Prinášame desť konkrétnych príkladov, ktoré dali Američanom dobrý dôvod, aby zapochybovali o dôveryhodnosti svojich vlastných médií.
1. Keď Lawrence O’Donnell tvrdil, že Putin naplánoval chemický útok v Sýrii na pomoc Trumpovi
Po tom, čo prezident USA Donald Trump odsúhlasil útok 59 rakiet Tomahawk na letecké základne šejratskej vlády v apríli 2017 v reakcii na údajný chemický útok, O’Donnell prišiel so zvláštnou teóriou. Moderátor televíznej stanice MSNBC naznačil, že ruský prezident Vladimir Putin poradil sýrskemu prezidentovi Bašarovi Assadovi, aby napadol svojich ľudí chemickým plynom, aby poskytol Trumpovi zámienku na útok v Sýrii.
O’Donnella odborníci a užívatelia na Twitteri okamžite vyzvali, aby korigoval svoju nezmyselnú teóriu.
Wouldn’t it be nice if it was impossible to suspect Putin ok’d Assad’s gas attack so Trump could fire missiles & change the subject in USA?
— Lawrence O’Donnell (@Lawrence) 7. apríla 2017
.
2. Keď Joy Reidová povedala, že Trump sa “podlizuje komunistickému Rusku”
Moderátorka MSNBC Joy Reidová je známa svojimi nepokojnými a neobjektívnymi správami o všetkom, čo súvisí s Trumpom alebo Ruskom, a bola jednou z najhlavnejších predstaviteliek konšpiračnej teórie Russiagate – a niektoré jej pripomienky na Twitteri naozaj stáli za to.
V roku 2016 Reidová oznámila svetu, že podľa jej názoru je Rusko stále komunistickou krajinou, a vyjadrila obavu, že kandidát Trump je príliš priateľský voči podradným komunistickým Rusom. Twitter jej ale rýchlo pripomenul, že Sovietsky zväz sa zrútil pred viac ako dvadsiatimi rokmi, no Reidovej nespochybniteľný tweet je stále k dispozícii v celej svojej sláve.
That said, for most Americans it’s shocking to see an American presidential candidate openly touting authoritarian, communist Russia…
— Joy Reid (@JoyAnnReid) 9. septembra 2016
3. Keď bol Brian Williams “zostrelený”
V roku 2015 bola hviezda televízie NBC News Brian Williams suspendovaný, keď sa zverejnilo, že úplne skreslil príbeh o vrtuľníku, ktorým cestoval, a o ktorom tvrdil že bol zasiahnutý a musel núdzovo pristáť v Iraku. Viackrát opakoval falošný príbeh pri rôznych príležitostiach. Paradoxne, Williams vystupuje ako bojovník proti “falošným správam”, ktoré údajne zohrávali dôležitú rolu v prezidentských voľbách v roku 2016.
Ale Williamsovo klamstvo o dramatickej vojnovej udalosti, ktorá sa nikdy nestala, bola zrejme len zbožným prianím. Keď Trump napadol Sýriu v roku 2017, Williams vo svojej reportáži lyricky opisoval “krásne obrázky” z vojnou zmietanej krajiny. Takže sa zdá, že má naozaj radosť z vojny.
4. Keď Mike Barnicle povedal, že Obamova administratíva bola “bez škandálu”
Ak ešte Američania potrebujú ďalšie dôvody na pochybnosti o dôveryhodnosti svojich spravodajských médií, redaktor MSNBC Mike Barnicle im pomohol začiatkom tohto roka, keď tvrdil, bez štipky irónie, že mandát bývalého prezidenta Baracka Obamu bol “prakticky bez škandálu”.
Barnicle sa takto vyjadril v rozhovore s bývalým tlačovým tajomníkom Obamovej vlády Robertom Gibbsom o “škodách, ktoré boli napáchané v administratíve” odvtedy, čo Trump nastúpil do úradu prezidenta. Je zrejmé, že mu unikli škandály Obamovej éry, ako je Benghazi, e-maily Hillary Clintonovej či vojny dronmi.
#MSNBC host claims #Obama admin was ‘virtually scandal-free’ in comparison to #Trump https://t.co/6fZrOCK8d9 pic.twitter.com/ozUQntKyGz
— RT (@RT_com) 20. marca 2018
.
5. Keď Alisyn Camerotová uskutočnila propagandistický rozhovor s malým dievčatkom
V roku 2017 sa novinárka zo CNN Alisyn Camerotová stretla s masívnou kritikou, keď zverejnila to, čo možno opísať ako úplne zinscenovaný rozhovor s detskou azylantkou v prospech americkej agendy. V rozhovore 7-ročná Bana Alabedová perfektnou (naučenou) angličtinou tvrdila, že ju v Sýrii vykorisťovali, no sotva dokázala porozumieť základnej angličtine. Vo videu jednoducho vystupuje malé dieťa, ktoré sa snaží čítať slová zo scenára, aby vedela správne odpovede.
Aj vám napadlo, že je to veľmi neetické a divné a ako to vôbec mohli v CNN umožniť? Bohužiaľ, väčšina mainstreamových médií v USA, vrátane CNN, bolo roztlieskavačmi za zmenu režimu v Sýrii pod vedením USA – a rozhovor s dieťaťom s vopred napísaným scenárom bol jedným z prostriedkov na dosiahnutie tohto cieľa.
6. Keď Sean Hannity zabudol na malý konflikt záujmov
V apríli sa ukázalo, že moderátor Fox News Sean Hannity bol klientom bývalého právnika Donalda Trumpa, Michaela Cohena. Problémom je však to, že Hannity celý jeden týždeň prinášal príbeh v súvislosti s Cohenom, obhajoval právnika a ostro odsúdil zásah FBI do jeho kancelárie v New Yorku, ktorý sa uskutočnil v rámci špecializovaného vyšetrovania Roberta Muellera o údajnom ruskom zásahu do prezidentských volieb v roku 2016.
Hneď po tom, čo bol Hannity odhalený ako “tajný klient” Cohena, čelil vážnemu konfliktu záujmov. Keďže je známe, že Cohen zaplatil pornografickej herečke, aby podporil škandál o údajnej afére s Trumpom, komik Jimmy Kimmel sa pýtal, kto s Hannitom mohol “sexovať” s tým, že potom potreboval Cohenove právne služby…
Stunning that media is not drawing attention to Sean Hannity’s extraordinary conflict of interest here, as conduit for Giuliani’s disclosure that exculpates Michael Cohen from potential FEC charges, when Hannity has been named as Cohen client himself!!! https://t.co/6piMOWi1lH
.— Matt Seaton (@mattseaton) 3. mája 2018
7. Keď Rachel Maddowová povedala, že Putin “skomponoval” summit Trump-Kim
Po odhalení jej divákov, že Severná Kórea má malú hranicu s Ruskom – akoby to bol nejaký druh geografického zjavenia, ktorý nedávno objavil tím producentov – moderátorka MSNBC Rachel Maddowová pokračovala v šírení teórie sprisahania o nedávnom Singapurskom samite medzi Trumpom a severokórejským vodcom Kim Jong-unom.
Bez dôkazov pokojne vyslovila, že Trump náhle odvolal vojenské cvičenia okolo Kórejského polostrova… pretože Putin ho o to požiadal. Maddowová bola na Twitteri vďaka tomuto ale aj ďalším výrokom zaradená medzi podporovateľov teórie o sprisahaní Russiagate.
So after dramatically revealing to her audience that North Korea has a border with Russia — gasp — Maddow tonight went on an extended dot-connecting monologue where she darkly intimates that maybe somehow the real beneficiary of the Trump/Kim summit was… PUTIN. Beyond parody pic.twitter.com/a9bEwWn6l1
— Michael Tracey (@mtracey) 13. júna 2018
8. Keď Chris Hayes povedal, že rasistický demokrat bol republikán
V roku 2013 bol redaktor MSNBC Chris Hayes nútený sa ospravedlniť, keď nesprávne identifikoval bývalého guvernéra Alabamy Georga Wallaca ako republikána v klipe, ktorý ho kritizoval za to, že hovoril proti desegregácii a hnutiu občianskych práv. Server Breitbart zdôraznil, že fanúšik segregácie bol v skutočnosti demokratom. Hayes sa ospravedlňoval za svoju “hlúposť, neospravedlniteľnú, historickú negramotnú” chybu.
Niektorí diváci mu však neuverili. Jeden povedal, že “skutočným problémom” s incidentom bolo, že keby Hayes vedel, že Wallace bol demokratom, pravdepodobne by “ten príbeh nebol vôbec zverejnený.”
9. Keď Brian Ross povedal, že Trump sa pokúša kontaktovať Rusov
Veterán televíznej stanice ABC Brian Ross bol v decembri suspendovaný kvôli výbušnej správe, ktorá v konečnom dôsledku ovplyvnila akciový trh.
Ross uviedol, že Donald Trump nariadil Michaelovi Flynnovi, jednému z jeho poradcov, kontaktovať ruských úradníkov počas svojej prezidentskej kampane. Neskôr sa ukázalo, že Trump požiadal Flynna, aby sa po voľbách spojil s ruskými úradníkmi – čo už nebolo až tak neobvyklé. Ross, ktorého kariéra v žurnalistike je plná trápnych chýb, oznámil tento týždeň, že opustí ABC.
10. Keď použili analytikov Pentagonu na propagáciu vojny v Iraku
V roku 2008 vyšetrovanie New York Times zistilo, že nestranní “analytici”, ktorých používajú hlavné médiá na to, aby vyjadrili svoje názory na vojnu v Iraku, neboli úplne tak nestranní, ako mali diváci veriť. Vyšetrovanie v skutočnosti zistilo, že boli súčasťou snahy Pentagonu zabezpečiť, aby Bushova administratíva dostala čo najviac pozitívneho ohlasu počas vojny v Iraku.
Zistilo sa, že analytici boli prepojení s vojenskými zbrojárenskými koncernami a že by z osobného a finančného hľadiska veľmi prosperovali z pokračovania vojny. Vyšetrovanie Timesu viedlo spoločnosť profesionálnych novinárov, aby vyzvali NBC k prerušeniu vzťahov s jedným analytikom, najmä s cieľom “obnoviť integritu” svojich správ – hoci, vzhľadom na to, koľkokrát sa napríklad stanica MSNBC objavila na tomto zozname, sa nezdá, že by to fungovalo.