Európska podnikateľská dôvera klesla na dno

Európska podnikateľská dôvera klesla na dno

Bratislava 24. novembra 2022 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Podnikateľská dôvera v Európe dosiahla v druhej polovici roka 2022 dno, pričom tretina najväčších priemyselných spoločností v regióne očakáva, že pre rekordné ceny energií a spomaľujúci sa dopyt zastaví alebo obmedzí svoju činnosť, píše Peggy Hollinger pre Financial Times

Ilustračné foto

Podľa prieskumu lobistickej skupiny veľkých podnikov European Round Table for Industry a amerického think-tanku Conference Board sú lídri amerických podnikov rovnako pochmúrni, pokiaľ ide o vyhliadky Európy, a očakávajú hlbokú recesiu v EÚ počas nasledujúcich 12 až 18 mesiacov oproti krátkodobému a plytkému poklesu doma.

Reklama

Zistenia dopĺňajú rastúci počet dôkazov o tom, že vojna na Ukrajine si vyberá veľkú daň na priemysle EÚ. Začiatkom tohto mesiaca indexy nákupných manažérov spoločnosti S&P Global ukázali najvýraznejší pokles aktivity v súkromnom sektore od novembra 2020. Priemyselné odvetvia od chemického priemyslu cez hnojivá až po keramiku boli nútené pozastaviť výrobu z dôvodu prudko rastúcich nákladov na energiu, zatiaľ čo iné zvyšujú dovoz.

Martin Brudermüller, predseda výboru ERT pre konkurencieschopnosť a predseda nemeckej chemickej skupiny BASF, uviedol, že ho reakcie neprekvapili. “Sám som sa už presvedčil o vplyve energetickej krízy na energeticky náročné odvetvia v Európe a o jej dôsledkoch v celom hodnotovom reťazci. Stále nám reálne hrozí vlna deindustrializácie, keďže pretrvávajúce vysoké náklady na energiu podkopávajú globálnu konkurencieschopnosť európskych výrobných závodov.”

Reklama

V prieskume, ktorý sa dvakrát ročne uskutočňuje medzi európskymi podnikateľskými lídrami, sa zistilo, že miera dôvery v Európe klesla z 37 v prvej polovici roka 2022 na 24 v októbri, čo je najnižšia hodnota od začiatku pandémie. Dôvera amerických podnikateľských lídrov klesla na najnižšiu úroveň, aká nebola zaznamenaná od recesie v rokoch 2007 – 2009, a to zo 42 na 32. Skóre nad 50 odráža viac pozitívnych ako negatívnych odpovedí.

“Vyhliadky eurozóny sú zahmlené v dôsledku prudkého rastu cien energií, ktoré tlmia priemyselnú výrobu, a prudkého rastu inflácie, ktorá sa zahryzáva do reálnych príjmov a spotreby,” uviedol Riccardo Marcelli Fabiani, ekonóm Oxford Economics, v nedávnej informačnej správe.

Priemysel varuje aj pred rizikom, že hlavná iniciatíva v oblasti ekologických technológií v USA v hodnote 369 miliárd USD, známa ako zákon o znížení inflácie, by mohla odkloniť ešte viac investícií z Európy.

Približne 50 členov ERT sa tento týždeň stretlo s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a európskym komisárom pre jednotný trh Thierrym Bretonom, aby požadovali “presvedčivú európsku odpoveď na IRA”. Bez nej by mohlo dôjsť k “ďalšej vlne deindustrializácie, keďže USA priťahujú posledné vlny investícií do nových prevádzok a výskumu a vývoja”.

Podľa ERT by to malo “potenciálne katastrofálne dôsledky” pre malé a stredné podniky, ktoré dominujú priemyselným ekosystémom v celej EÚ.

Reklama

Podobne ako ich väčšie náprotivky, aj malé podniky pociťujú bolesť z vysokých cien energií, inflácie a nestabilných dodávateľských reťazcov. Nedávny prieskum Eurochambres, ktorý sa uskutočnil medzi 42 000 spoločnosťami v 25 krajinách a ktorý zastupuje viac ako 20 miliónov podnikov v celej EÚ, ukázal, že dôvera v budúci rok je “ešte nižšia ako počas finančnej krízy v rokoch 2008 – 2009 a počas vrcholu pandémie”. Všetky ukazovatele ukázali, že spoločnosti očakávajú, že situácia sa “zhorší”, uvádza sa v správe.

Tento názor podporil aj prieskum ERT/Conference Board, v ktorom deväť z desiatich respondentov očakávalo zhoršenie hospodárskych vyhliadok počas nasledujúcich šiestich mesiacov.

