Expremiéri Pithart a Čarnogurský o rozpade Československa, referende i pomlčkovej vojne

Expremiéri Pithart a Čarnogurský o rozpade Československa, referende i pomlčkovej vojne

Česko/Slovensko 23. februára 2018 (HSP/Foto:TASR-Michail Rjabov, TASR/AP-Jose Goitia)

 

Bývali premiéri Česka a Slovenska Petr Pithart a Ján Čarnogurský sa včera zhodli na tom, že federatívne usporiadanie ČSFR bolo nepraktické. V diskusii k 25. výročiu rozdelenia Československa sa však rozišli v názore, či o rozpade Československa mali rozhodovať občania v referende. Podľa Pitharta áno, a pokiaľ by výsledok nebol jednoznačný, mali byť vypísané nové voľby. Čarnogurský povedal, že ľudové hlasovanie by česko-slovenský problém nevyriešilo, píše Info.cz

Na snímke Ján Čarnogurský

Pithart s Čarnogurským sa na začiatku 90. rokov zúčastnili jednaní, ktoré predchádzali rozdeleniu federácie, hoci pri samotnom konci spoločného štátu stáli ich nástupcovia Václav Klaus a Vladimír Mečiar. Niekdajší premiéri sa aktuálne stretli v bývalej sále Federálneho zhromaždenia, kde bol prijatý ústavný zákon o zániku ČSFR.

Reklama

Federálne usporiadanie ČSFR prirovnal Pithart k manželstvu, v ktorom sa tiež nedá hlasovať. Čarnogurský zase spomínal na komplikácie pri vyjednávaní o podobe štátneho rozpočtu pre rok 1992. Problémy by sa podľa neho postupne zhoršovali. Tiež zmienil, že keby sa federácia stala členom EÚ, tak by sa muselo pred každým jednaním v Bruseli odsúhlasiť príslušné rozhodnutie v Prahe aj v Bratislave.

Pithart uviedol, že Slováci v sebe nosili sklamanie a nesplnené sľuby českej strany. „Česi to jednoducho vytesnili. Boli z toho rozčarovaní a zaskočení a o chvíľu začali hovoriť: nech si idú. Bola to reakcia nezrelá,“ dodal.

Reklama

Slovensko podľa neho z rozdelenia zaslúžene vyťažilo viac ako Česko. „Prešlo ťažkou krízou a katarziou. Upevnilo to slovenské sebavedomie. My sme takou krízou neprešli a myslím, že to ani potrebujeme,“ zhodnotil vývoj od roku 1993.

Čarnogurský k tomu povedal: “Slovensko potvrdilo svoju životaschopnosť ako samostatný štát. Ale tá v nás bola už predtým. A národ, ktorý to cíti, smeruje k uskutočneniu tohoto pocitu.“

 

Pomlčková vojna

Bývalí premiéri sa však nezhodli na názore o vypísaní referenda k rozdeleniu štátu. „Malo byť referendum, bol k tomu pripravený ústavný zákon,“ povedal Pithart. Podľa Čarnogurského nebolo referendum vyhlásené predovšetkým preto, že sa politici nedokázali dohodnúť na formulácii otázok, ktoré mali byť voličom predložené. Pithart pripustil, že to je problém každého referenda. „Tá otázka je vždy sugestívna, či chcete alebo nechcete,“ poznamenal.

Reklama
Na snímke Petr Pithart

Obaja tiež spomínali aj na tzv. pomlčkovú vojnu, v ktorej oba národy riešili názov federácie. Čarnogurský pripomenul, že pomlčku, ktorá Slovákom zaisťovala samosprávu obsahoval už Pittsburgskaá dohoda z roku 1918. Podľa Pitharta to nebolo pre Čechov podstatné. „Na Slovákov sa Česi dívali s nadhľadom staršieho brata – je nerozumný, robí blbosti, ale on sa usadí a prestane hnevať. Pomlčka nás nezaujímala, ale v slovenskej duši to stále viazlo,“ povedal.

Expremiéri dodali, že priamo na porade v Lánoch riešil s politikmi podobu názvu federácie a niekdajší riaditeľ Ústavu pre český jazyk. Podľa Pitharta sa síce gramatický správne malo písať slovo “slovenská” s malým písmenom, jazykovedec ale nakoniec pripustil variantu s veľkým písmenom, a tak vznikol názov Česká a Slovenská Federatívna republika, s čím súhlasili obe strany. „Opäť  jeden nedokonalý kompromis,“ poznamenal k tomu Čarnogurský.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:16

Spojené štáty sa v piatok chystajú oznámiť dlhodobú vojenskú pomoc pre Ukrajinu v hodnote šesť miliárd dolárov, ktorá má zahŕňať muníciu pre systémy protivzdušnej obrany. Informovala o tom agentúra AP.

07:06

Grécko nemôže poslať Ukrajine systémy protivzdušnej obrany Patriot alebo S-300. Uviedol to vo štvrtok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

Mitsotakis v rozhovore pre televíziu Skai povedal, že Atény už poskytli Kyjevu rôzne zbrane, no nemôžu mu dodať systémy, ktoré majú zásadný význam pre obranu krajiny.

06:55

Balíky kokaínu objavili vo štvrtok v prepravkách s banánmi v siedmich supermarketoch v Berlíne a v štyroch obchodoch v spolkovej krajine Brandenbursko.

06:44

Izrael údajne zvažuje dohodu s palestínskym hnutím Hamas, na základe ktorej by bolo prepustených najmenej 20 rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.

Navrhovaná dohoda zahŕňa prepustenie žien, starších a vážne chorých rukojemníkov výmenou za to, že Izrael povolí vysídleným osobám v Pásme Gazy vrátiť sa na sever palestínskej enklávy.

06:35

Havária v atómovej elektrárni v Černobyle patrí medzi najväčšie tragédie v oblasti jadrovej energetiky. V piatok 26. apríla uplynie od výbuchu v Černobyľskej atómovej elektrárni 38 rokov.

06:30

Ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Solskyj podozrivý z účasti na korupčnom škandále vo štvrtok uviedol, že je pripravený odstúpiť.

Vyšetrovatelia tento týždeň Solského obvinili z nezákonného zmocnenia sa pôdy v hodnote viac než sedem miliónov dolárov.

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali