V rozsudku sa uvádza aj to, že obete, ktoré prežili, by mali byť odškodnené. Rozsudok nadobudne právoplatnosť po troch mesiacoch. Slovenská republika sa môže voči rozhodnutiu súdu v Štrasburgu odvolať.
K incidentu došlo v lete roku 2012, keď policajt Milan Juhász zastrelil troch členov rómskej rodiny nelegálne držanou zbraňou.
Na slovenských súdoch ako aj pred Európskym súdnym dvorom pre ľudské práva zastupoval pozostalých advokát Stanislav Jakubčík. V tom čase ho oslovil predseda rómskeho parlamentu Ladislav Fízik.
“Všetky tieto inštitúcie neboli ochotné počúvať naše argumenty, až potom následne na Európskom súde pre ľudské práva sa obrátilo ERRS z Budapešti a tí zastupovali v tomto konaní poškodených Lakatošovcov,” povedal Stanislav Jakubčík pre TV Joj.
“Konkrétne osoby v rámci svojej kompetencie porušili zákaz diskriminácie, práva na spravodlivý súdny proces, na úkor poškodených. To už žiadne rozhodnutie nenapraví,” dodal advokát Jakubčík.
O rozsudku informovalo aj Európske centrum pre práva Rómov, ktoré uvádza, že Milan Juhász jasne uviedol, že jeho skutok bol ovplyvnený jeho vzťahom a skúsenosťami s Rómami. Príslušné vyšetrovacie orgány tak vraj mali mať dostatočné indície, že k útoku došlo z rasového motívu. “Tento prípad bol systémovým zlyhaním slovenských orgánov vyšetrovania,” hovorí Dorde Jovanović z Európskeho centra pre práva Rómov.
Na stránke Centra sa uvádza, že súd v rozsudku Lakatošová-Lakatoš vs. Slovenská republika konštatoval, že v prípade Hurbanovského masakra orgány činné v trestnom konaní neskúmali rasový motív.