Európu čaká Veľká hospodárska kríza 2.0

Bratislava 8. marca 2023 (HSP/Tfiglobalnews/Foto:Pixabay)

 

Čas sa kráti a dočasná úľava v podobe nižších cien plynu môže Európanom poskytnúť falošný pocit istoty, že sa vyhli potenciálnej hospodárskej katastrofe. V skutočnosti je to však ďaleko od pravdy. Práve keď si svet myslel, že dva roky pandemického šialenstva nestačia na to, aby spôsobili spúšť, minulý rok sa Európa vrhla do vojny, ktorej sa dalo zabrániť. Rusko-ukrajinská vojna si nepochybne vybrala krutú daň na svetových ekonomikách, pričom Európa bola najviac chaotická

Ilustračné foto

Pandémia Covid-19 a prebiehajúca vojna na Ukrajine mali významný a ďalekosiahly vplyv na európske hospodárstva. Vojna spôsobila značné narušenie cezhraničného obchodu a investícií, čo viedlo k prudkému poklesu hospodárskej aktivity v mnohých zúčastnených krajinách. Pandémia zároveň viedla k poklesu spotrebiteľského dopytu a investícií, čo ešte viac oslabilo už aj tak krehké ekonomiky niektorých európskych krajín. Aby toho nebolo málo, vypukla aj energetická kríza.

V roku 2022 sa Európa snažila zvládnuť energetickú krízu v obave z možných výpadkov elektrickej energie, zatvárania tovární a hlbokej recesie. Rusko obmedzilo prístup všetkých krajín kontinentu k lacnému zemnému plynu, ktorý sa predtým používal na prevádzku tovární, výrobu elektriny a vykurovanie domácností. To vyvolalo zúfalé hľadanie nových dodávok zo strany európskych vlád. Európa vďakabohu úspešne prekonala nedostatok energie. Hrozba nečakanej recesie je však stále veľmi reálna. Katastrofa stále hrozí na obzore, a to aj napriek pokračujúcemu úsiliu znížiť pravdepodobnosť recesie, bankrotov a hospodárskych následkov.

 

Vlna bankrotov

Európske spoločnosti sa rúcajú ako balíček kariet. Európska komisia pri zverejňovaní štatistík za 4. štvrťrok 2022 oznámila, že počet vyhlásených konkurzov v EÚ je najvyšší od roku 2015. Počet vyhlásených konkurzov podnikov v EÚ sa v 4. štvrťroku 2022 enormne zvýšil a dosiahol najvyššiu úroveň od začiatku zberu údajov v roku 2015.

Uvádza sa to, ako 27 % nárast od posledného štvrťroka. Európania majú problém aj so zakladaním nových podnikov. Vo štvrtom štvrťroku 2022 bolo v Európe zaregistrovaných len 0,2 % nových podnikov. Tieto informácie vyplývajú z údajov o registrácii podnikov a bankrotoch, ktoré dnes zverejnil Eurostat a ktoré krajiny zasielajú každý mesiac na dobrovoľnej báze. Databáza Eurostatu obsahuje aj mesačné údaje o registráciách podnikov a bankrotoch.

Podľa ekonómov bankroty, ktoré prichádzajú po dvoch rokoch poklesu počtu insolvencií v celej Európe, odrážajú zhoršujúce sa podmienky podnikania mnohých európskych spoločností v dôsledku pomalého hospodárskeho rastu, prudkého rastu cien energií, zvyšovania miezd a vyšších nákladov na financovanie. Ludovic Subran, hlavný ekonóm nemeckej poisťovne Allianz, predpovedal na tento rok takmer 20 % nárast počtu vyhlásených konkurzov v západnej Európe. “Je veľa spoločností, ktoré dostali voľnú ruku počas celého roka 2020 a 2021, keď nemuseli platiť ani niektorým svojim veriteľom, napríklad sociálne odvody vo Francúzsku.” Dodal: “Títo padlí anjeli alebo podniky teraz ledva prežívajú, vláda im neposkytuje žiadnu podporu, so zvýšenými nákladmi na financovanie a mzdy sa to stáva úplne neudržateľným.” Celoslovenské štatistiky sú alarmujúcejšie.

