Európski vyjednávači sa pripravujú na náročné rokovania o obchode s Britániou

Európski vyjednávači sa pripravujú na náročné rokovania o obchode s Britániou

Brusel 20. januára 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)

 

Do odchodu Británie z Európskej únie (EÚ) už zostávajú len necelé dva týždne. Európski diplomati sa tak pripravujú na ďalšiu fázu, na intenzívne rokovania o budúcich vzťahoch s Londýnom po brexite

Ilustračné foto

Brusel si uvedomuje, že ho čakajú nové a tvrdé boje o tzv. dohodu po rozvode, keďže britský premiér Boris Johnson sa po decembrovom volebnom víťazstve cíti byť posilnený. Agentúra AFP sa pokúsila zostaviť “hlavné bojové línie” na základe rozhovorov s 18 európskymi predstaviteľmi a diplomatmi, ktorí sa zúčastňujú na rozhovoroch s Britmi.

Reklama

Johnson počas predvolebnej kampane povedal, že uzavrie obchodnú dohodu s EÚ do 31. decembra 2020. To mal byť pôvodný termín ukončenia prechodného obdobia, ak by k brexitu došlo 31. marca 2019. Preto je tento dátum stanovený aj v dohode o “rozvode” medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom. Londýn môže síce požiadať o predĺženie tzv. prechodného obdobia o jeden alebo dva roky, ale Johnson to odmieta, čo Brusel musí, aj keď neochotne, akceptovať. EÚ už neočakáva, že Johnson požiada o odklad. Obe strany tak musia do októbra dosiahnuť komplexnú dohodu o obchode, aby mali parlamenty čas na jej ratifikáciu. „Je to nemožná úloha,“ varoval jeden z európskych diplomatov. “Na konci tohto roka môžeme mať len kostru obchodnej dohody, plus nejaké body o vnútornej a zahraničnej bezpečnosti,” dodal. Rozhovory sa môžu začať hneď po tom, ako sa ministri EÚ 25. februára dohodnú na spoločnom mandáte.

Johnson v kampani sľúbil, že dokončí brexit a nebude sa držať cieľa svojej predchodkyne Theresy Mayovej, ktorá chcela tesné vzťahy s EÚ a obmedziť na minimum prípadne prerušenie toku tovarov a služieb cez Lamanšský prieplav. Mayovej vláda navrhla „dynamické zosúladenie“ britských pravidiel s pravidlami EÚ v oblasti životného prostredia, štátnej pomoci a ďalších noriem, aby umožnila firmám zo Spojeného kráľovstva ľahký prístup na trh EÚ. Johnson sa namiesto toho pokúsi dosiahnuť oveľa minimalistickejšiu obchodnú dohodu, ktorá bude zahŕňať len nulové colné sadzby a kvóty na tovar.

Reklama

“Predseda vlády jasne uviedol, že chce podobnú dohodu o voľnom obchode, akú má Kanada,” uviedol pre agentúru AFP britský predstaviteľ. No hoci Európania na jednej strane označili dohodu s Kanadou za ambicióznu, zároveň ju považujú za príliš obmedzenú v prípade takého dôležitého suseda, ako je Británia. Takáto okresaná obchodná dohoda by uštedrila tvrdú ranu ako ekonomike samotnej Británie, tak jej najbližším obchodným partnerom, ako sú napríklad Írsko, Francúzsko, Belgicko a Holandsko. Žiadne zosúladenie s normami EÚ by tiež znamenalo colné kontroly, papierovanie a rôzne nové limity pre obchod. „Našou prioritou je, aby sa nič nemenilo,“ skonštatoval nemenovaný diplomat. „To sa však nestane, takže teraz musíme byť realistami.“

Johnsonova stratégia by mohla byť najväčšou výzvou pre európsku jednotu od referenda o brexite v roku 2016, uviedli diplomati. Členské štáty budú presadzovať rozdielne návrhy, napríklad Francúzsko, Belgicko a Dánsko budú klásť dôraz na rybolov, zatiaľ čo vnútrozemskí východoeurópski členovia bloku a Nemecko budú chcieť dohodu o obchode s autami. Okrem toho, členské štáty s najväčším objemom obchodov s Britániou budú chcieť zabezpečiť, aby britské firmy nezískali po brexite nespravodlivé výhody. Budú trvať na tom, aby britský tovar, ktorý sa bude dovážať do EÚ, podliehal rovnakým kontrolám, ako tovar z ktorejkoľvek inej krajiny mimo Únie.

„Nulové clá, nulové kvóty, nulový dumping,“ uviedol hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier pri nedávnej návšteve Švédska. Diplomati varujú, že pri jednoduchých obchodných dohodách nie je veľa spôsobov, ako zabezpečiť rovnaké podmienky pre všetkých, okrem hrozby ciel. Európania budú tiež pozorne sledovať dodržiavanie dohody o odchode Britov z bloku, najmä v prípade režimu na írskych hraniciach. „Ak sa s tým budú hrať, vplyv na obchodné rokovania bude okamžitý,“ varoval jeden z diplomatov.

Ďalšia z otázok, ktorá trápi Európanov, zvlášť Francúzsko, je budúca štruktúra vzťahov EÚ s Britániou. Bude to niečo formálne, s jasne stanovenými spoločnými inštitúciami, alebo voľnejšie usporiadanie, so separátnymi dohodami o obchode, bezpečnosti a iných témach podľa potreby? Mnohé európske metropoly voľnejšiu štruktúru odmietajú a poukazujú pritom na zmätky vo vzťahoch Únie so Švajčiarskom, ktoré sa riadia viac ako 100 dohodami. “Uprednostnili by sme organizovanejšiu štruktúru,“ povedal pre AFP diplomat z EÚ.

Mesiace intenzívnych diskusií medzi Londýnom a Bruselom budú koordinovať hlavný vyjednávač bloku Michel Barnier a jeho britský kolega David Frost. Krátky termín na dohodu umožňuje „len asi 40 dní čistého vyjednávania“, varoval nemenovaný diplomat. To ani len zďaleka nezodpovedá roky trvajúcim rokovaniam o obchode s Kanadou, Japonskom alebo Južnou Kóreou.

Reklama

Ďalší diplomat uviedol, že vyjednávači otvoria približne desať „rokovacích stolov“, pričom niektoré sa budú konať paralelne. „Každému subjektu dáme dva alebo tri týždne a uvidíme, čo je možné. Ak budú rozdiely príliš veľké, pohneme sa ďalej, k inej téme,” povedal a dodal, že kým pri niektorých otázkach môžu vyjednávači dosiahnuť pokrok rýchlo, iné možno nepovedú nikam.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

Včera 19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

Včera 19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

Včera 19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

Včera 17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

Včera 17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

Včera 17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

Včera 17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

Včera 17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

Včera 17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
Včera 17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

Včera 17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

Včera 16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

Včera 15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali