Uznesenie, za ktoré v stredu hlasovalo 686 poslancov, jeden bol proti a ôsmi sa zdržali hlasovania, vyjadruje znepokojenie zákonodarného zboru Európskej únie nad “veľkým počtom” prípadov, keď deti unesú ich japonskí rodičia.
Europarlament upozornil, že rodičia, ktorí sú občanmi krajín Európskej únie, sa po rozvode alebo odlúčení od svojich japonských manželov alebo manželiek niekedy celé roky snažia vidieť alebo získať do opatery deti, s ktorými ich japonský partner opustil spoločnú domácnosť. Japonský zákon o rodine totiž neuznáva zdieľanú rodičovskú právomoc.
V uznesení sa uvádza, že EP ľutuje skutočnosť, že jeden zo strategických partnerov Európskej únie nedodržiava medzinárodné pravidlá týkajúce sa únosov detí. Poslanci preto vyzvali zodpovedné japonské orgány, aby presadzovali medzinárodné pravidlá na ochranu detí a aby zaviedli zmeny vo svojom právnom systéme s cieľom umožniť spoločné opatrovníctvo detí z rozpadnutých rodín.
Japonsko by okrem toho malo rešpektovať a presadzovať rozhodnutia vnútroštátnych a zahraničných súdov o návrate dieťaťa a o právach na kontakty s deťmi po ukončení vzťahov medzi rodičmi. Poslanci vyzvali japonskú vládu, aby vykonala potrebné zmeny v právnom poriadku, ktoré umožnia spoločné opatrovníctvo detí.
Podľa odkazu europoslancov prvoradým záujmom musí byť ochrana najlepších záujmov dieťaťa a prípady únosov sa musia riešiť rýchlo, aby sa predišlo ich dlhodobým nepriaznivým následkom na dieťa.