Hovorca Huawei Joe Kelly uviedol, že presmerované balíky obsahovali „dôležité obchodné dokumenty“. Incident podľa jeho slov „podkopal ich dôveru“ v americkú doručovaciu spoločnosť.
Dva balíčky obsahujúce „urgentné dokumenty“ odoslané z Japonska skončili v USA. Ďalšie dva balíčky z Vietnamu sa podarilo zablokovať, čím sa predišlo opätovnému “omylu” zaslania do USA.
Huawei potvrdil, že sa im zatiaľ vrátil len jeden z presmerovaných balíkov a že záznamy o sledovaní zásielok ukazujú, že druhý balík je na ceste.
„Aktuálne budeme musieť prehodnotiť naše požiadavky na logistiku a doručovanie dokumentov ako priamy dôsledok týchto incidentov,“ pokračoval zástupca.
Fedex trvá na tom, že do rozhodnutia neboli zapojené „žiadne externé strany“ a ospravedlnili sa za incident. Zároveň zverejnili vyhlásenie na čínskych sociálnych sietiach, v ktorom sa ospravedlnili, že došlo k omylu.
„Sme si vedomí všetkých sporných zásielok a spolupracujeme priamo s našimi zákazníkmi na vrátení balíkov,“ povedal hovorca FedEx. Hoci spoločnosť uznala, že si je vedomá opatrení Spojených štátov voči spoločnosti Huawei, neuviedla, ako by to mohlo ovplyvniť ich obchodné vzťahy v budúcnosti.
Spojené štáty nedávno umiestnili Huawei na čierny zoznam spoločností kvôli tvrdeniam, že spoločnosť Huawei predstavuje pre USA bezpečnostné riziko. Dôvodom majú byť údajné väzby spoločnosti s čínskou vládou.
Aj keď Huawei a čínska vláda tieto tvrdenia popierajú a Spojené štáty zatiaľ neposkytli žiadne vecné dôkazy, Washington začal uplatňovať zákaz spolupráce so spoločnosťou a vyzval vlády na celom svete, aby nasledovali ich príklad.
Tento krok sa stala dôležitým bodom konfliktu medzi USA a Čínou v súčasnej obchodnej vojne týchto krajín. Niekoľko ďalších spoločností vrátane spoločnosti Google a spoločnosti Microsoft pozastavilo spoluprácu s firmou Huawei, aby vyhovelo zákazu obchodovania USA.