Svoje stanovisko zdôvodňuje bývalý pracovník CIA tým, že vo Washingtone a v Ankare môžeme pozorovať rozdielnosť záujmov v boji proti teroristom, predovšetkým sa to týka výziev USA, aby “nechala na pokoji Kurdov”.
“Turci ale sledujú vlastné záujmy, nezávisle na tom, čo si praje Washington,” myslí si Johnson.
Okrem toho zdôrazňuje, že Turecko svojimi akciami podporuje Islamský štát (činnosť teroristickej skupiny je na území Ruska zakázaná) tým, že sa snaží “urýchliť odsun amerických stíhačiek, ktoré majú zabezpečiť vzdušnú podporu pozemných oddielov, bojujúcich proti IS”.
“Vďaka Erdoganovi sa Turecko presúva do oveľa radikálnejšieho sunnitského tábora. Elity Turecka a Saudskej Arábie majú spoločné ciele, pokiaľ ide o snahu zadržiavať Irán. Obávajú sa šírenia jeho vplyvu, pretože Irán je šiítskou krajinou a šiítsky vplyv je rozšírený na celom Blízkom východe,” vyhlásil Johnson.
Okrem toho má za to, že “Turecko nepokladá za potrebné venovať pozornosť USA”, pretože Obamovu administratívu pokladajú mnohí vo svete, predovšetkým však v Turecku, za “veľmi bezmocnú”.
Na záver Larry Johnson dodal, že odsun amerického letectva z tureckého územia sa dá takisto vysvetliť ako následok incidentu s ruským bombardérom Su-24, ktorý bývalý pracovník CIA pokladá za “provokáciu proti ruskému ľudu”.