Bankroty vo Švédsku vo februári stúpli už siedmy mesiac po sebe v dôsledku klesajúcej spotreby domácností a rastúceho tlaku na stavebné spoločnosti v dôsledku pretrvávajúcej krízy na trhu s bývaním, informovala tento týždeň agentúra Bloomberg. Najväčšou švédskou spoločnosťou, ktorá vo februári vyhlásila bankrot, bol letecký prepravca “Air Leap” s ročným obratom 278 mil. korún (27 mil. USD), uviedla agentúra Bloomberg s odvolaním sa na Creditsafe.

Švédska vláda koncom roka 2022 oznámila, že krajina vstupuje do recesie, ktorá potrvá do roku 2025. Podľa spoločnosti GraydonCreditsafe, ktorá sa zaoberá prieskumom trhu, sa počet bankrotov v Belgicku tiež zvýšil o 44 % z 1 z 217 podnikov v roku 2021 na 1 zo 151 v minulom roku. V Bruseli, kde v roku 2022 vyhlásil platobnú neschopnosť 1 zo 101, bola miera bankrotov obzvlášť vysoká. Vo Flámsku bola miera bankrotov 1 zo 158 a vo Valónsku 1 zo 176.

Okrem toho došlo k dramatickému nárastu počtu vyhlásených bankrotov v Španielsku. Podľa správ sa počet súdnych návrhov na vyhlásenie konkurzu na podniky, zvýšil v druhej polovici minulého roka viac ako dvojnásobne v dôsledku zmien v národnom zákone o platobnej neschopnosti, ktoré podnikom zjednodušili reštrukturalizáciu ich dlhov.

Po tom, ako vláda zrušila mnohé opatrenia na zmiernenie pandémie, došlo v druhej polovici minulého roka k takmer 16 % nárastu počtu francúzskych návrhov na vyhlásenie konkurzu. Prvýkrát od hospodárskej krízy v roku 2009 vzrástol počet firemných bankrotov aj v Nemecku. Tento rok sa v Nemecku očakáva viac ako 14 700 firemných bankrotov. V roku 2021 bolo v Nemecku vyhlásených 13 993 podnikových konkurzov, čo je najnižší počet od zavedenia súčasného konkurzného poriadku v roku 1999.

 

Čo je na vine?

Mnohí odborníci na celom svete uvádzajú rôzne vysvetlenia vrátane ukončenia vládnej pomoci a obnovy po pandémii. Nech už je príčina nárastu bankrotov akákoľvek, analýza dostupných údajov jednoznačne naznačuje, že energetická kríza a ruská invázia na Ukrajinu v plnom rozsahu vo februári minulého roka boli jedinými udalosťami, ktoré zmenili Európu na pustatinu.

V dôsledku toho EÚ uvalila na ruský priemysel a dodávky energie množstvo sankcií. V reakcii na to Moskva prerušila dodávky energie do Európy, čo zvýšilo ceny energií. To spôsobilo prudký pokles európskeho hospodárskeho rastu, ktorý mal negatívny vplyv na podniky a ľudí vo všeobecnosti a spôsobil nárast počtu bankrotov. Nebolo by teda nesprávne vyvodiť záver, že sankcie sa skutočne obrátili proti Európe, ktorá spadla do jamy, ktorú sama vykopala Rusku.

Okrem toho sa na náraste bankrotov podieľala aj celosvetová hospodárska recesia a zrušenie štátnej podpory pre podniky v ťažkostiach.

 

Čoskoro sa môžu odohrať hrozné veci

Ak Európska únia nebude tento problém adekvátne riešiť, mnohí odborníci v Európe predpovedajú situáciu podobnú Veľkej hospodárskej kríze z roku 1929. Toto riziko nevzniklo v dôsledku zlého rozpočtového plánovania neschopnej vlády alebo dokonca v dôsledku nejakých nesprávne vypočítaných špekulácií, ku ktorým došlo na finančných trhoch.

Naopak, vzniklo v dôsledku zhoršenia hospodárskych vzťahov vo svete len kvôli malej vojne, ktorá sa teraz neúmerne rozrastá. Vďaka krátkozrakému videniu európskych lídrov, ktorí sa rozhodli vstúpiť do vojny na Ukrajine, hoci by bolo oveľa múdrejšie, keby zostali mimo. Môžeme len dúfať, že veci nedopadnú tak zle, ako sa očakáva.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:03

Pápež František po príchode na návštevu francúzskeho mesta Marseille v piatok odsúdil ľahostajnosť európskych lídrov voči migrantom. Reagoval tak na rastúcu neochotu Európy prijímať migrantov.

20:01

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a azerbajdžanský minister zahraničných vecí Džejhun Bajramov sa stretávajú v New Yorku na okraj podujatí Valného zhromaždenia OSN.

“Na stretnutí s Lavrovom sa azerbajdžanský minister zahraničných vecí ospravedlnil Moskve za smrť ruských príslušníkov mierových síl,” uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí.

19:39

Organizátori Berlínskeho maratónu v piatok vyzvali klimatických aktivistov, aby nenarúšali nedeľňajšie preteky, sú však pripravení aj na takúto možnosť.

19:24

Americký prezident Joe Biden údajne svojmu ukrajinskému kolegovi Volodymyrovi Zelenskému počas štvrtkového stretnutia v Bielom dome povedal, že USA dodajú Kyjevu niekoľko striel dlhého doletu. S odvolaním na štyri nemenované americké zdroje o tom informuje stanica NBC News. Denník The Washington Post (WP) neskôr napísal, že má ísť o strely ATACMS.

19:23

Arménski predstavitelia z odštiepeneckého Náhorného Karabachu v piatok oznámili, že na rokovaniach s Azerbajdžanom zatiaľ nedošlo k dohode o bezpečnostných zárukách alebo amnestii. Pokračujú aj rokovania o stiahnutí karabašských jednotiek zo spornej enklávy i o návrate civilistov, ktorí v dôsledku krátkych, ale intenzívnych bojov tento týždeň ušli zo svojich domovov v Karabachu.

19:17

Nový komisár Európskej únie (EÚ) pre klímu Maroš Šefčovič vyjadril v piatok presvedčenie, že jadrová energia je v boji proti klimatickým zmenám veľmi dôležitá. “Ak sa pozriete na početné prognózy na rok 2050 a neskôr, úprimne, ešte som nevidel prognózu, ktorá by naznačovala, že klimatickú neutralitu možno dosiahnuť bez jadrovej energie,” povedal na okraj Valného zhromaždenia OSN v New Yorku.

19:09

Azerbajdžan v piatok oznámil, že do prevažne Arménmi obývanej enklávy Náhorný Karabach dopravil potraviny a ďalšiu humanitárnu pomoc. Došlo k tomu dva dni po tom, čo tamojšia separatistická vláda súhlasila s prímerím po krátkych, ale intenzívnych bojoch s azerbajdžanskými jednotkami.

19:07

Indický lunárny rover a pristávací modul zatiaľ nereagovali na pokusy odborníkov obnoviť s nimi komunikáciu.

Indická organizácia pre vesmírny výskum (ISRO) to uviedla na X (predtým Twitter).

“Prebiehajú pokusy o nadviazanie komunikácie s pristávacím modulom Vikram a lunárnym roverom Pragyan s cieľom zistiť ich stav po prebudení z hibernácie. Zatiaľ od nich nebol prijatý žiadny signál. Pokusy o nadviazanie kontaktu budú pokračovať,” uvádza sa vo vyhlásení ISRO.

19:06

Ruské ministerstvo obrany: V súlade s dohodami o zastavení nepriateľských akcií začali karabašské ozbrojené formácie odovzdávať zbrane a vojenské vybavenie pod kontrolou ruských mierových síl.

Ruské mierové sily zaznamenali počas dňa dve porušenia prímeria v Náhornom Karabachu, bez obetí.

18:36

Britský kráľ Karol III. a jeho manželka kráľovná Kamila pricestovali v piatok na záver návštevy Francúzska do mesta Bordeaux na juhozápade krajiny. V radničnej záhrade zasadili dub.

18:16

Normalizácia vzťahov medzi Izraelom a Saudskou Arábiou je “na dosah ruky”, vyhlásil v piatok na pôde Organizácie Spojených národov (OSN) izraelský premiér Benjamin Netanjahu a dodal, že Palestínčania by nemali dostať možnosť tento krok vetovať.

18:06

Väznený ruský opozičný politik a bloger Alexej Navaľnyj je opäť v trestnej cele. Jeho v poradí dvadsiaty “pobyt” na samotke bude trvať štyri dni. Táto informácia bola podľa agentúry DPA zverejnená v piatok na platforme X prostredníctvom kanálu Alexey Navalny, ktorý spravujú politikovi spolupracovníci na slobode.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Bociany stoja vo svojom hniezde a obloha sa sfarbuje dočervena pred východom slnka v meste Wehrheim pri Frankfurte nad Mohanom

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Vezmite si lepiacu pásku a pripevnite ju na kefu. Neunikne Vám už nič

0 icon

22.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Jedným z čistiacich doplnkov, ktoré má každý z nás, je zametacia kefa. Doma ju používame neustále, no málokto má rád zametanie. Existuje však jeden šikovný trik, ktorý túto činnosť značne uľahčí a urýchli. Urob len jednu vec.

Nenechajte sa oklamať kopcami na trávniku. Nie je to krtko! Vložte vetvičky do otvoru a vyhnajte škodcu

0 icon

22.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Všimli ste si, že nejaké zviera začalo okusovať rastliny vo vašej záhrade? Pozor, nemusí to byť krtko ani kuna. Vo vašej záhrade sa možno usadil hryzec vodný, ktorý je oveľa nebezpečnejší ako iní škodcovia.

Nastrúhajte ho a vložte do vrecka. Tento trik raz a navždy vyženie mole z vášho šatníka.

0 icon

22.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Odevné mole môžu napáchať veľa škody. Ak ich v šatníku zbadáte, ihneď zakročte a zbavte sa problému raz a navždy. Účinným zásahom sa odevné mole stanú minulosťou. Ako sa ich zbaviť? Stačí použiť obľúbenú zložku.

Zostali vám zemiaky od večere? Pridajte syr a pripravte niečo, za čo vás rodina obdaruje zlatom

0 icon

22.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Často sa stáva, že nám z večere zostanú zemiaky. Po zohriatí už nie sú také dobré. Čo teda robiť so zemiakmi z večere? Máme niečo jednoduché, lacné a také chutné, že sa nám zbiehajú slinky. Takýto koláč si neobjednáte v žiadnej reštaurácii a my…

Posypte citrón soľou a položte si ho vedľa postele. Populárny problém, mnoho ľudí okamžite zmizne

0 icon

22.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Citrón má nespočetné množstvo využití. Okrem jeho zrejmého použitia v riadoch a nápojoch si mnohí ľudia cenia jeho čistiace vlastnosti. Nie každý však vie, že sa hodí aj do spálne.

Armádny Magazín

Biologické zbrane Pentagónu: z Ukrajiny do Kazachstanu a potom všade inde?

0 icon

USA, 22.september 2023 - Výskyt antraxu v Kazachstane môže byť spôsobený presunom amerických biolaboratórií do republiky Moskva a Peking si uvedomujú hrozbu, ktorú predstavuje biologický výskum Washingtonu v Strednej Ázii. Rusko a Čína sa preto spoločne postavia proti rozmiestneniu biolaboratórií v susedných krajinách, uviedol 12. septembra námestník ruského min

"Putinove kliešte: od Severnej Kórey po Karibské more

0 icon

Rusko, 22. september 2023 - Ak by niekto v roku 2014 v centrále NATO navrhol, že Rusko by mohlo na vojenské zosilnenie okolo svojich hraníc reagovať rozsiahlym strategickým manévrom, vyvolalo by to len blahosklonný úsmev. Všetko, čo mala Ruská federácia v tom čase k dispozícii na použitie v zahraničí, bola…

"Zelenského zlá chvíľa": Seymour Hersh sprostredkoval názor amerických spravodajských služieb

0 icon

Ukrajina, 22.september 2023 - Seymour Hersh vo svojom článku pod názvom "Zelenského zlá chvíľa" sprostredkoval názor amerických spravodajských služieb. Rusko na Ukrajine zvíťazilo, protiofenzíva zlyhala, ale Biely dom naďalej klame. "Mnohí v americkej spravodajskej komunite sa domnievajú, že demoralizo

Taktika obhajoby nacistov pred Norimberským tribunálom

0 icon

USA, 22.september 2023 - Z knihy: Francine Hirsch. Norimberský proces: Sovietsky zväz a Medzinárodný vojenský tribunál. Moskva: Nová literárna revue, 2023. Z angličtiny preložil R. Ibatullinová.   Vyjadrenia obhajoby sa začali v piatok 8. Marca. Súdna sieň bola opäť plná, ako počas sovietskej úvodnej reči.... Mnohí obžalovaní s

Antonio Guterres: Medzinárodný menový fond nepomáha chudobným krajinám

0 icon

USA, 21.september 2023 - Medzinárodné finančné inštitúcie, najmä MMF a Svetová banka, sú už dlho pod paľbou kritiky verejnosti a dokonca aj vládnych predstaviteľov v mnohých krajinách sveta. Tieto inštitúcie pracujú pre bohaté krajiny Západu. A chudobné krajiny, ktoré sa dostali do sietí MMF a SB, začínajú žiť podľa kánonov…

TopDesať

Jednoduché cviky pred spaním na zoštíhlenie nôh!

0 icon

Fitness tréneri tvrdia, že najdôležitejšia vec pri cvičení je vytrvalosť. Buďme však k sebe úprimní: každodenné cviky nie sú práve najvzrušujúcejšie. Je ľahšie usilovať sa o dokonalé tvary s náležitou usilovnosťou, ak viete, že vám cvičenie nezaberie veľa času. Krátka zostava vyvinutá známou americkou trénerkou celebrít Tracy Andersonovou pomáha odstrániť…

Takto vyzerajú posledné Miss Universe v súkromí

0 icon

Všetky spĺňajú rovnaké kritériá výnimočnej krásy, ale za žiarivou korunkou si každá Miss Universe razí inú, no rovnako inšpiratívnu životnú cestu. A keď sa so svojimi miliónmi sledovateľov podelia o záblesky zo svojho každodenného života, objavíme výrazné osobnosti týchto žien. To nám opäť dokazuje, že keď sa v jednej osobe…

Koľko trojuholníkov vidíte? Táto hádanka vás poriadne potrápi

0 icon

Koľko trojuholníkov vidíte na tomto obrázku? Táto hádanka vás poriadne potrápi. Hádanka vyzerá jednoducho, no dokáže potrápiť aj tých najbystrejších a najpozornejších ľudí. Kumar Ankit, študent inžinierstva z Indie, navrhol a poslal túto geometrickú hádanku do Quora, čím vyzval používateľov, aby našli všetky skryté trojuholníky na tomto obrázku (nič nie je…

Aj riešenie problémov sa môže stať naozajstnou zábavou

0 icon

Jednou z perfektných ľudských vlastností je vynaliezavosť. Aj vďaka tejto charakteristike môže byť riešenie problémov obrovskou zábavou. Podobná vynaliezavosť, akú môžeš vidieť na nasledujúcich fotografiách, má v sebe takmer každý z nás. Je schovaná v našom vnútri a je len na nás, ako s ňou dokážeme pracovať. Práve vďaka takýmto…

Depresia trápi mnoho ľudí. Pomôcť im dokážu mozgové implantáty

0 icon

Experimentálna operácia, ktorá vysiela elektrinu do mozgu, môže priniesť úľavu od duševných porúch, medzi ktoré patrí aj depresia. V horúce slnečné nedeľné popoludnie na Manhattane sa pre Jona Nelsona zastavil čas. Stál na chodníku a lúčil sa so svojimi tromi deťmi, ktoré prišiel do mesta vyzdvihnúť starý otec z Long…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali