“Rodina je často spochybňovaná z hľadiska svojej definície, poslania a postavenia. Práve chorvátsky príklad referenda z decembra 2013, kde iniciatíva pomohla zmeniť ústavu, bol veľkou inšpiráciou aj pre Slovensko,” tvrdí Figeľ. Podľa jeho slov po tom, ako sa vlani zmenila ústava s cieľom chrániť manželstvo, téma rodiny rezonuje vďaka referendu naďalej. “Referendum je podobne ako voľby sviatkom demokracie, preto je dôležité, aby prinieslo dobré ovocie,” myslí si.
Figeľ pripomenul, že SR má od 1. septembra doplnenú ústavu o definíciu manželstva ako jedinečného zväzku muža a ženy. “Toto je základ, na ktorom chceme ďalej stavať. Táto zmena bola dôležitá,” poznamenal.
Markič, ktorá je na niekoľkodňovej ceste po Slovensku, vyzdvihla zámer organizátorov a podporovateľov februárového referenda ochraňovať rodinu a deti. “Som rada, že poslanci parlamentu rešpektujú, čo im ľudia hovoria. A tí im hovoria, že rodina je pre nich dôležitá. Som rada, že politici rôzneho smerovania rešpektujú a ochraňujú rodinu,” odkázala.
Pani Željka Markič poukázala na to, že z ekonomického pohľadu je pre štát výhodnejšie podporovať rodiny, ich zdravý vývoj ako následne zabezpečovať aktivity pre rozdelené a neúplné rodiny. V úspešnom chorvátskom referende boli informácie a aktivita prezentovaná naprieč celým spoločenským spektrom. Nebol to tlak politický, ale občiansky a následne sa preniesol na pôdu parlamentu a vyústil do zmeny ústavy. Željka Markič sa pozastavila tiež nad tým, že dnes sa spoločnosť musí nanovo vysporiadať s definíciami, ktoré boli spoločnosťou akceptované dlhodobo.
Ján Figeľ upozornil na potrebu medzinárodnej spolupráce a výmeny skúsenosti z parlamentnej pôdy. Ako podotkol, aj pozvanie na konferenciu o rodine na pôdu OSN bolo so žiadosťou o vysvetlenie procesu zmeny Ústavy a následných krokov, ktoré boli a sú konané na Slovensku.
Diskusia o týchto témach je členskými stranami zo Slovenska pravidelne prenášaná aj na pôdu najväčšej strany v Európskom parlamente – EPP – Európskej ľudovej strany. Ján Figeľ spomenul tiež svoju osobnú skúsenosť z Chorvátska, kde práve počas konania referenda ešte v roku 2013 prezentoval návrhy, ktoré mali viesť k zmene Ústavy na Slovensku. “Dnes môžeme konštatovať, že podpora a ochrana rodiny je ukotvená tak v chorvátskej, ako aj slovenskej Ústave”, dodal.
Referendum, ktoré iniciovala Aliancia za rodinu, sa uskutoční 7. februára a na hlasovacích lístkoch budú tri otázky z pôvodných štyroch. Jednu zamietol Ústavný súd SR. Budeme sa vyjadrovať k otázkam – či ľudia súhlasia s tým, aby sa manželstvom mohol nazývať len zväzok jedného muža a jednej ženy; či súhlasia, aby si homosexuálne zväzky nemohli nárokovať adopcie detí a či súhlasia, aby rodičia mohli rozhodovať o spôsobe výchovy a vzdelávania svojich detí v školách pri citlivých kultúrno-etických veciach, ako je sexuálne správanie alebo eutanázia.
ml