríklad navrhuje, aby sa využívala na financovanie tzv. fondov solidarity. Tie by potom poskytovali zadlženým štátom eurozóny peniaze na investície do rozvoja infraštruktúry a ďalších projektov. Podľa pravidiel EÚ, ak niektorý zo štátov požiada o príspevok na tieto projekty z eurofondov, musí sa na nich aj sám finančne podieľať. A zadlžené štáty práve na túto spoluúčasť nemajú peniaze.