Autor konštatuje, že situácia v krajine je natoľko zanedbaná, že každé, a to aj navonok správne rozhodnutie, bude vždy mať negatívny účinok.
Ako príklad uvádza skutočnosť, že milióny Ukrajincov cestujú za prácou do zahraničia kvôli nízkym mzdám. Vláda preto každý rok zvyšuje minimálne mzdy, ktoré o mnoho predstihujú rast produktivity práce. Toto zvýšenie núti podnikateľa buď ukončiť podnikanie, alebo znížiť počet zamestnancov, čo vedie k rastu nezamestnanosti a núti ľudí, aby cestovali za prácou do zahraničia.
“Je evidentný sebazničujúci proces s kladnou spätnou väzbou. Jedno liečime, druhé mrzačíme,” píše Golovačev. Na Ukrajine neexistuje uvedomelá ekonomická politika, iba sporadický nesúvislý súhrn akcií, konštatuje expert.
Kyjevský milionár a developer Alexander Melamud skôr vyhlásil, že Ukrajinu opúšťajú odborníci a najaktívnejší ľudia, ktorí by mohli budovať štát. Argument, že Ukrajinci posielajú domov miliardy dolárov, označil Melamud za smiešny, pretože tieto peniaze len pomáhajú podporiť ekonomiku.
“Ľudia cestujú z krajiny dosť aktívne, zatiaľ posielajú peniaze, pomerne veľa. Umožňuje to do značnej miery zachovať platobnú bilanciu,” povedal v odpovedi na otázku, ako dlho ešte vydrží ukrajinská ekonomika.
Myslí si, že až sa migranti definitívne usadia v zahraničí, presťahujú tam rodiny, a prestanú posielať domov peniaze, bude oveľa ťažšie zachovať stabilnú infraštruktúru štátu, ktorý mal kedysi takmer 50 miliónov obyvateľov.
Veľmi dôležitou podmienkou stability ukrajinskej ekonomiky je, podľa experta, zahraničné financovanie.
“Kým nás budú zásobovať tým ako drogou, kým budú reštrukturalizovať dlhy, krajina to ako-tak zvládne. Keď nový tím (pozn. prezidenta Volodymyra Zelenského) začne, bude pokračovať, alebo posilní činnosti v zničení priemyslu, koniec sa priblíži, pretože pracovné miesta budú ubúdať ešte rýchlejšie,” povedal na záver Salivon.
Ukrajinská ekonomika upadá po udalostiach 2014. Kyjev sa snaží vykonávať ekonomické reformy, berie si úvery od MMF, čo sa prejavuje na živote ľudí: poplatky rastú, zatiaľ čo mzdy a sociálne dávky sú na nízkej úrovni.