Napriek tomu sa v prieskume zistilo, že viac ako 90 % respondentov má v úmysle zachovať alebo zvýšiť investície do zelenej energie.

Čínski podnikatelia medzitým v prieskume vyčnievali, pričom celkový ukazovateľ ich podnikateľskej dôvery sa v druhej polovici roka 2022 zlepšil, hoci celkovo zostal stále negatívny.

Na znak toho, že Čína úspešne napĺňa svoje ambície posunúť sa v hodnotovom reťazci vyššie, približne tretina európskych vedúcich predstaviteľov podnikov uviedla, že Čína je pre ich podniky dôležitou hnacou silou výskumu, vývoja a inovácií.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:10

Slovenský futbalista Róbert Mak strelil dva góly v nedeľňajšom zápase 26. kola austrálskej A-League, v ktorom jeho FC Sydney deklasovalo Perth Glory 7:1. Mak si pripísal v piatej minúte stretnutia aj asistenciu pri presnom zásahu Jordana Courtneyho-Perkinsa. Gólové momenty 33-ročného ofenzívneho univerzála prišli v 68., respektíve 74. minúte. Sydney potvrdilo proti poslednému tímu úlohu favorita a v tabuľke sa dostalo na štvrtú priečku.

10:02

Inšpektori regionálnych veterinárnych a potravinových správ v marci 2024 vykonali 3800 úradných kontrol potravín rastlinného a živočíšneho pôvodu. Úradnú kontrolu vykonali u 1122 právnych subjektov a 1835 prevádzok. Nedostatky sa zistili pri 220 kontrolách, z uvedeného počtu bolo zistených 764 nedostatkov. Uviedla to v aktuálnej správe Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR.

09:53

Top destináciami tohto roka sú pre európskych cestovateľov Taliansko, Grécko a Španielsko. Obyvatelia Slovenska plánujú dovolenku najmä pri mori, pričom si ako svoju cieľovú destináciu plánujú zvoliť Chorvátsko. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu európskej banky Revolut, ktorý sa uskutočnil na vzorke 15.000 respondentov vrátane 1000 ľudí na Slovensku.

09:48

K erupcii sopky Ibu došlo v nedeľu v ranných hodinách miestneho času na východe Indonézie. Sopka chrlila oblak popola vysoký viac než tri kilometre. Tamojšie úrady vyzvali miestnych obyvateľov, aby sa okoliu sopky vyhýbali.

08:36

Rusko uviedlo, že v noci na nedeľu nad viacerými západnými oblasťami krajiny zostrelilo dovedna 17 ukrajinských dronov. S odvolaním sa na vyhlásenie ruského ministerstva obrany o tom informovala agentúra AFP.

08:35

Bývalého hollywoodskeho producenta Harveyho Weinsteina hospitalizovali v sobotu po jeho návrate do väznice v New Yorku – krátko po tom, čo tamojší najvyšší súd zrušil rozsudok z roku 2020, v ktorom ho uznali za vinného zo sexuálnych trestných činov.

08:34

Ekonomické prínosy členstva Slovenska v Európskej únii (EÚ) sú významné. Integrácia do EÚ prináša priemernému občanovi SR dodatočný blahobyt v objeme 4000 eur a štvorčlennej domácnosti približne 16.000 eur za obdobie piatich rokov. Jedna tretina tohto príspevku k blahobytu však závisí od toho, ako efektívne sa dostupné prostriedky v ekonomike využívajú. Poukázali na to analytici Národnej banky Slovenska (NBS) v štúdii venovanej nadchádzajúcemu 20. výročiu členstva v EÚ. Slovensko do únie vstúpilo 1. mája 2004.

08:00

Polícia v sobotu zadržala takmer 200 ľudí na troch amerických univerzitách, kde sa konali protesty proti vojenskej operácii Izraela proti palestínskemu militantnému hnutiu Hamasu v Pásme Gazy.

08:00

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odsúdil v sobotu neskoro večer ruské útoky na plynárenskú infraštruktúru krajiny.

07:59

Múzeum Louvre v Paríži začalo s francúzskym ministerstvom kultúry diskusiu o zlepšení podmienok vystavovania slávneho portrétu Mony Lisy od Leonarda da Vinciho. Ako jedna z možností sa uvádza aj vystavenie tohto obrazu v samostatnej miestnosti. Ako podľa agentúry AFP to v sobotu uviedla riaditeľka múzea Louvre Laurence des Cars, takáto zmena by návštevníkom poskytla lepší umelecký zážitok.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali