Progresívne pľúcne ochorenie postihuje predovšetkým bývalých alebo súčasných fajčiarov po štyridsiatke. Viac ako polovica pacientov má menej ako 65 rokov. V minulosti to boli skôr muži, dnes sa však výskyt u oboch pohlaví vyrovnáva. Môže za to stúpajúci počet žien – fajčiarok, ale i fakt, že dýchacie cesty u žien sú na škodlivé účinky dymu citlivejšie.
„Pri chronickej obštrukčnej chorobe pľúc dochádza k zúženiu dýchacích ciest a k obmedzeniu prietoku vzduchu. Ochorenie sa vyvíja počas mnohých rokov života, no bez správnej liečby spôsobuje výrazné poškodenie na pľúcach. U pacientov sa spočiatku objavuje dýchavica, chronický kašeľ či produkcia hlienov, ale s týmito príznakmi lekára väčšinou nevyhľadajú. No často ani rozbor krvi či röntgen pľúc neodhalia ihneď túto závažnú diagnózu,“ konštatuje MUDr. Helena Leščišinová, primárka Oddelenia tuberkulózy a pľúcnych chorôb Nemocnice s poliklinikou sv. Jakuba v Bardejove.
Pacienti zvyčajne prídu k lekárovi až vtedy, keď už majú vážne zdravotné ťažkosti a vyšetrenia ukážu, že ich pľúca sú výkonné iba na šesťdesiat percent. Pre človeka sú potom veľmi náročné aj každodenné bežné činnosti, ako napríklad ustlať si ráno posteľ, osprchovať sa, obliecť sa, obuť si ponožky a topánky, chodiť hore a dolu schodmi. Trápi ho dýchavica, plytké dýchanie, kašeľ, hlieny, pískanie a tlak na hrudníku, únava, slabosť, pokles hmotnosti, nechutenstvo, modranie koncových častí tela… Často sa k tomu pridružia aj srdcovocievne problémy, cukrovka, osteoporóza, anémia či depresia. Tou trpí takmer polovica pacientov s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc.
Hoci sa CHOCHP nedá vyliečiť, vďaka včasnej diagnostike a správnej liečbe môže pacient žiť plnohodnotný život. „Väčšina liekov sa užíva vdychovaním pomocou inhalačného systému. Základom liečby sú tzv. bronchodilatanciá – lieky, ktoré uvoľňujú svalstvo dýchacích ciest a rozširujú ich. Modernú liečbu predstavujú kombinované preparáty, ktoré spájajú dve alebo tri účinné látky v jednom inhalátore,“ vysvetľuje doc. MUDr. Marta Hájková, CSc., hlavná odborníčka MZ SR pre pneumológiu a ftizeológiu.
Osemdesiat percent prípadov chronickej obštrukčnej choroby pľúc spôsobuje fajčenie, ktoré skracuje život o 15 až 20 rokov. Tretina svetovej populácie nad 15 rokov fajčí a až deväť z desiatich fajčiarov siaha po cigaretách pred 18. rokom života. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) preto považuje závislosť od tabaku za globálnu pandémiu. Okrem aktívneho fajčenia sú rizikovými faktormi CHOCHP aj chemikálie a prach, pasívne fajčenie a znečistenie ovzdušia.
lbr