Bratislava 7. júna 2023 (HSP/Foto:Twitter)
Podozrivá z Qatargate sa snaží svoj prípad preformulovať ako morálny príbeh proti špionáži, čo vyvoláva nedôveru, píše POLITICO
Eva Kailiová rozpráva nový príbeh, ktorý dvíha obočie: Úrady sa na ňu mohli zamerať, pretože vedela príliš veľa o vládnej špionáži.
Po mesiacoch mlčania počas jej zadržiavania a domáceho väzenia bola najznámejšia podozrivá v škandále Qatargate, ktorý sa týkal peňazí za vplyv, cez víkend zrazu všade.
V trojici rozhovorov pre európske médiá sa grécka poslankyňa Európskeho parlamentu snažila vyhlásiť za nevinnú a tvrdila, že nikdy neprijala žiadny z údajných úplatkov, ktoré podľa úradov krajiny ako Katar a Maroko použili na ovplyvňovanie bruselskej mašinérie.
Mala však aj ešte temnejší príbeh ako Qatargate, ktorý zahŕňal narážky na nekalú vládnu špionáž a náznaky, že jej uväznenie bolo možno, len možno, politicky motivované. Tvrdila, že jej práca na vyšetrovaní nezákonného používania špionážneho softvéru Pegasus v Európe ju dostala do hľadáčika európskych vlád.
“Zo súdneho spisu moji právnici zistili, že belgické tajné služby údajne monitorovali činnosť členov osobitného výboru Pegasus,” povedala pre talianske noviny Corriere Della Sera.
“Skutočnosť, že tajné služby špehujú zvolených členov parlamentu, by mala vyvolať väčšie obavy o zdravie našej európskej demokracie,” dodala. “Myslím si, že toto je “skutočný škandál”.”
Keďže Kailiová sa znovu objavila a začala ukazovať prstom späť na vládu, belgická prokuratúra sa rozhodla zostať nemá. Hovorca v pondelok uviedol, že prokuratúra “nebude reagovať” na Kailiovej obvinenia.
“Porušilo by to dôvernosť vyšetrovania a prezumpciu neviny,” dodal hovorca. “Dôkazy budú predložené na súde vo vhodnom čase.”
Jej PR blesková reakcia je však napriek tomu pravdepodobnou ukážkou ďalšej kapitoly Qatargate: Bitka o získanie verejnej mienky.
Európske mediálne turné
Okrem rozhovoru s talianskou tlačou sa Kailiová objavila aj v španielskej a francúzskej tlači, kde rozvinula svoju špionážnu teóriu.
Vo videorozhovore pre španielsky denník El Mundo Kailiová uviedla, že jej právny tím má dôkazy o tom, že celý výbor PEGA bol sledovaný nezákonne, a tvrdila, že nevie, ako polícia zachytila niektoré rozhovory medzi ňou a ďalšími politikmi.
MEP @EvaKaili tells her side of #Qatargate story to @elmundoes. pic.twitter.com/8xPBdGeLlH
— Yannis Koutsomitis (@YanniKouts) June 4, 2023
“Nešpehovali ma s Pegasom, ale pre Pegas,” povedala. “Sme presvedčení, že Maroko, Španielsko, Francúzsko a Belgicko špehovali výbor Európskeho parlamentu,” povedala pre El Mundo.
Kailiovej tvrdenia neboli podložené verejnými dôkazmi. Nevyjadrila sa však dvojzmyselne, keď ukázala prstom.
“Skutočnosť, že bezpečnostné služby sledovali zvolených členov parlamentu, by mala vyvolať obrovské obavy o stav európskej demokracie,” povedala Kailiová. “To presahuje rámec osobných záležitostí: Musíme brániť Európsky parlament a prácu jeho členov.”
Kailiovú uväznili v decembri v rámci hĺbkového vyšetrovania korupcie, ktoré belgické orgány viedli v súvislosti s tým, či zahraničie nezákonne ovplyvňovalo prácu Európskeho parlamentu. K jej zatknutiu došlo po tom, ako belgická polícia zaistila 150 000 eur v hotovosti v jej byte – kde žila so svojím partnerom Francescom Giorgim, ktorý bol tiež zatknutý – a tašku naplnenú peniazmi, ktorú mal jej otec.
