Ľudia s voľnými prostriedkami hľadajú vhodné alternatívy na investovanie. Rozhodujú sa aj pre nákup drahokamov. Dopyt po diamantoch, rubínoch a zafíroch sa podľa odborníkov zvyšuje. Vedúci nemeckej nadácie Edelsteinforschung Claudio Milisenda to povedal krátko pred otvorením akcie Mineralientage München.
Na veľtrhu vzácnych kameňov sa zúčastní viac ako 1200 vystavovateľov. Hovorca veľtrhu Daniel Ravasz dodal, že čoraz viac vystavovateľov a návštevníkov podujatia pokladá drahokamy za uchovávateľa hodnôt v neistých finančných obdobiach. Stali sa bezpečným prístavom v búrlivých časoch.
Dopyt vzrástol o 20 percent, ale ponuka klesla
Onlinový obchod s drahými kameňmi Dimaxs informoval, že v posledných rokoch dopyt po diamantoch vzrástol o 20 %, ale ich ponuka klesla. Do roku 2005 sa ich ťažba na svete sústavne zvyšovala, od roku 2006 klesá medziročne takmer o 5 %.
Záujem je aj o neopracované rubíny, zafíry a smaragdy. Za karát (0,2 g) zafíru z Kašmíru sa platí 20.000 až 40.000 eur. Kto si chce uložiť ešte väčšiu hodnotu do svojho pancierového trezoru, ten si kúpi najzriedkavejší drahokam alexandrit. Cenu určuje jeho kvalita. Karát stojí asi 100.000 eur.
Drahokamy priťahujú kupujúcich nielen cenou, ale aj malými rozmermi. Diamant v hodnote milión eur sa pohodlne zmestí do zápalkovej škatuľky. Jeho majiteľ ho na rozdiel od zlata za tú istú cenu sám ľahko dopraví na ktorékoľvek miesto na planéte. Ravasz dodal, že drahokamy sú skutočne vhodné pre únik kapitálu. Podľa neho sa “so zlatými tehlami uteká veľmi ťažko. Diamanty vo vrecku nevážia veľa”.
Koncern De Beers, ktorý sa zaoberá ťažbou diamantov, nazval toto desaťročie dekádou diamantov. Väčšina záujemcov o drahokamy ich však nekupuje preto, aby s nimi niekde ušla. Nekupuje ich ani na to, aby sa spracovali na klenoty či sobášne prstene, hoci diamanty zostávajú ako ultimatívny dar lásky. Pri správnom výbere však môžu byť aj veľmi dobrou investíciou.