„Často počúvame, že o zásadných veciach v Európe rozhodujú len veľké štáty, a slovenskí zástupcovia v Bruseli nič nezmôžu. Teraz vidíme, že to tak nie je,“ povedal Šimečka. Vytýka Maďarsku a Poľsku údajné obmedzovanie nezávislosti médií a súdnictva, ktoré môžu podľa neho vlády po presadení kontroverzných zákonov jednoducho ovplyvňovať. Podľa Šimečku sa však ukazuje, že EÚ nemá dostatočné nástroje, aby v podobných prípadoch včas a účinne zakročila. „Situácia v týchto krajinách je varovaním, že demokracia a spravodlivosť už nie sú v Európskej únii samozrejmosťou. Ak Únia nenájde politickú odvahu a nové nástroje, hrozí jej vnútorný rozklad zo strany polodiktátorov, oligarchov a fašistov,“ uviedol v tlačovej správe europoslanec.
Podstatou nového mechanizmu bude podľa Šimečku každoročné hodnotenie všetkých štátov v oblasti demokracie a spravodlivosti. „Budem presadzovať, aby súčasťou nového mechanizmu boli aj sankcie v prípade, ak ani po dialógu nedôjde k náprave. Či už formou presmerovania tzv. eurofondov, žalôb na európsky súd alebo vyvolaním článku 7,“ uzavrel. Článok 7 umožňuje teoreticky pozastavenie práv člena EÚ, ak porušil ochranu zásad právneho štátu.
O tom, že návrh bude ako spravodajca Európskeho parlamentu pripravovať slovenský europoslanec, rozhodol dnes výbor Európskeho parlamentu pre občianske slobody a vnútorné veci.