Evidentne nám nejako zoslabli naši americkí Supermani

Washington 17. novembra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Shakh Aivazov; Alexander Zemlianichenko; screenshot YouTube)

 

Konstantin Dušenov na portáli rusvesna publikuje materiál, v ktorom sa venuje zvyšujúcej sa nervozite amerických politických elít v súvislosti s vývojom situácie na medzinárodnej scéne
Ilustračné foto

Rusko-americké vzťahy sú na historickom minime a nevyzerá to tak, že by v najbližšej dobe malo prísť k nejakému otepleniu. Rétorika Američanov bije rekordy svojou primitívnosťou a vyhrážkami na adresu Ruska. Aby sme pochopili dnešnú agresívnu filozofiu amerických politikov, bohato stačí citovať Johna Boltona.

“Je veľkou chybou prikladať nejaký význam medzinárodnému právu…. USA musia zničiť islamistický Irán. Irán nesmie vyrobiť atómovú bombu, treba Irán rozbombardovať.” (John Bolton).

“V Severnej Kórei treba jednoducho zvrhnúť celý severokórejský režim. Ak k tomu bude nevyhnutné naniesť preventívny úder, treba ho naniesť a nečakať do poslednej minúty.” (John Bolton)

“Slová Putina o nových ruských zbraniach sú propagandou a ruskými imperiálnymi ambíciami. Rusko sa pokúsilo zasahovať do našich volieb, Rusi sa musia stretnúť s veľmi ťažkými dôsledkami.” (John Bolton)

Na snímke bezpečnostný poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa John Bolton
Pritom Trump sa od Boltona nedištancuje a v protiruskej rétorike za Boltonom výraznejšie nezaostáva.

“Moje víťazstvo vo voľbách je to najhoršie, čo sa mohlo Rusku stať. Sme pripravení chrániť seba a svojich spojencov, pričom využijeme všetky naše vojenské a jadrové možnosti” (Donald Trump)

“Američania majú podstatne viac peňazí ako iní. Budeme vládnuť vo vzduchu, na mori, na pevnine i vo vesmíre. Rusko a Čína si musia uvedomiť, že so mnou sa nežartuje (Donald Trump)

“Nestihnete ani mrknúť, ako všetkým predbehneme. Nepodceňujte naše americké odhodlanie. Američania sú najnebezpečnejšími vojakmi na svete a majú najlepšie zbrane. Pripravte sa Rusi, naše rakety priletia. A budú dobré, nové a rozumné. (Donald Trump)

Psi, ktorí brešú však nehryzú. Agresívna rétorika amerických politických predstaviteľov je dokladom skutočnosti, že “Strýčko Sam” nám nejako zoslabol o čom svedčia aj niektoré vyhlásenia amerických vysokých dôstojníkov. Vysoký americký vojenský predstaviteľ, generál John E. Hyten otvorene v júni minulého roku na otázky novinárov vo Washingtone uviedol: “Rýchlosť modernizácie jadrových síl USA je nedostatočná. V období 2029 – 2032 musíme nevyhnutne zaviesť do výzbroje novú generáciu medzikontinentálnych balistických rakiet, ponoriek, ďiaľkových bombardérov i leteckých rakiet schopných niesť jadrové hlavice. Musíme zaviesť nové technológie, nové systémy velenia. Do budúcnosti však nehľadím s optimizmom, nedokážeme promptne riešiť všetky problémy našej jadrovej triády (námorníctvo, letectvo, pozemní sily). Kúpa nových zbraní a zbraňových systémov nikdy nevychádza podľa plánu….”

Na snímke generál John Hyten
Znepokojenie generála Hytena ohľadne jadrového potenciálu USA je už natoľko veľké, že o ňom otvorene hovorí pred americkými novinármi. To sú témy, ktoré v ruskej alebo čínskej armáde podliehajú prísnej kontrole a ruskí alebo čínski odborníci pred verejnosťou o takýchto témach zo strategických dôvodov nikdy nehovoria a v minulosti o týchto témach nehovorili ani americkí vojenskí odborníci. Podľa generála Hytena je však situácia v USA natoľko kritická, že porušil uvedené moratórium a otvorene informoval verejnosť o amerických problémoch.

Generál Hyten dokonca uviedol alarmujúce slová: “Naše letecké okrídlené rakety schopné niesť jadrové hlavice sú pripravené, no každý deň ich služby predstavuje ohromné vypätie našich technikov a inžinierov, ktorí ich musia udržiavať v bojovej pohotovosti. Mali by sme do výzbroje zaviesť nové rakety a staré nosiče bojových rakiet vymeniť, pretože len naše moderné rakety sa môžu stáť nástrojom zdržiavania Ruska a Číny…”

A generál Hyten zašiel ešte ďalej. Venoval svoju pozornosť americkým strategickým raketám Minuteman III., ktoré sú hlavným americkým nosičom pre preventívny jaderný úder. Na margo Minutemanov generál Hyten uviedol, že USA vyčlenili na náhradu starých nosičov 84 miliárd USD, pričom už dnes je zrejmé, že k výmene 400 nových rakiet nedôjde skôr ako v roku 2035. Podľa generála Hytena by sa mali minimálne modernizovať aj americké jadrové ponorky a dokonca obvinil americkú elitu z nekompetentnosti.

Generál Hyten doslovne uviedol: “Som presvedčený, že za súčasný neutešený stav môžu všetci – politici, vysokí dôstojníci, finančníci i konštruktéri nových zbraní. Všetci sú súčasťou procesu a nesú zodpovednosť za nedodržiavanie termínov prezbrojenia jadrových síl USA. Spoľahlivosť našich jadrových zbrojných systémov je už teraz na hrane a každým rokom sa bude situácia zhoršovať. USA už nedokážu udržiavať krok s našimi súpermi (Rusko a Čína). Podľa generála Hytena sa však situácia nezlepšuje a vývoj pokračuje i ďalej negatívnym smerom.

Dňa 1. 3. 2018 ruský prezident Vladimír Putin informoval o nových ruských jadrových strategických komplexoch Sarmat, Burevestnik, Avangard, Kindžal i strategickom ponorkovom drone Poseidon. Pokiaľ Bolton označuje slová ruského prezidenta Putina za propagandu, vojenský odborník generál Hyten je oveľa opatrnejší a dokonca potvrdil, že uvedené zbrane a zbraňové systémy nedokáže USA v najbližších 20 rokoch vytvoriť.

 

 

Dňa 31. 10. 2018 minister obrany USA James Mattis pred United States institute of Peace uviedol: Za hlavného protivníka USA považujem Rusko a jeho jadrový potenciál. Rusko musí byť pod našou kontrolou a na kroky Ruska musíme tvrdo reagovať. Rusko sa snaží získať prevahu na svojej periférii a kvôli tomu šíri chaos v okolitých krajinách. Moskva chce riadiť ekonomiku, politiku a bezpečnosť krajín, s ktorými susedí”.

K Číne sa Mattis stavia oveľa zdržanlivejšie: “Na rozdiel od Ruska Čína sa správa k svojím susedom s úctou. Uvažujeme o rôznych možnostiach spolupráce s Čínou, Myslím, že za 15 rokov budeme hovoriť o tom, ako sa nám podarilo s Čínou naladiť pozitívne vzťahy. Pritom medzi USA a Čínou existujú protirečenia, najmä týkajúce sa sporných oblastí Juhočínskeho mora, kde my (Američania) nesúhlasíme s krokmi Číňanov, takže nemôžem vylúčiť ani stret záujmov”.

Očividné je, že Mattis je presvedčený, že s Čínou sa budú môcť Američania dohodnúť, s Ruskom nie.

Na rozdiel od Mattisa, dňa 5. 11. 2018 náčelník štábov ozbrojených síl USA, generál Joseph Dunford uviedol: “Rusko v 2025 – 2035 už nebude predstavovať pre USA takú hrozbu ako Čína. Rusko nebude môcť udržať svoj vojenský potenciál na takej úrovni ako dnes. V Ruskú sa znižujú ekonomické i demografické ukazovatele. Čína má viac možností pre zvyšovanie svojho potenciálu. Preto sa na Čínu treba dívať v najbližších 20-30 rokoch ako na hrozbu. V rokoch 2025-2035 USA získajú viac ako Čína a Rusko”.

Na snímke Vladimir Putin a Si Ťin-pching

Ak  zhrnieme všetky vyhlásenia amerických politikov, ktoré sme uviedli, je evidentné, že USA sa chystajú k plnohodnotnému konfliktu s Ruskom a Čínou, pričom nie sú presvedčené o svojej jednoznačnej prevahe. Ak by boli, už by k útoku na Rusko a Čínu prišlo. Preto je len dobré, že USA majú problémy so svojimi strategickými jadrovými zbraňami i s konvenčnými zbraňami.

Netreba zabúdať, že Američania v posledných dekádach ani raz nebojovali s rovnako silným súperom, vždy napádali len slabšie krajiny, pričom sa  spoliehali na svoje zástupné armády (NATO, Francúzska cudzinecká légia, protiasadovská opozícia, Kurdi…). Americká armáda v Iraku, Afganistane, Líbyi či Sýrii dokázala len rozbiť  za pomoci domácich zradcov existujúce štáty, poraziť však podstatne slabšieho súpera sa im nepodarilo. Americká armáda nedokáže zvíťaziť ani v boji s podstatne slabšími súpermi, ako si teda Američania predstavujú, že zvíťazia nad Iránom, Čínou, Ruskom a i. krajinami, ktoré majú podstatne vyšší bojový potenciál ako Sýria, Líbya, Irak či Afganistan?

Groznyj bol počas 1. čečenskej vojny (1994 – 1996) čečenská metropola približne s 300 tisíc obyvateľmi. Bojové operácie v Groznom preverili možnosti ruskej armády, ktorá mala prevahu v letectve i ťažkých zbraniach. Rusi nakoniec Groznyj obsadili, utrpeli však vysoké straty. Ako by  chceli Američania dobývať metropoly s viac ako 500 tisíc obyvateľmi?  Boje v meste predstavujú jednu z najťažších vojenských operácii. Vo Fallúdži v Iraku si Američania mohli vyskúšať boj v meste, utrpeli neprimerane vysoké straty (bojom vo Fallúdži velil Mattis), takže utiekli a následne bezbranné mesto zbombardovali kazetovými bombami, napalmom a bojovým fosforom. A to bojovali len proti šiítskym ozbrojencom bez ťažkých zbraní.

V prípade Číny, či Ruska by Američania nemali ani prevahu vo vzduchu, americkí vojaci by stáli proti veľmi odhodlanému protivníkovi a na jadrové zbrane by sa takisto nemohli spoľahnúť, pretože akékoľvek použite jadrových zbraní by s určitosťou viedlo k jadrovej apokalypse, ktorá by zmietla USA s povrchu zemského (je ťažšie totálne zničiť rozlohou obrovské Rusko, ako oveľa menšie USA). Jadrová palica má dva konce.

Podľa odborníkov Pentagonu by však americká armáda nedokázal a dnes k úspešnému koncu doviesť ťaženie ani proti Iránu a ani proti Severnej Kórei. Čína a Rusko presahujú niekoľkonásobne možnosti Iránu a Severnej Kórei.

V poslednej dobe Američania obviňujú Rusko z toho, že Rusko na cvičeniach NATO ruší GPS signály a spojenie amerických jednotiek. Podľa amerických obvinení, ku ktorým sa pripájajú aj Fíni, Švédi a Nóri, nórska bojová loď Helge Ingstad sa potopila práve kvôli tomu, že Rusi poškodili jej GPS navigáciu, takže sa loď zrazila s tankerom.

Sú dve možnosti. Alebo Američania a spol. klamú, alebo hovoria pravdu. Ak klamú, to znamená že sa snažia ospravedlniť nízku bojovú úroveň svojich ozbrojených síl a síl NATO a v prípade nórskej posádky išlo o trestuhodné zlyhanie. Alebo hovoria pravdu a Rusi naozaj dokázali narušiť šifrovanú komunikáciu a GPS signály jednotiek NATO. V tom prípade nech si sadnú americkí Supermani a ich poskokovia z NATO potichu namiesto a šúchajú pokorne nožičkami, pretože ak Rusi dokážu narúšať ich komunikáciu – ako chcú vlastne proti Rusku bojovať?

 

 

Andrej Belousov v OSN na margo Američanov a ich útokov voči Rusku, v ktorých tvrdia, že Rusko sa pripravuje k vojne uviedol: “Áno Rusko sa pripravuje k vojne a ja to potvrdzujem. Pripravujeme sa chrániť našu krajinu, našu teritoriálnu celistvosť, naše hodnoty a našich ľudí.  Na rozdiel od USA, Rusko sa chystá k vojne v ktorej bude brániť svoju vlasť, Američania sa chystajú k útočnej vojne voči Rusku”.

Obranná vojna je spravodlivá, každý má právo brániť sa. Za posledných 50 rokov viedli Američania nespočetné množstvo  agresívnych vojen, vojenských útokov, iniciovali vo svete množstvo farebných revolúcii, prevratov a po skončení Studenej vojny si zvykli násilím presadzovať svoje predstavy. Toto obdobie sa  už chvalabohu skončilo.

Američania sa nevedia so svojimi neúspechmi zmierniť, znervózneli a robia chyby. Nejako nám americkí Supermani zoslabli.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Hojsík: Europarlament urobil dobrý krok smerom k ochrane zvierat v EÚ

0 icon

Brusel 2. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Týranie zvierat počas prepravy sa musí skončiť. Rozhodol o tom vo štvrtok Vyšetrovací výbor Európskeho parlamentu pre ochranu zvierat počas prepravy (ANIT). V záverečnom hlasovaní výbor, ktorého podpredsedom bol slovenský europoslanec Martin Hojsík (PS), schválil nielen záverečnú správu, ale aj odporúčania na lepšiu…

Macron chce nadnárodné zoznamy kandidátov a legislatívnu iniciatívu EP

0 icon

Brusel/Štrasburg 2. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Frederick Florin, Pool Photo via AP)   Európsky parlament (EP) by mal mať podľa francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona legislatívnu iniciatívu pri navrhovaní celoeurópskych zákonov rovnako, ako ju má Európska komisia, pričom voliči v eurovoľbách by mali mať právo voliť cez nadnárodné zoznamy kandidátov Macron to uviedol…

Pred sídlom OSN v New Yorku sa pohyboval podozrivý muž, budovu museli uzavrieť

0 icon

New York 2. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-John Minchillo)   Sídlo Organizácie Spojených národov (OSN) v New Yorku museli vo štvrtok na niekoľko hodín uzavrieť po tom, ako pred jedným z hlavných vstupov zbadali muža, ako sa prechádza s niečím, čo podľa polície vyzeralo ako brokovnica Ako uviedla newyorská polícia, jej vyjednávači…

Poľský parlament zamietol návrh na úplný zákaz interrupcií

0 icon

Varšava 2. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)   Poslanci dolnej komory poľského parlamentu (Sejm) zamietli vo štvrtok veľkou väčšinou hlasov návrh zákona, ktorý by v krajine úplne zakázal možnosť podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva. V prípade prijatia normy navrhnutej občianskou iniciatívou by za interrupciu hrozil rovnaký trest ako za vraždu. Informovala o…

Bratislavský primátor s kolegami z V4 diskutovali s americkými kongresmanmi

0 icon

Bratislava/Washington 2. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Primátor Bratislavy Matúš Vallo spoločne s primátormi ďalších hlavných miest V4 (Praha, Budapešť, Varšava), združenými v Pakte slobodných miest diskutovali online s americkými kongresmanmi Počas híringu pred členmi Podvýboru pre Európu, energetiku, životné prostredie a kybernetiku poskytli prehľad toho, akú prácu vykonávajú na…

Najdrahším mestom pre život je izraelský Tel Aviv, prekonal Paríž i Singapur

0 icon

Tel Aviv 2. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Izraelská metropola Tel Aviv je najdrahším mestom pre život na svete. Vyplýva to z najnovšej správy Economist Intelligence Unit, výskumnej a analytickej divízie mediálnej spoločnosti Economist Group Uvedené izraelské finančné a kultúrne centrum na brehu Stredozemného mora sa predtým v rebríčku nachádzalo na…

Minister práce odovzdal za rezort krabičky plné lásky

0 icon

Bratislava 2. decembra 2021 (HSP/Foto:MPSVR SR)   Do tohtoročného 4. ročníka celoslovenskej akcie „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok“ sa zapojili aj zamestnanci Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Počas štyroch dní pripravili s láskou 76 krabičiek, ktoré dnes minister práce Milan Krajniak odovzdal zakladateľkám projektu Kozmetika,…

EÚ, USA, Kanada aj Británia oznámili nové sankcie proti Lukašenkovmu režimu

0 icon

Washington 2. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrei Stasevich/Pool Photo via AP)   Spojené štáty, Kanada, Británia aj EÚ oznámili vo štvrtok uvalenie nových sankcií proti režimu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka v súvislosti s migračnou krízou na hraniciach Bieloruska s členskými krajinami EÚ. Informovala o tom agentúra AFP USA a ich spojenci obviňujú…

Rakúsky kancelár Schallenberg odstupuje

0 icon

Viedeň 2. decembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo, Pool)   Rakúsky spolkový kancelár Alexander Schallenberg vo štvrtok oznámil, že odstupuje z funkcie. Informoval o tom portál heute.at Schallenberg tak reagoval na predchádzajúce oznámenie jeho predchodcu vo funkcii a šéfa ľudovcov Sebastiana Kurza o odchode z politiky, údajne pre narodenie potomka. "Nemám…

OSN: Potreba humanitárnej pomoci vo svete budúci rok stúpne

0 icon

Ženeva 2. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-/Pavel Golovkin)   V roku 2022 bude v krajinách ako Afganistan, Etiópia, Mjanmarsko, Sýria či Jemen potrebovať núdzovú humanitárnu pomoc rekordných 274 miliónov ľudí Vo svojom ročnom prehľade budúcich potrieb to odhaduje Úrad Organizácie Spojených národov pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA), podľa ktorého projekcií počet ľudí…

NAJNOVŠIE

BLOG

René Pavlík

Hoax

0icon

Hoax Hoax

Marek Brna

Súčasnosť je ako zlý sen

0icon

Je to však neúprosná realita. Žneme plody našej sejby. Takí sme boli a preto k nám prichádzajú dnešné okolnosti. Rozhliadnime sa okolo seba a priznajme, či naozaj si dnešné ľudstvo zaslúži dajakú slnečnú realitu, život v zdraví a radosti, spokojnosti. Usiluje sa v dnešnej dobe vôbec niekto o naozaj cnostný,…

Jozef Kuzma

Úctivá žiadosť arcibiskupom a biskupom

0icon

Drahé Eminencie a Exelencie, Otcovia arcibiskupi a biskupi, chcel by som vás úcti

Marek Danko

Sú Slováci prívrženci nacizmu?

0icon

Migračná kríza, ktorá sa už niekoľko mesiacov odohráva na hraniciach Európskej únie a Bieloruska, a napätie medzi Ruskom a Ukrajinou naďalej prispievajú k eskalácii konfliktu v regióne. Po vykonaní auditu rozmiestnenia svojich ozbrojených s&

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Zamestnanci inštalujú model prehistorického žraloka veľkozubého (Megalodon) v Americkom prírodovednom múzeu v New Yorku

Autor: TASR/AP-Richard Drew

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Hojsík: Europarlament urobil dobrý krok smerom k ochrane zvierat v EÚ

0 icon

Brusel 2. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Týranie zvierat počas prepravy sa musí skončiť. Rozhodol o tom vo štvrtok Vyšetrovací výbor Európskeho parlamentu pre ochranu zvierat počas prepravy (ANIT). V záverečnom hlasovaní výbor, ktorého podpredsedom bol slovenský europoslanec Martin Hojsík (PS), schválil nielen záverečnú správu, ale aj odporúčania na lepšiu…

Macron chce nadnárodné zoznamy kandidátov a legislatívnu iniciatívu EP

0 icon

Brusel/Štrasburg 2. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Frederick Florin, Pool Photo via AP)   Európsky parlament (EP) by mal mať podľa francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona legislatívnu iniciatívu pri navrhovaní celoeurópskych zákonov rovnako, ako ju má Európska komisia, pričom voliči v eurovoľbách by mali mať právo voliť cez nadnárodné zoznamy kandidátov Macron to uviedol…

Pred sídlom OSN v New Yorku sa pohyboval podozrivý muž, budovu museli uzavrieť

0 icon

New York 2. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-John Minchillo)   Sídlo Organizácie Spojených národov (OSN) v New Yorku museli vo štvrtok na niekoľko hodín uzavrieť po tom, ako pred jedným z hlavných vstupov zbadali muža, ako sa prechádza s niečím, čo podľa polície vyzeralo ako brokovnica Ako uviedla newyorská polícia, jej vyjednávači…

Poľský parlament zamietol návrh na úplný zákaz interrupcií

0 icon

Varšava 2. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)   Poslanci dolnej komory poľského parlamentu (Sejm) zamietli vo štvrtok veľkou väčšinou hlasov návrh zákona, ktorý by v krajine úplne zakázal možnosť podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva. V prípade prijatia normy navrhnutej občianskou iniciatívou by za interrupciu hrozil rovnaký trest ako za vraždu. Informovala o…

Bratislavský primátor s kolegami z V4 diskutovali s americkými kongresmanmi

0 icon

Bratislava/Washington 2. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Primátor Bratislavy Matúš Vallo spoločne s primátormi ďalších hlavných miest V4 (Praha, Budapešť, Varšava), združenými v Pakte slobodných miest diskutovali online s americkými kongresmanmi Počas híringu pred členmi Podvýboru pre Európu, energetiku, životné prostredie a kybernetiku poskytli prehľad toho, akú prácu vykonávajú na…

Najdrahším mestom pre život je izraelský Tel Aviv, prekonal Paríž i Singapur

0 icon

Tel Aviv 2. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Izraelská metropola Tel Aviv je najdrahším mestom pre život na svete. Vyplýva to z najnovšej správy Economist Intelligence Unit, výskumnej a analytickej divízie mediálnej spoločnosti Economist Group Uvedené izraelské finančné a kultúrne centrum na brehu Stredozemného mora sa predtým v rebríčku nachádzalo na…

Minister práce odovzdal za rezort krabičky plné lásky

0 icon

Bratislava 2. decembra 2021 (HSP/Foto:MPSVR SR)   Do tohtoročného 4. ročníka celoslovenskej akcie „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok“ sa zapojili aj zamestnanci Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Počas štyroch dní pripravili s láskou 76 krabičiek, ktoré dnes minister práce Milan Krajniak odovzdal zakladateľkám projektu Kozmetika,…

EÚ, USA, Kanada aj Británia oznámili nové sankcie proti Lukašenkovmu režimu

0 icon

Washington 2. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrei Stasevich/Pool Photo via AP)   Spojené štáty, Kanada, Británia aj EÚ oznámili vo štvrtok uvalenie nových sankcií proti režimu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka v súvislosti s migračnou krízou na hraniciach Bieloruska s členskými krajinami EÚ. Informovala o tom agentúra AFP USA a ich spojenci obviňujú…

Rakúsky kancelár Schallenberg odstupuje

0 icon

Viedeň 2. decembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo, Pool)   Rakúsky spolkový kancelár Alexander Schallenberg vo štvrtok oznámil, že odstupuje z funkcie. Informoval o tom portál heute.at Schallenberg tak reagoval na predchádzajúce oznámenie jeho predchodcu vo funkcii a šéfa ľudovcov Sebastiana Kurza o odchode z politiky, údajne pre narodenie potomka. "Nemám…

OSN: Potreba humanitárnej pomoci vo svete budúci rok stúpne

0 icon

Ženeva 2. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-/Pavel Golovkin)   V roku 2022 bude v krajinách ako Afganistan, Etiópia, Mjanmarsko, Sýria či Jemen potrebovať núdzovú humanitárnu pomoc rekordných 274 miliónov ľudí Vo svojom ročnom prehľade budúcich potrieb to odhaduje Úrad Organizácie Spojených národov pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA), podľa ktorého projekcií počet ľudí…

Podkasty

Zákon o smrti slobody a demokracie najviac ublíži alternatívnym médiám

icon

Bratislava 2. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Pred niekoľkými dňami, 27. novembra, sme povedali, že ministerky Milanová a Remišová chcú umlčať alternatívne médiá. Odozva bola veľmi veľká. Vybrali sme aspoň jeden z názorov „podčiarnikov“: „Sloboda, demokracia, ľudské práva, ľudská dôstojnosť a bezpečnosť vraj nemôžu byť rukojemníkmi nadnárodných korporácií. Asi v tom kláštore (poznámka: myslí sa na ubytovanie...

Výzva na generálny štrajk apeluje na všetkýh Rakúšanov, Nemcov, Čechov aj Slovákov

icon

Bratislava 1. decembra (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Už od leta sa najmä na sociálnych sieťach objavujú výzvy na generálny štrajk. A tak si povedzme, čo to ten generálny štrajk vlastne je. Je to štrajk zasahujúci všetky odvetvia alebo ich rozhodujúcu väčšinu. Jeho motívy sú politické, úsilie o odstúpenie vlády alebo o stiahnutie návrhu zákona, o ktorom sa...

Vydieranie v priamom prenose: veľká skúška charakteru našich seniorov

icon

Bratislava 30. novembra 2021 (HSP/Foto:SITA/Ľudovít Vaniher) Keď Remišová povedala, že očkovanie za každú cenu treba stimulovať, nečakali sme, že jej minister financií Igor Matovič vyhovie takmer v priamom prenose. Napriek vetu kolegov zo SaS-ky štát ústami Matoviča chce poskytnúť 500 miliónov eur prevádzkam, ktoré utrpeli škody počas pandémie, ale nie priamo. Peniaze sa k nim majú...

Výzva ministerstvu zdravotníctva: Vydajte pokyn na liečbu covidu ambulantnými lekármi

icon

Bratislava 29. novembra 2021 (HSP/Foto:Pixabay) Na Slovensku počas tretej vlny Covidu 19 denne pribúdajú stovky nových infikovaných, nemocnice sú plné, zvyšok lekárov, ktorý ešte nezutekal do zahraničia, vyčerpaný a zúfalý. Pritom aj na Slovensku existujú ambulantní lekári, ktorí sa stále držia Hippokratovej prísahy a napriek všetkým prekážkam sa pacientom s Covidom 19 osobne venujú. Je ich však...

V zahraničí sú športoviská plné divákov. Prečo u nás nie?

icon

Bratislava 28. novembra 2021 (HSP/Foto: Potom, čo lockdown a núdzový stav likviduje reštaurácie a služby, ide zlikvidovať aj cirkev, ktorú však ani brány pekelné nepremôžu. Kto však pomôže nášmu športu?To tí tam hore sa už úplne zbláznili?V zahraničí, na futbale v Glasgowe, v New Yorku aj inde plné hľadiská ľudí bez náhubkov. Koľkože to ľudí pustili na Slovan s PAOK Solún? Dvesto? Neuveriteľné....

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Hoax

0icon

Hoax Hoax

Marek Brna

Súčasnosť je ako zlý sen

0icon

Je to však neúprosná realita. Žneme plody našej sejby. Takí sme boli a preto k nám prichádzajú dnešné okolnosti. Rozhliadnime sa okolo seba a priznajme, či naozaj si dnešné ľudstvo zaslúži dajakú slnečnú realitu, život v zdraví a radosti, spokojnosti. Usiluje sa v dnešnej dobe vôbec niekto o naozaj cnostný,…

Jozef Kuzma

Úctivá žiadosť arcibiskupom a biskupom

0icon

Drahé Eminencie a Exelencie, Otcovia arcibiskupi a biskupi, chcel by som vás úcti

Marek Danko

Sú Slováci prívrženci nacizmu?

0icon

Migračná kríza, ktorá sa už niekoľko mesiacov odohráva na hraniciach Európskej únie a Bieloruska, a napätie medzi Ruskom a Ukrajinou naďalej prispievajú k eskalácii konfliktu v regióne. Po vykonaní auditu rozmiestnenia svojich ozbrojených s&

TopDesať

Vynálezy budúcnosti, ktoré môžeš používať už dnes!

0 icon

Veda a technológia sa vyvíjajú tak rýchlo, že je prakticky nemožné sledovať všetky nové vynálezy, ktoré sa objavujú. Veci, o ktorých sme nemohli ani snívať, teraz vstupujú do nášho života rýchlosťou svetla. Bionické šošovky, ktoré dokážu zmeniť realitu, neviditeľné dáždniky a 3D pero, ktorým nakreslíš hmatateľné predmety. Vynálezy budúcnosti môžeš…

TOP10: Staroveké Grécko, ako ho nepozná ani profesor dejín

0 icon

Zdá sa, že starí Gréci vymysleli mnoho vecí, ktoré dnes používame: divadlo, olympijské hry, filozofiu aj jo-jo. Staroveké Grécko je však aj plné tajomstiev a zaujímavých faktov, o ktorých možno nevedia ani samotní učitelia dejepisu. Poďme sa na nich spolu pozrieť.

Títo ľudia dnes jednoducho nemali svoj deň

0 icon

Každý z nás má lepšie dni a samozrejme aj tie horšie. To čo sa niekedy udeje si jednoducho nevyberáme a musíme tomu čeliť. Títo ľudia taktiež nemali svoj deň. Túto náhodu sa im však podarilo zdokumentovať a zverejniť na internete. Svojím nešťastím tak bavia celý svet a presne to je…

Stratený v dunách piesku západného ergu: 2. časť

0 icon

Nachádzame sa na Sahare, jednej z najsuchších oblastí na svete. Konkrétnejšie v neprívetivej krajine Veľkého západného ergu, ktorá pripomína more zlatých vĺn pod azúrovou oblohou, kde sa rozkladá na ploche 78 000 kilometrov štvorcových. Duny už údajne pohltili ťavie karavány, armády a celé dediny. Pokusy zastaviť ich však zlyhali. Pokračujeme…

Čo sa stane s tvojím telom, ak vyhodíš vankúš?

0 icon

Prvý vankúš, ktorý poznáme, pochádza zo starovekej Mezopotámie. Bol vyrobený z kameňa a mohli si ho dovoliť iba bohatí ľudia. Na rozdiel od starodávnych kamenných vankúšov sú dnes tie, ktoré používame, mäkké a nadýchané a veľa ľudí nemôže spať bez objatia veľkého útulného vankúša. Ale v skutočnosti nemusí byť spánok s vankúšom najlepším spôsobom odpočinku,…

Armádny Magazín

Lukašenko oznámil spoločné rusko-bieloruské vojenské cvičenie

0 icon

Bielorusko, 2.december 2021 (AM, Sputnik) –Bieloruský prezident Alexander Lukašenko vyhlásil v rozhovore pre RIA Novosti, že nie je vylúčené zvýšenie početného stavu bieloruske

Jedinečný pohľad: Na video bolo natočené testovanie lietajúceho granátometu

0 icon

Nórsko, 2.december 2021 (AM, Sputnik) – Nórska spoločnosť Nammo aktuálne testuje dron s nainštalovaným protitankovým granátometom M72. Výrobca uvádza, že tieto nové zbrane môžu pôsobiť v húfo

Abcházski vojnoví veteráni odmietajú integráciu s Ruskou federáciou

0 icon

Abcházsko, 2. december 2021 (AM) – Zjednotená rada abcházskych veteránov kritizovala prezidenta samozvanej Abcházskej republiky Aslana Bžaniu. Veteráni tvrdia, že sú proti integrácii s Ruskou federáciou.   „Občania Abcházska! Prezident našej krajiny Aslan Bžania na stretnutí s vedeckou a tvorivou inteligenciou 22. nove

Elon Musk varoval pred hrozbou bankrotu SpaceX

0 icon

USA, 2. december 2021 (AM) – Súkromná vesmírna spoločnosť SpaceX čelí reálnemu riziku bankrotu v dôsledku výrobnej krízy s novou raketou Starship. Jej zakladateľ a generálny riaditeľ Elon Musk o tom napísal v liste zamestnancom víkend po Dni vďakyvzdania (26. novembra)

Posledný žijúci český pilot RAF - generál Emil Boček ocenil morálne autority Česka aj Slovenska

0 icon

Česko, 2. december 2021 (AM, MOČR) – Posledný žijúci český stíhací pilot RAF, armádny generál Emil Boček, dnes ôsmim osobnostiam a dvom inštitúciám odovzdal v Arcibiskupskom paláci cenu „Morálna autorita“. Udeľuje ju od roku 2019. Počas slávnostného večera vyznamenal dve osobnosti aj minister obrany Lubomír Metnar

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Zamestnanci inštalujú model prehistorického žraloka veľkozubého (Megalodon) v Americkom prírodovednom múzeu v New Yorku

Autor: TASR/AP-Richard Drew

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali