Európski liberáli snívajú o impériu

Európski liberáli snívajú o impériu

Moskva 26. mája 2016 (HSP/vz.ru/Foto:TASR/AP)

 

Šéf frakcie liberálov v Europarlamente Guy Verhofstadt dal interview zasvätené Rusku, ktoré liberáli nielen Európy môžu vnímať ako programové. V ňom obviňuje prezidenta Putina z nešťastí Európskej únie, ruským voličom odoberá právo voľby a v ničom sa neodlišuje od imperialistu, čím úplne diskredituje myšlienku liberalizmu

Šéf frakcie liberálov v Europarlamente Guy Verhofstadt
Šéf frakcie liberálov v Europarlamente Guy Verhofstadt

Bývalý belgický premiér Verhofstadt je jedným z mála európskych politikov, ktorí sa dostali do odvetných ruských sankčných zoznamov. V jeho rozhovore pre Deutsche Welle hovorí o svojom vnímaní situácie v EÚ a vo svete. Toto interview je veľmi zaujímavé z pohľadu pochopenia myslenia európskych liberálov i celého rusofóbskeho politického spektra – v EÚ, na Ukrajine i v Rusku.

Reklama

Minimálne niektoré vyhlásenia Verhofstadta sa organicky zhodujú s vyhláseniami Petra Porošenka alebo Michaila Kasjanova.

Hlavný liberál Europarlamentu vyhlasuje: „Nemám nič proti Rusku ako krajiny alebo jej občanov, akurát nepovažujem Vladimíra Putina za demokratického lídra“. Vyhlásenie bez hlbšieho vysvetlenia – proste „nepovažuje“ a hotovo. Bez podloženia výsledkami prieskumov verejnej mienky občanov RF, ktorí realizovali okrem iných aj západné agentúry – také preňho neexistujú. Parafrázovať jeho názor je teda jednoduché: „Nemám nič proti Rusku ako krajine alebo Rusom ako občanom, ale na ich voľbu prezidenta kašlem“.

Reklama

Mimochodom, ďalej v rozhovore sa ukáže, že ani voľba občanov EÚ ho nezaujíma.

Novinárka politikovi pripomína jeho článok s názvom „Ukážme Putinovi jeho miesto“, v ktorom euroliberál obviňuje ruského prezidenta v „4/6 kríz, s ktorými Európa musí bojovať“. Hneď prišla na rad aj Ukrajina, v ktorej Putin osobne riadil potlačenie „Euromajdanu“ a všetky vojenské operácie povstalcov na Donbasse, ďalej nedovolil Porošenkovi predať cukrovinkárske impérium „Roshen“ a dosiahol dvojnásobné zdraženie nákladov spojených s bývaním na Ukrajine.

V spomínanom článku belgický expremiér pripisuje Putinovi zaranžovanie nasledovných problémov pre Európu – vojna v Sýrii, nevídaný prítok utečencov, ruskú rozpínavosť a návrat nacionalizmu do politického života Európy. Vo finančných ťažkostiach Európy a zámere Veľkej Británie vystúpiť z EÚ Verhofstadt Putina neviní, aj keď v inom komentári zase tvrdí, že ruský prezident bude jediným na svete, kto Brexitom získa.

V interview pre Deutsche Welle (avšak len pre ruskú mutáciu stránky DWcom) Verhofstadt formuluje ďalší problém Európy, ktorý podľa neho spôsobil Putin „Putinovi sa nepáči, že v EÚ existuje spoločná energetická politika, nepáči sa mu myšlienka posilnenia energetickej spolupráce medzi členmi EÚ.“

Pripomeňme, že spoločná energetická politika znamená, že Brusel si najprv presadí zastavenie projektu „South stream“, potom sa oveľa jemnejšie, no nástojčivo snaží odhovoriť Berlín od rozšírenia „North streamu“ a súčasne tlačí na Východoeurópske krajiny aby nespolupracovali s Rosatomom v oblasti jadra. Pozná niekto taký jazyk, v ktorom sú slová „tlak“ a „spolupráca“ synonymami ?

Reklama

Putin je podľa Verhofstadta zodpovedný aj za rastúcu popularitu nacionalistických politických strán v celej Európe a tvrdí, že „Potrebujeme naozaj zjednotenú Európu. Všetkých 28 krajín-členov musí podávať svetu jednotnú správu. EÚ potrebuje spoločnú zahraničnú politiku. EÚ potrebuje aj európsku FBI. EÚ nemôže byť konfederáciou ale federáciou so silnou vládou pod kontrolou jedného parlamentu.“

A nakoniec sa preriekne: „Kým sa tak nestane, Putin nemá dôvod báť sa EÚ.“

A v tom spočíva hlavná túžba šéfa liberálov Europarlamentu! Verhofstadt chce, aby sa EÚ zmenila na jednodný štát so spoločnou armádou a silnou tajnou službou. Načo? No aby sa jej báli susedia.

Súčasným členským štátom EÚ teda pripadne jedna úloha – deklarovanie jednotnej politickej pozície, ktorú im napíše Brusel.