Grécka politička v rozhovore obvinenia kategoricky odmietla.
“Žiadna krajina mi nikdy neponúkla peniaze a nikdy som nebola podplatená. Dokonca ani Rusko, ako sa tvrdilo,” povedala pre El Mundo. “Moji právnici a ja sme presvedčení, že išlo o policajnú operáciu založenú na falošných dôkazoch.”
Podľa zatykača bola Kailiová podozrivá z toho, že bola “hlavnou organizátorkou alebo spoluorganizátorkou” verejnej korupcie a prania špinavých peňazí.
“Eva Kailiová povedala novinárom z ‘El Mundo’, aby nezverejňovali jej rozhovor, kým im nedá konečný súhlas; žiaľ, dohoda nebola dodržaná,” povedal v pondelok jej právnik Michalis Dimitrakopoulos.
Priletel na Pegasovi (výbor)
Obvinenia – prvý veľký pokus Kailiovej o zvrat v jej zatknutí – vyvolali množstvo nedôvery, a to aj zo strany tých, ktorí s ňou pracovali vo výbore Pegasus alebo PEGA. Zvlášť to zarazilo tých, ktorí pripomenuli, že Kailiová čelila obvineniam z podkopávania práce výboru.
“Nemám absolútne žiadny dôvod domnievať sa, že belgické spravodajské služby špehovali PEGA,” povedala holandská poslankyňa Sophie in ‘t Veldová, ktorá pomáhala pripraviť záverečnú správu výboru. “Všetko, čo robíme, je aj tak verejné. A naše telefóny sa pravidelne kontrolujú, nemá to absolútne žiadny zmysel.”
Kailiiovej rozhodnutie odvolať sa na prácu vo výbore PEGA je zaujímavé, pretože sa dotýka kontroverzného obdobia jej kariéry.
Zatiaľ čo komisia bola v roku 2022 hlboko v procese svojej práce, Grécko prežívalo svoj vlastný pretrvávajúci špionážny škandál, ktorý vypukol po tom, ako vláda priznala, že odpočúvala lídra Kailiovej vlastnej strany Pasok.
Kailiová však mnohých zmiatla, keď v reakcii na to začala verejne tvrdiť, že sledovanie je bežné a deje sa v celej Európe, pričom namiesto svojej vlastnej socialistickej strany opakovala reči vládnucej konzervatívnej vlády. Taktiež vyzvala komisiu PEGA, aby v rámci vyšetrovania nenavštívila Grécko.
V zatykači na poslanca EP Andreu Cozzolina sa tiež spomína, že údajný vodca ovplyvňovania, bývalý člen parlamentu Pier Antonio Panzeri, diskutoval o získaní Kailiovej do výboru PEGA, aby pomohol presadzovať marocké záujmy (Maroko bolo obvinené z nezákonného používania špionážneho softvéru).
Vojna slov?
Kailiovej mediálne turné vyvoláva otázky o tom, ako sa bude vyšetrovanie Qatargate vyvíjať v nasledujúcich mesiacoch.
Nakoniec Kailiovú a ostatných podozrivých pravdepodobne čaká súdny proces, na ktorom budú mať orgány možnosť predložiť svoje dôkazy. Dovtedy však budú mať podozriví možnosť formovať a presadzovať svoj preferovaný príbeh – v závislosti od toho, aké obmedzenia súd stanoví pre ich verejné vyhlásenia.
V posledných týždňoch sa Kailiová presunula z väzenia do domáceho väzenia a žije čoraz neobmedzenejším životom, čo jej umožňuje viac príležitostí vyjadriť sa k prípadu. Jej právnici tiež tvrdia, že sa čoskoro vráti do práce v parlamente, hoci má zakázané opustiť Belgicko na zasadnutia Parlamentu v Štrasburgu.