“Ukázali sme, že sme schopní zvládnuť najväčšiu výzvu, ktorá tu bola, a to slovenské predsedníctvo. Zvládli sme slovenské predsedníctvo? Zvládli. Sú tu konkrétne výsledky? Sú. Historicky najvyššia zamestnanosť, najnižšia nezamestnanosť,” zdôraznil v dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike.
Fico pripustil, že vláda a predseda vlády, ktorý je aktívny, robia niekedy aj chyby. “Ale domnievam sa, že dnes si Slovensko užíva jeden z najlepších ekonomických časov, aké kedy malo,” vyzdvihol. Najväčšou ambíciou koalície je teraz podľa neho to, aby sa dobré ekonomické výsledky krajiny viac premietli do peňaženiek ľudí.
Vláda v tejto súvislosti podľa Fica sleduje dve línie. Tou prvou je “udržiavať oheň pod kotlom” hospodárskeho rastu, teda prijímať opatrenia, ktoré podporia rast, zamestnanosť a znížia nezamestnanosť. “V druhej línii chceme, aby to ľudia pocítili,” avizoval premiér. Preto musí existovať tlak na rast platov. Rovnako treba riešiť nedostatok pracovnej sily, aj zmenami vo fungovaní školstva podporou tých študijných odborov, ktorých absolventi sa lepšie uplatnia na pracovnom trhu.
Predseda vlády je presvedčený aj o tom, že sa v poslednom čase urobilo veľa v boji s korupciou. Pripomenul napríklad prípravu zákona o ochrane oznamovateľov korupcie, zriadenie špeciálneho odboru na úrade vlády, obmedzenie hotovostných platieb či zavedenie elektronického trhoviska. “Začal som byť aktívny v oblasti, kde si mysleli páni z opozície, že to len oni môžu obviňovať krížom-krážom. Ja odpovedám na tieto útoky nie obviňovaním opozičných predstaviteľov, čo pravdepodobne oni urobili, ale konkrétnymi krokmi,” vyhlásil Fico.
Zopakoval tiež pozíciu vlády, že Slovensko musí patriť do jadra Európskej únie. “Dobre vieme, že nám integrácia a spolupráca so silnými krajinami pomáha,” zdôraznil premiér. Je podľa neho jasné, že krajiny, ktoré majú spoločnú menu, sa budú ešte viac prepájať a na tom Slovensko nemôžeme stratiť.
“Nech si verejnosť vyberie. Vládna koalícia má v tomto úplne jasno, jadro je to, o čo sa musíme usilovať. Na druhej strane je niekto, kto tvrdí, že to je okresná liga, okresný spolok, ktorý si netreba všímať. Tak nech si ľudia vyberú,” dodal Fico s tým, že on ponúka jasné zahranično-politické smerovanie Slovenska.
Bugár: Koaličná kríza pre nomináciu Jankovskej do Súdnej rady nebude
Predseda koaličnej strany Most-Híd Béla Bugár neočakáva na jeseň koaličnú krízu pre nomináciu štátnej tajomníčky Ministerstva spravodlivosti SR Moniky Jankovskej do Súdnej rady. Uviedol to v dnešnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike.
“Myslím si, že koaličná kríza nebude. Samozrejme, rokujeme a ja si myslím, že koaliční partneri rozumejú tomu, ak niekto povie, prepáčte, toto nemôže byť,” povedal Bugár. Za najväčší problém považuje to, že programové vyhlásenie predpokladá, že inštitúcie mimo súdov sa budú snažiť do Súdnej rady navrhovať nesudcov, pričom Jankovská bola sudkyňou do roku 2012.
“Nie je to o tom, či (ministerka spravodlivosti Lucia) Žitňanská hrozí, alebo nehrozí demisiou, ale o tom, či nájdeme kompromisné riešenie,” zdôraznil predseda Mosta-Híd. Vyjadril presvedčenie, že aj ministerka spravodlivosti hľadá riešenie, ktoré napomôže naplniť programové vyhlásenie vlády tak, že Súdna rada bude garanciou, aby sa kritizované súdnictvo postupne zmenilo k lepšiemu. Ak dôjde k dohode o nominácii do Súdnej rady, Most-Híd ju podľa Bugára dodrží, ak nie, môže sa stať že súčasná kandidátka by vo voľbe neuspela, dodal.
Predseda Mosta-Híd sa vyjadril aj k možnej spolupráci so Stranou maďarskej komunity (SMK). “My sme im povedali, že tá nenávisť, ktorá je u nich, sa dá odstrániť tak, že začneme spolupracovať v župných voľbách, potom samosprávnych, prípadne aj vo voľbách do Európskeho parlamentu,” povedal. Ak by v troch voľbách ľuďom ukázali, že spolupráca funguje a napätie odstránili, mohli by obe strany spolupracovať v parlamentných voľbách. “SMK to odmietla,” skonštatoval Bugár.
Navyše podľa neho SMK podmienila možnú spoluprácu tým, že sa Most-Híd stane čisto etnickou stranou. “To v žiadnom prípade. My si myslíme, že občianska strana tu má miesto. Samozrejme, máme ťažkú úlohu, lebo to musíme vysvetľovať našim slovenským aj maďarským voličom. Ale funguje to,” uzavrel predseda Mosta-Híd.
Sulík: Vláda je síce stabilná, ale za akú cenu
Súčasná vláda Smeru-SD, Mosta-Híd a SNS je síce stabilná, ale za akú cenu. Upozornil na to dnes v diskusnej relácii TA3 V politike europoslanec a líder opozičnej strany SaS Richard Sulík. Negatívnu stránku stability napríklad vidí v ideových kotrmelcoch niektorých členov vlády či v tom, že minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) dodnes sedí v kresle, hoci existuje množstvo dôvodov na jeho odstúpenie.
Opozícia podľa Sulíka nemusí silou mocou držať pokope a určitú rozmanitosť v tomto smere nevníma negatívne. “Za SaS môžem povedať, že odmietame povolebnú spoluprácu so Smerom-SD a so stranou Mariana Kotlebu. Dôvody sme už ixkrát uviedli veľmi jasne,” skonštatoval. Všetky ostatné strany sú pre SaS potenciálni partneri.
Poslankyňa Národnej rady SR Veronika Remišová z opozičného OĽaNO-NOVA uviedla, že ak by nevideli alternatívu voči súčasnej vláde, tak sa v hnutí neangažuje. “Áno, vieme si predstaviť, že by sme vládnu koalíciu tvorili so stranami, ktoré tak ako my nemajú v pozadí oligarchov, nie sú financované záujmovými skupinami a nemusia nikomu nič splácať v podobe predražených zákaziek alebo zmanipulovaných tendrov,” uviedla v relácii.
To, či nahradí Igora Matoviča v pozícii lídra hnutia, nepovažuje za aktuálnu otázku. Zároveň uviedla, že sa pripravujú reflektovať na novelu zákona o politických stranách, ktorú chystá predložiť koaličná SNS. Remišová považuje túto novelu za ďalší zbytočný návrh na likvidáciu OĽaNO-NOVA, ktoré čelí kritike, že je hnutím štyroch ľudí.
“Nemáme regionálne štruktúry. Máme nadšencov, ktorí s nami v regiónoch spolupracujú. Ľudí, ktorí koordinujú činnosť. Nechceme mať také kluby, ktoré sa zídu, zjedia chlebíčky a rozprávajú sa, aké kšefty urobiť a koho kde dosadiť,” priblížila. OĽaNO-NOVA podľa jej slov od svojich hodnôt neuhlo a v parlamente presadzuje to, čo sa zaviazalo vo svojom volebnom programe.
Remišová upozornila aj na podľa nej nepriaznivý stav v školstve či zdravotníctve na Slovensku. Taktiež na riešenie korupcie v krajine, nezávislosť polície či vyšetrovanie káuz. Podľa nej existujú osoby, ktoré majú svojich vyšetrovateľov a prokurátorov. Ako podotkla, polícia a vláda sa každý týždeň chvália odhalením korupcie, kde sa ako úplatok dali napríklad darčekové tašky či štyri kilá klobásy.
“Je veľmi nebezpečné, ak Robert Fico (Smer-SD) a špeciálny prokurátor navrávajú ľuďom, že najväčšou korupciou a najväčším problémom na Slovensku sú darčekové tašky alebo štyri kilá klobás. Nie, najväčšou korupciou je korupcia na najvyšších miesta. Tá podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka neexistuje,” skonštatovala.