Europoslanec Ivan David sa pokúsil vo svojom facebookovom príspevku zamyslieť sa na tým, čo drží Európsku úniu pokope. Podľa jeho presvedčenia nejde v skutočnosti o príslušnosť ku vznešeným ideálom.
“Brusel nedrží pohromade idealizmus, túžba po spravodlivosti a ľudských právach, úsilie o blahobyt občanov vo všetkých krajinách EÚ, ani snaha o zachovanie mieru na celom svete,“ zdôrazňuje.
Podľa europoslanca držia európske krajiny pohromade peniaze. Nejde pritom len o chrbtové organizácie európskeho hospodárstva alebo poľnohospodárske dotácie.
“Brusel držia pohromade prachy. Nie len profit nadnárodných monopolov, ktoré stoja za kormidlom EÚ, a preto im Brusel umožňuje zdaňovať kdekoľvek vrátane daňových rajov, alebo aj vôbec nikde. Nielen dotácie napríklad poľnohospodárske, bez ktorých by väčšina poľnohospodárov hlavne v západnej Európe neprežila ani jednu sezónu – ich zrušenie v celej EÚ by zvýhodnilo poľnohospodárov na východe. Ide aj o zisky menších podnikateľov ťažiacich z voľného pohybu tovaru, kapitálu a pracovných síl,” tvrdí.
Úradnícky aparát EÚ
Ivan Dávid podotýka, že základňou Bruselu je najmä obrovské množstvo úradníckeho aparátu európskych inštitúcií, ktoré si vyžaduje často vysoko nadštandardné zamestnanecké platy, a to nielen v Bruseli, Luxemburgu a Štrasburgu. “Aj v jednotlivých členských štátoch je v tzv. dekoncentrovaných agentúrach EÚ zamestnané veľké množstvo úradníkov viazaných na existenciu EÚ, na európske fondy, legislatívu, atď.,” uvádza.
Dodáva, že časti týchto predstaviteľov by sa určite podarilo nájsť dobré zamestnanie aj v situácii, keby EÚ neexistovala, ale len malá časť by mohla počítať s podobnými výhodnými podmienkami. Vyplývajúc z tejto snahy udržať si svoje miesto ilustroval potom konštatovanie česko-poľského esejistu a aforistu Gabriela Laubeho: “najzarytejší zástancovia otrokárstva neboli otrokári, ale privilegovaní otroci”.
Pripomína tiež, že Európsky parlament sa skladá zo 705 poslancov a upozorňuje, že len zlomok z nich deklaruje úsilie o zrušenie Európskej únie a o spoluprácu nezávislých štátov.
“Je to prevažná väčšina členov frakcie Identita a demokracia a možno aspoň menšia časť konzervatívnej frakcie. To je len okolo 10% všetkých poslancov Európskeho parlamentu. Všetci ostatní sa budú brániť odchodu ďalších krajín z tohto spoločenstva zubami nechtami. A to v rôznom vzájomnom pomere jednak z ideologických dôvodov, jednak z dôvodov vlastného hmotného záujmu a spoločenskej prestíže,” upozorňuje David.
Uviedol dokonca aj konkrétne mená tých politických činiteľov, usilujúcich o stabilitu Európskej únie prostredníctvom rozširovania právomocí EÚ, zvýšenia rozpočtu EÚ, prijímania imigrantov a realizáciou plánov “Zelený údel”, ktoré podľa Davida majú skôr devastujúci účinok pre hospodárstvo.
“To sa týka najmä fanatikov z frakcie Zelených (z ČR Piráti), Zjednotenej ľavice (KSČM – Kateřina Konečná) a socialistov (už nikto z ČR), ale aj liberálnej pravice (ANO) a Európskej ľudovej strany (TOP 09, KDU-ČSL , Starostovia),” vymenúva.
Politik totiž na záver poznamenal, že jednota Európskej únie je tak daná konsenzom zabezpečených elít, podľa ktorých vôľa ľudí ani nemá byť vypočutá.
“Vystúpiť z EÚ nie je ako vystúpiť zo zväzu záhradkárov alebo rozvod manželstva. Stačí si spomenúť na trojročné obštrukcie v prípade brexitu, ktorý sa uskutočnil z vôle ľudu Spojeného kráľovstva. A to ešte nie sú na konci … V reakcii na pochybné akcie alebo neakcieschopnosť EÚ čítame v komentároch odhodlané výkriky: ‘Okamžite vystúpiť!’ Lenže predstavitelia ČR takúto iniciatívu rozhodne neprejavia. Zákon o referende, ktoré by vystúpenie umožňovalo, je blokovaný všetkými parlamentnými politickými stranami okrem SPD, ktorá ho naopak zatiaľ bezúspešne presadzuje,” uzavrel Ivan David.