“Slovensko first! Obmena Trumpovho sloganu mi napadá v súvislosti s krokmi, ktoré sa chystáme prijať na trhu práce. Vzhľadom na to, že sa dramaticky otvárajú nožnice medzi potrebami trhu práce a ponukou vzdelávacieho systému, je na stole legitímna úvaha o centralizácii riadenia odborného školstva,” premiér reaguje na nie príliš efektívne nastavený systém duálneho vzdelávania.
Slovenské firmy na aktuálny školský rok ponúkli 2 300 miest v duálnom systéme odborného vzdelávania, ale obsadená je len polovica. Navyše, prognózy, ktoré má vláda k dispozícii, ukazujú, že do roku 2022 budú mať najväčší problém zamestnávatelia v strojárstve a automobilovom priemysle. Každý rok bude na Slovensku chýbať od 2 500 do 3 500 mechanikov strojov a zariadení, nástrojárov, strojných mechanikov, elektromechanikov a podobných profesií. Ide o stredoškolské študijné odbory, v ktorých je aktuálny počet študentov a učňov hlboko pod úrovňou potrieb na najbližších päť až sedem rokov.
“Stále si stojím za tým, že Slovensko sa nesmie stať predmestím Bruselu, a preto prijmime opatrenia, ktoré možno budú aj bolieť, a predstavitelia VÚC budú kričať. Každý rok však otvárame študijné odbory, absolventov ktorých potreby trhu neuživia, či už ide o všeobecných dizajnérov, propagačných grafikov, animátorov voľného času a podobne,” uviedol Fico.
Takýto prístup je podľa predsedu vlády trestuhodným plytvaním verejných financií a neodpustiteľným hazardovaním s osudmi mladých ľudí a ich rodín. Ročne prichádza na trh práce zhruba 30-tisíc absolventov stredných škôl, ale aktuálne zistenia ukazujú, že až 63 percent z nich nenastupuje na pracovné pozície, pre ktoré získali kvalifikáciu počas štúdia a odbornej prípravy. Ak k tomu pripočítame 57 percent absolventov vysokých škôl, ktorí taktiež pracujú v iných profesiách, než na ktoré sa pripravovali, ročne štát vynakladá zhuba 250 miliónov eur na neuplatniteľné štúdium mladých ľudí.
“Smutné je, že ide o mladú generáciu so sociálnou frustráciou, ktorá sa môže stať ľahkou korisťou pre neštandardné politické strany s radikálnou a extrémistickou rétorikou,” domnieva sa Fico a deklaruje, že cieľom súčasnej vlády je, aby sa každý absolvent školy v pracovnom živote uplatnil na adekvátnom a slušne zaplatenom pracovnom mieste.
“Ideme diskutovať s predstaviteľmi VÚC o nastavení efektívneho duálneho systému a verím, že bez ohľadu na politické tričká pochopia záujem štátu. Prvý krok vidím v posilnení vplyvu krajských rád pre odborné vzdelávanie, v ktorých sú zastúpení predstavitelia zamestnávateľov i úradov práce, na rozhodovanie samosprávnych krajov o štruktúre stredných a odborných škôl. Ten druhý krok by bol zase prijatie novely zákona o odbornom vzdelávaní a príprave. Očakávam v ňom zmeny, ktoré donútia VÚC rešpektovať vo väčšej miere vývoj dopytu na trhu práce po jednotlivých profesiách. Ide nám o slovenských občanov, a preto pre moju politiku stále platí – Slovensko na prvom mieste!” dodal na záver premiér Fico
Reakcia na kritiku?
Komentár Fica prichádza deň po ostrej kritike zo strany Richarda Sulíka (SaS). Ten včera na blogu uviedol, že Fico svojimi pripravovanými opatreniami “hrá na kapitána priemyslu”. “Hospodárska politika Slovenska počas premiérovania Roberta Fica je čistá katastrofa. Čo však najviac zaráža, je rozdávanie investičných stimulov,” uviedol včera Richard Sulík (viac TU).
Líder liberálov kritizoval aj fakt, že Fico sprístupňuje náš pracovný trh pre osoby mimo krajín Európskej únie,”čo spôsobuje rôzne spoločenské problémy, počnúc hlukom, končiac konfliktmi. Obyvatelia Serede by podľa jeho slov vedeli rozprávať. “Zároveň sa tisíckami zahraničných a lacnejších pracovníkov betónujú nízke mzdy.”
Podľa Sulíka, na logickom základe nestojí ani zvyšovanie príspevkov za presťahovanie sa za prácou. “Nielen teda, že východ opustia tí schopnejší a flexibilnejší, ešte aj bohatším regiónom pribudnú tí schopnejší a flexibilnejší z regiónov chudobnejších. Tento dvojnásobný efekt ešte viac zvýši regionálne rozdiely,” tvrdí Richard Sulík.