To sa však nevolá liberalizmom ale imperializmom, dokonca bez prídavku „neo“. Európske národy môžu teda zabudnúť na suverenitu, o ktorú bojovali so zbraňou v ruke. Guy Verhofstadt vie lepšie, čo potrebujete. Musíte sa spojiť pod vedenie liberálov, aby ste vystrašili Putina.

Reklama

Novinárka počas interview pocítila, že rozhovor začínal mať nesprávny smer a tak pomáha otázkou: „Dospeli ste s nejakej korekcii názorov v čase? Ak áno – prečo? Odpoveďou bolo: „bol som liberálom a ostávam ním aj dnes v klasickom ponímaní toho slova“. Za najsilnejší negatívny zážitok považuje genocídu v Rwande, počas ktorej zahynulo za dva mesiace vyše 800.000 civilistov.

„My ako medzinárodné spoločenstvo sme nespravili nič okrem radu chýb“, priznáva expremiér. Po skončení vyšetrovania (genocídy v Rwande) som sa stal iným človekom. Pochopil som, že sú aj veci dôležitejšie ako rozpočtový deficit alebo výška dlhu krajiny. Najdôležitejšie je humánnosť, ľudské životy. Treba sa vyhýbať tragédiám podobným ako v Rwande. Mojimi cieľmi v politike sa stali boj s nespravodlivosťou s humanitárnymi katastrofami.“

Ako nástroj „boja s humanitárnymi katastrofami“ Verhofstadt uvádza ozbrojenú pomoc sýrskej opozícii, ktorá podľa neho nebola dostatočná, „bolo treba dodať im viac zbraní a aktívne bombardovať pozície Assada.“ Ruský podiel na prelome vojny proti ISIS Verhofstadt nevidí „Putin pomohol? A na koho hádzal ruské bomby? Na zvyšné sily ozbrojenej umiernenej demokratickej opozície!“

Príčiny vzniku ISIS však Verhofstadt pomenúva správne: „ISIS vstúpilo do Sýrie z Iraku, kde vzniklo ako výsledok vojenskej invázie USA. Bol som jedným z mála, ktorí boli proti tejto invázii, bola to veľká chyba“. Je logické, že človeku, ktorý sníva o novom európskom impériu sa nepáči správanie americkej superveľmoci, ktorá v prvom rade udiera na Európu viacerými spôsobmi.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:27

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok v rozhovore pre agentúru DPA varoval pred návrhmi, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom.

Myšlienku “zmrazenia” vojny na Ukrajine nedávno vyslovil vysokopostavený člen vládnucich sociálnych demokratov v Nemecku.

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
07:45

Dánska vláda vo štvrtok oznámila, že vyčlenila 4,4 miliardy dánskych korún (zhruba 590 miliónov eur) na ďalšiu vojenskú podporu pre Ukrajinu. Informovala agentúra AFP.

07:29

Armáda USA začala v Pásme Gazy s výstavbou móla s cieľom navýšiť dodávky potrebnej humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy. Oznámilo to vo štvrtok americké ministerstvo obrany.

07:22

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok uviedol, že telefonoval s predsedom Snemovne reprezentantov USA Mikeom Johnsonom a lídrom demokratickej väčšiny v americkom Senáte Chuckom Schumerom. Poďakoval im za schválenie dôležitej pomoci pre Kyjev v hodnote takmer 61 miliárd dolárov.

07:16

Spojené štáty sa v piatok chystajú oznámiť dlhodobú vojenskú pomoc pre Ukrajinu v hodnote šesť miliárd dolárov, ktorá má zahŕňať muníciu pre systémy protivzdušnej obrany. Informovala o tom agentúra AP.

07:06

Grécko nemôže poslať Ukrajine systémy protivzdušnej obrany Patriot alebo S-300. Uviedol to vo štvrtok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

Mitsotakis v rozhovore pre televíziu Skai povedal, že Atény už poskytli Kyjevu rôzne zbrane, no nemôžu mu dodať systémy, ktoré majú zásadný význam pre obranu krajiny.

06:55

Balíky kokaínu objavili vo štvrtok v prepravkách s banánmi v siedmich supermarketoch v Berlíne a v štyroch obchodoch v spolkovej krajine Brandenbursko.

06:44

Izrael údajne zvažuje dohodu s palestínskym hnutím Hamas, na základe ktorej by bolo prepustených najmenej 20 rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.

Navrhovaná dohoda zahŕňa prepustenie žien, starších a vážne chorých rukojemníkov výmenou za to, že Izrael povolí vysídleným osobám v Pásme Gazy vrátiť sa na sever palestínskej enklávy.

06:35

Havária v atómovej elektrárni v Černobyle patrí medzi najväčšie tragédie v oblasti jadrovej energetiky. V piatok 26. apríla uplynie od výbuchu v Černobyľskej atómovej elektrárni 38 rokov.

06:30

Ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Solskyj podozrivý z účasti na korupčnom škandále vo štvrtok uviedol, že je pripravený odstúpiť.

Vyšetrovatelia tento týždeň Solského obvinili z nezákonného zmocnenia sa pôdy v hodnote viac než sedem miliónov dolárov.

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali