„Srbsko nie je členskou krajinou Európskej únie a má právo uzatvárať obchodné dohody tohto druhu. Preto sme s údivom zaregistrovali istú negatívnu emocionálnu reakciu v Bruseli v súvislosti s touto dohodou. V žiadnom prípade to neprekáža, aby Belehrad pokračoval v rokovacom procese o vstupe do EÚ. Ale kým ešte nie je členskou krajinou Európskej únie, Belehrad môže optimalizovať a zlepšovať vlastné režimy obchodu s partnermi,“ podčiarkla Veronika Nikišinová.
Srbské média pripomenuli, že niektorí predstavitelia Európskej únie varovali Belehrad, že podpísanie dohody o zóne voľného obchodu s Euroázijskou ekonomickou úniou značne skomplikuje prístupový proces a zníži šance Srbska na vstup do EÚ. Citovali aj slovenského ministra zahraničia Miroslava Lajčáka, ktorý v auguste podotkol, že by Belehrad nemal napredovať hneď niekoľkými smermi a ten, kto sa chce dostať do Európskej únie, mal by prijímať rozhodnutia, ktoré ho približujú k EÚ.
Vtedy slovenskému ministrovi oponoval srbský vicepremiér a minister obchodu, turizmu a telekomunikácií Rasim Ljajić. Podčiarkol, že daná dohoda s Euroázijskou ekonomickou úniou má výlučne hospodársky charakter a nie je v tom žiadna politika. Poukázal na to, že Srbsko chce mať predovšetkým voľný obchod s Ruskom a pre jeho krajinu je výhodná aj obchodná spolupráca s ostatnými členskými krajinami Euroázijskej ekonomickej únie.
V súčasnosti má Srbsko podpísané dohody s 3 členskými krajinami Euroázijskej ekonomickej únie – s Bieloruskom, Kazachstanom a Ruskom. Nová dohoda, nielen rozšíri obchodné možnosti pre Srbsko, ale v prípade Belehradu bude platná aj pre Arménsko a Kirgizsko. Po podpísaní tejto zmluvy Srbsko získa bezcolné kvóty na dovoz syru, alkoholu a cigariet do členských krajín Euroázijskej ekonomickej únie. Srbi budú dovážať do 400 ton syra, 35 tisíc litrov alkoholických nápojov a 2 miliardy kusov cigariet ročne.
Onedlho, už 27. októbra, začne fungovať zóna voľného obchodu medzi členskými krajinami Euroázijskej ekonomickej únie a Iránom. V tejto súvislosti má využívať osobitné výhody dohody až 502 druhov iránskych tovarov. Nie náhodou sa preto Hassan Rúhání 1. októbra zúčastnil na zasadnutí Najvyššej euroázijskej ekonomickej rady v hlavnom meste Arménska Jerevane.
Eugen Rusnák