Fico: EÚ nechce zvolať samit o utečencoch, lebo sa bojí pravdy

Fico: EÚ nechce zvolať samit o utečencoch, lebo sa bojí pravdy

Bratislava 13. septembra AKTUALIZOVANÉ 14:29 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin, Pool)

 

Európska únia nechce zvolať mimoriadny samit na tému utečencov, pretože sa bojí pravdy. Niektoré krajiny totiž podporujú občiansku vojnu v Sýrii. V diskusnej relácii v TA3 V politike to dnes uviedol premiér Robert Fico (Smer-SD). Podľa jeho slov v prípade utečencov ide o najhoršiu krízu od druhej svetovej vojny a nemali by o nej rozhodovať iba úradníci v Bruseli

Na snímke slovenský premiér Robert Fico.
Na snímke slovenský premiér Robert Fico.

“Prečo nechcú zvolať samit? Samit nechcú zvolať preto, lebo sa boja pravdy. Nechcú hovoriť o tom, že sú tu členské štáty EÚ, ktoré podporujú občiansku vojnu v Sýrii, odkiaľ pochádza veľké množstvo ľudí, ktorí prichádzajú do Európy. Samit nechcú zvolať preto, lebo by počuli pravdu o tom, že Líbya bola zbombardovaná talianskymi, francúzskymi a španielskymi stíhačkami,“ uviedol Fico. Ďalším dôvodom nezvolania samitu je podľa neho aj to, že by sa veľmi ťažko rodili jednomyseľné rozhodnutia. “Keď bolo treba bojovať za banky, keď bolo treba bojovať za peniaze pre Grécko, tak sme summity zvolávali zo dňa na deň a pri takejto veľkej humanitárnej kríze, pri ktorej ide o podstatu Európy, nie sme schopní summit zvolať,” kritizoval premiér.

Reklama

Fico v diskusii odmietol, že by Slovensko nebolo solidárne s utečencami. “Každý jeden človek, ktorý je ohrozený vojnou alebo je ohrozený hladom, by na území tejto krajiny našiel prístrešok, pokiaľ by takýto človek o to požiadal,” dodal.

O utečeneckej kríze hovoril Fico podľa vlastných slov aj s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom počas jeho minulotýždňovej návštevy Slovenska. Premiér mu predstavil riešenie krízy. “Je potrebné vojensky začať stabilizovať situáciu v Sýrii a Líbyi. Ak je treba, podobne ako v Afganistane, sme pripravení poskytnúť primeraným spôsobom vojenské jednotky, ako aj finančnú, technickú a materiálnu pomoc,” priblížil. Ďalším príspevkom SR je pomoc iným krajinám pri ochrane schengenských hraníc. Slovensko je podľa premiéra taktiež pripravené finančne prispieť krajinám, do ktorých prichádzajú utečenci.

Reklama

Podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára Slovensko musí pomáhať utečencom, pričom povinné kvóty nie sú dobrým riešením. “My stále hovoríme o solidarite a skutočnú solidaritu fakticky suplujú občianske aktivity a rôzni ľudia, ktorí aj pomáhajú finančne alebo materiálne,” uviedol Bugár. Zdôraznil, že Európa už čelí nielen utečeneckej, ale aj humanitárnej kríze. “Kvóty sa vrátili preto na stôl, lebo fakticky dobrovoľná solidarita zlyhala,” dodal. Bugár sa taktiež pridal ku kritike EÚ. “Európska únia nemôže byť rýchla len v prípade gréckej krízy, ale aj v tomto prípade humanitárnej krízy,” vysvetlil. Na samite by sa podľa jeho slov malo hovoriť aj o Schengene, pretože taký, ako ho dnes poznáme, už nebude.

Premiér taktiež informoval, že šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) na pondelkovom (14.9.) rokovaní ministrov vnútra EÚ odmietne povinné kvóty. “Zajtra bude minister vnútra SR a podpredseda vlády Robert Kaliňák vetovať politické závery tejto rady, pretože považujeme za absolútne nelogické, že sa celá diskusia sústredila iba na kvóty, nikto nechce hovoriť o príčinách,” dodal Fico.

 

Vyjadril sa aj minister vnútra

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) neočakáva, že na pondelkovom (14.9.) summite ministrov vnútra EÚ padne rozhodnutie ohľadom povinných kvót pre rozdelenie utečencov. Slovensko ho zablokuje.

Reklama

O svojom postupe Kaliňák informoval v dnešnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Nemal by byť pritom jediným. Zatiaľ podľa neho platí spoločné vyhlásenie premiérov krajín V4 odmietajúce kvóty.

„Mám mandát, nielen od vlády, ale aj od parlamentu, že akékoľvek otázky súvisiace s kvótami budeme vetovať, pretože nielenže sú nezmyselné, ale sú priamo namierené proti utečencom a nijakým spôsobom neriešia krízu,“ uviedol Kaliňák.

Rozhodnutie by mohlo podľa podpredsedu vlády byť prijaté iba v prípade, že bude ochota počúvať argumenty stredoeurópskych krajín. To však Kaliňák skôr neočakáva aj s ohľadom na to, že v únii nie je ochota zvolať v tejto otázke summit šéfov vlád.

„Skôr mi to príde, že nemajú záujem diskutovať, skôr chcú niektoré krajiny trestať za názor, čo je absurdné,“ uviedol Kaliňák. Zopakoval, že kvóty nezachránia migrantov. Únia by podľa jeho slov mala priznať, že súčasná migračná vlna smerujúca cez Balkán je protiprávna, a mala byť lepšie chrániť vonkajšie hranice, tak ako to robí Slovensko.

Aj podľa poslanca parlamentu Martina Poliačika z SaS nie sú povinné kvóty na prerozdelenie utečencov do členských krajín únie riešením. „Zbytočne dvíhajú napätie v Európe a odpor voči centrálnym orgánom,“ domnieva sa Poliačik. Je presvedčený, že príspevky by mali byť dobrovoľné. Inak podľa neho budú namiesto pomoci skôr stupňovať napätie v jednotlivých členských štátoch.

Reklama

Poliačik však nepovažuje aktuálny dobrovoľný záväzok Slovenska prijať 200 kresťanov zo Sýrie za dostatočný. Navrhuje tiež, aby vláda presadzovala v pondelok alebo v nasledujúcich dňoch vybudovanie záchytného tábora v Srbsku, kde by bolo možné vracať imigrantov, ktorí odmietnu zapojiť sa do azylového procesu v Maďarsku či Rakúsku.

V takomto tábore by imigranti mali možnosť požiadať o azyl v ľubovoľnej európskej krajine, napríklad v Nemecku, čo zníži tlak na maďarskú hranicu, vysvetlil opozičný poslanec. Minister vnútra to odmietol, návrh podľa neho nič nerieši. Európska únia by sa mala snažiť riešiť situáciu v krajinách bezprostredne susediacich so Sýriou – v Turecku, Jordánsku a Libanone.

Kaliňák sa pozastavil nad tým, že imigranti nežiadajú o azyl v Turecku, Grécku, Maďarsku a väčšina z nich ani v Rakúsku, ale „špekulujú“. „Mám vážne pochybnosti o tom, že hovoríme o utečencoch, a preto aj vážne pochybnosti o tom, aby sme tu riešili teraz humanitu a pomáhali tomu, z môjho pohľadu nepochopiteľnému toku migrantov, ktorý z utečenectvom pred vojnou samotnou nemá ale vôbec nič spoločné,“ doplnil.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:32

Náklady na obnovu Grécka po minuloročných ničivých záplavách, ktoré si vyžiadali 17 obetí a zničili infraštruktúru, presiahnu tri miliardy eur. Oznámil to v utorok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

19:12

Čínska sociálna sieť TikTok predložila Európskej komisii (EK) správu o hodnotení rizík svojej novej aplikácie TikTok Lite. Zabránila tak možnej pokute.

19:10

Francúzski letoví dispečeri plánujú vo štvrtok vstúpiť do jednodňového štrajku, pre ktorý hrozí zrušenie väčšiny letov na dvoch najväčších parížskych letiskách. Oznámila to v utorok francúzska asociácia FNAM, ktorá zastrešuje viacero odborových hnutí v letectve.

19:07

Slovenská tenistka Rebecca Šramková nepostúpila do hlavnej súťaže na turnaji WTA v Madride. Vo finále kvalifikácie dvojhry prehrala s Američankou Hailey Baptisteovou nasadenou ako číslo 22 hladko 2:6, 0:6.

19:04

Španielsko v utorok schválilo plán na odškodnenie a ekonomické kompenzácie pre obete sexuálneho zneužívania, ktoré spáchali ľudia spojení s katolíckou cirkvou. Minister spravodlivosti Félix Bolaňos povedal, že plán je založený na odporúčaniach z vlaňajšej správy španielskeho ombudsmana. Dodal, že podľa správy v Španielsku zrejme až približne 440.000 dospelých sexuálne zneužívali ľudia napojení na cirkev. Odškodné podľa jeho slov zaplatí cirkev. Viac podrobností o odškodnení ani o dátume verejného uznania obetí nezverejnili.

19:00

Z Fínska sa vstupom do Severoatlantickej aliancie stala krajina na frontovej línii vzhľadom na zdvojnásobenie dĺžky hraníc NATO s Ruskom. Vyhlásil to v utorok fínsky prezident Alexander Stubb počas návštevy Švédska.

kráľ Gustav  Alexander Stubb
Na snímke švédsky kráľ Gustav (vľavo) a fínsky prezident Alexander Stubb
18:59

Viac než 130 osôb bolo v noci na utorok zatknutých počas pro-palestínskych protestov v areáli New York University (NYU) v USA. Biely dom antisemitské vyjadrenia počas študentských protestov na viacerých univerzitách slovne odsúdil.

18:56

Švédska prokuratúra obvinila v utorok klimatickú aktivistku Gretu Thunbergovú z občianskej neposlušnosti. Ide o prípad demonštrácií pred švédskym parlamentom, počas ktorých ignorovala výzvu polície na opustenie miesta.

18:21

Najvyšší súd Talibanu v utorok oznámil, že súd v severovýchodnej afganskej provincii Kápísá dal verejne zbičovať dvoch mužov obvinených z lúpeže.

18:20

Súd poprednému predstaviteľovi Alternatívy pre Nemecko (AfD) Björnovi Höckeovi v prípade uznania za vinného z použitia nacistického sloganu pravdepodobne udelí finančnú pokutu. Oznámila to v utorok hovorkyňa krajského súd v nemeckom meste Halle Adina Kesslerová-Jenschová na záver druhého dňa pojednávania v tejto kauze.

18:19

Španielsky sudca v utorok oznámil, že obnovil vyšetrovanie podozrenia zo sledovania mobilného telefónu španielskeho premiéra Pedra Sáncheza špionážnym sotfvérom Pegasus. Súvisí to so žiadosťou o spoluprácu pri podobnom vyšetrovaní vo Francúzsku.

18:18

Vzájomné uznanie územnej celistvosti a zvrchovanosti Azerbajdžanu a Arménska je pre Česko principiálne. ČR má eminentný záujem na tom, aby bol región južného Kaukazu stabilný. V utorok to povedal český minister zahraničných vecí Jan Lipavský, ktorý v Prahe prijal svojho azerbajdžanského partnera Džejhuna Bajramova.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali