Európa má veľké problémy. Prečo sa to deje?

Brusel 31. januára 2023 (HSP/politico/Foto:Pixabay)

 

V celom bloku chýbajú bežné lieky vrátane antibiotík a liekov proti bolesti pre deti. POLITICO píše o tom, čo sa s tým robí

lieky
Ilustračné foto

Keď sa necítite dobre, posledná vec, ktorú chcete robiť, je chodiť z lekárne do lekárne a hľadať základné lieky, ako je sirup proti kašľu a antibiotiká. Mnohí ľudia v Európe, ktorí čelia mimoriadne náročnej zimnej sezóne, však musia robiť práve to.

Od konca roka 2022 hlásia krajiny EÚ vážne problémy so zabezpečením niektorých dôležitých liekov, pričom väčšina z nich má v súčasnosti nedostatok. Aká zlá je teda situácia a čo sa s ňou robí? POLITICO vás oboznámi s hlavnými bodmi.

 

Aký je nedostatok liekov?

V prieskume skupín zastupujúcich lekárne v 29 európskych krajinách, vrátane členov EÚ, ako aj Turecka, Kosova, Nórska a Severného Macedónska, takmer štvrtina krajín uviedla, že chýba viac ako 600 liekov, a 20 % krajín uviedlo nedostatok 200 – 300 liekov. Tri štvrtiny krajín uviedli, že nedostatok liekov bol túto zimu horší ako pred rokom. Skupiny v štyroch krajinách uviedli, že nedostatok bol spojený s úmrtiami.

Je to portrét podložený údajmi od regulačných orgánov. Belgické orgány uvádzajú, že takmer 300 liekov je nedostatkových. V Nemecku je to 408 liekov a v Rakúsku sa v súčasnosti nedá v lekárňach kúpiť viac ako 600 liekov. V Taliansku je zoznam ešte dlhší – obsahuje viac ako 3 000 liekov, hoci mnohé z nich sú rôzne formulácie toho istého lieku.

 

Ktorých liekov sa to týka?

Antibiotiká – najmä amoxicilín, ktorý sa používa na liečbu infekcií dýchacích ciest – sú nedostatkové. Nedostatkové sú aj iné skupiny liekov vrátane sirupu proti kašľu, detského paracetamolu a liekov na krvný tlak.

 

Prečo sa to deje?

Ide o kombináciu zvýšeného dopytu a zníženej ponuky.

Sezónne infekcie – predovšetkým chrípka a respiračný syncyciálny vírus (RSV) – sa začali skôr a sú silnejšie ako zvyčajne. U detí tiež nezvyčajne prepuklo ochorenie hrdla Strep A. Odborníci sa domnievajú, že nezvyčajne vysoká aktivita ochorení súvisí s oslabeným imunitným systémom, ktorý sa v dôsledku výluk už nevyzná v polievke mikróbov, ktorá nás obklopuje v každodennom živote. Táto náročná zima po niekoľkých pokojných rokoch (s výnimkou COVID-19) zastihla výrobcov liekov nepripravených.

Na farmaceutické spoločnosti dolieha aj inflácia a energetická kríza, ktoré ovplyvňujú ponuku.

Minulý rok holandský výrobca aktívnych farmaceutických zložiek Centrient Pharmaceuticals uviedol, že jeho závod vyrába o štvrtinu menej ako v roku 2021 v dôsledku vysokých nákladov na energiu. V decembri vláda zachránila spoločnosť InnoGenerics, ďalšieho výrobcu z Holandska, po vyhlásení bankrotu, aby udržala svoju továreň v prevádzke.

Podľa spoločnosti Sandoz, jedného z najväčších výrobcov na európskom trhu s generickými liekmi, je výsledkom mimoriadne “napätá situácia v zásobovaní”. Hovorca pre POLITICO uviedol, že medzi ďalších vinníkov patrí nedostatok surovín a obmedzené výrobné kapacity. Dodali, že spoločnosť Sandoz je v súčasnosti schopná uspokojiť dopyt, ale “čelí výzvam”.

 

Ako reagujú vlády?

Niektoré krajiny brzdia vývoz, aby ochránili domáce zásoby. V novembri grécky regulačný orgán pre lieky rozšíril zoznam liekov, ktorých ďalší predaj do iných krajín – známy ako paralelný obchod – je zakázaný. Rumunsko dočasne zastavilo vývoz niektorých antibiotík a liekov proti bolesti pre deti. Belgicko minulý týždeň zverejnilo nariadenie, ktoré umožňuje úradom zastaviť vývoz v prípade krízy.

Tieto zmrazenia môžu mať následné účinky. List európskej komisárky pre zdravie Stelly Kyriakidesovej adresovaný gréckemu ministrovi zdravotníctva Thanosovi Plevrisovi ho požiadal, aby zohľadnil účinky zákazov na tretie krajiny. “Členské štáty sa musia zdržať prijímania vnútroštátnych opatrení, ktoré by mohli ovplyvniť vnútorný trh EÚ a zabrániť prístupu k liekom tým, ktorí ich potrebujú v iných členských štátoch,” napísala Kyriakidesová.

Nemecká vláda zvažuje zmenu zákona s cieľom zmierniť požiadavky na obstarávanie, ktoré v súčasnosti nútia zdravotné poisťovne nakupovať lieky tam, kde sú najlacnejšie, čím sa ponuka sústreďuje do rúk niekoľkých cenovo najkonkurencieschopnejších výrobcov. Podľa nového zákona by nákupcovia museli nakupovať lieky od viacerých dodávateľov, vrátane drahších, aby boli dodávky spoľahlivejšie. Holandsko nedávno zaviedlo zákon, podľa ktorého musia predajcovia udržiavať šesťtýždňové zásoby na preklenutie nedostatku, a vláda vo Švédsku navrhuje podobné pravidlá.

Na podrobnejšej úrovni výbor vedený regulačným orgánom EÚ pre lieky, Európskou agentúrou pre lieky (EMA), odporučil, aby sa uvoľnili pravidlá, ktoré by okrem iných opatrení umožnili lekárňam vydávať tabletky alebo dávky liekov jednotlivo. V Nemecku zašiel predseda Nemeckej lekárskej asociácie tak ďaleko, že vyzval na vytvorenie neformálnych “blších trhov” s liekmi, kde by ľudia mohli svoje nepoužité lieky darovať pacientom, ktorí ich potrebujú. A vo Francúzsku a Nemecku začali lekárnici vyrábať vlastné lieky – hoci vzhľadom na rozsah nedostatku to pravdepodobne nebude mať veľký význam.

 

Môže to EÚ napraviť?

Teoreticky by EÚ mala byť pripravená riešiť krízu v celom bloku viac ako kedykoľvek predtým. Nedávno zmodernizovala svoje právne predpisy na riešenie zdravotných hrozieb vrátane nedostatku liekov. Agentúra EMA dostala rozšírené právomoci na monitorovanie nedostatku liekov. Bol zriadený aj úplne nový orgán, Úrad pre pripravenosť a reakciu na núdzové situácie v zdravotníctve (HERA), ktorý má právomoc vstupovať na trh a nakupovať lieky pre celý blok.

Zatiaľ sa to však nedeje. Na to, aby HERA začala fungovať, je potrebné, aby sa k nákupnému programu pripojili aspoň štyri krajiny EÚ, ale žiadna krajina zatiaľ nepožiadala o aktiváciu tohto postupu, uviedol hovorca EÚ. To možno nie je prekvapujúce. Pokusy o koordináciu nákupov lacnejších neznačkových liekov počas pandémie boli také pomalé a byrokratické, že krajiny od pokusov v podstate upustili a uprednostnili vlastné nákupy na voľnom trhu.

Pracovná skupina Európskej agentúry pre lieky pre nedostatok liekov by mohla vo štvrtok rozhodnúť, či odporučí, aby Komisia vyhlásila nedostatok liekov za “závažnú udalosť” – oficiálne označenie, ktoré by spustilo určité (obmedzené) opatrenia v celej EÚ. Riadiaca skupina EMA pre nedostatok liekov by mala právomoc vyžiadať si od dodávateľov údaje o zásobách liekov a výrobnej kapacite a vydať odporúčania, ako zmierniť nedostatok.

Nie všetci však zatiaľ súhlasia s tým, že je to až také zlé.

Na vystúpení pred zdravotníckym výborom Európskeho parlamentu najvyššia predstaviteľka Komisie pre zdravotníctvo Sandra Gallina povedala, že chce “trochu odmietnuť myšlienku, že je obrovský nedostatok”, a uviedla, že je možné používať alternatívne lieky.

A iní veria, že situácia sa časom zlepší. “Myslím si, že sa to vyrieši, ale to závisí od vrcholu infekcií,” povedal Adrian van den Hoven, generálny riaditeľ generickej liekovej lobby Medicines for Europe. “Ak sme dosiahli vrchol, ponuka sa rýchlo vyrovná. Ak nie, pravdepodobne to nebude dobrý scenár.”

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:47

Európska únia vyzvala v nedeľu Bielorusko, aby nesúhlasilo s umiestnením ruských jadrových zbraní na svojom území. Mohlo by v dôsledku toho čeliť ďalším sankciám, uviedol šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell.

19:00

Spojené štáty dosiaľ nezaznamenali nijaké známky toho, že by Rusko presúvalo do Bieloruska jadrové zbrane. Povedal to v nedeľu hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby v reakcii na sobotné oznámenie Ruska, že na území Bieloruska rozmiestni taktické jadrové zbrane.

18:34

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v nedeľu pricestovala do Ghany a začala tak svoje turné po krajinách Afriky, v rámci ktorého navštívi aj Tanzániu a Zambiu. Jej pracovná cesta je zameraná na prehĺbenie vzťahov Spojených štátov s africkými krajinami v čase súboja s Čínou o získanie vplyvu na africkom kontinente.

18:03

Výbuch, ktorý v nedeľu zranil troch ľudí a vytvoril kráter v centre ruského mesta ďaleko od hranice s Ukrajinou, údajne spôsobil ukrajinský dron. Explózia nastala po poludní miestneho času v meste Kirejevsk v Tulskej oblasti.  Oblastný bezpečnostný úrad hlásil tri poškodené obytné budovy.

17:37

Poľsko aj Nemecko kritizovali v nedeľu sobotné oznámenie Ruska, že v Bielorusku rozmiestni taktické jadrové zbrane.

16:51

Irán presúva k hraniciam s Azerbajdžanom ťažkú techniku vrátane raketometov veľkého kalibru. Oficiálne – v rámci cvičení a ako signál pre Baku o neprípustnosti novej vojenskej operácie v regióne.

16:28

Dvadsaťdva krajín v nedeľu na iberoamerickom summite v Dominikánskej republike podpísalo vyhlásenie, v ktorom sa zaviazali bojovať proti potravinovej neistote v Latinskej Amerike. Cieľom je dosiahnuť v tejto oblasti nulový hlad, povedal bývalý premiér Čile Andrés Allamand.

16:26

Napriek nedávnym nehodám lodí s obeťami na životoch sa cez Stredozemné more vydáva do Talianska naďalej mnoho migrantov. V uplynulých dvoch dňoch dorazilo len na taliansky ostrov Lampedusa viac ako 3000 ľudí.

16:21

Technické problémy, ktoré spomaľovali prevádzku letiska vo Frankfurte nad Mohanom, sa v nedeľu na poludnie podarilo odstrániť. Uviedla to hovorkyňa leteckej spoločnosti Lufthansa.

15:51

Ukrajina žiada zvolanie mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN v súvislosti so sobotným oznámením Ruska, že v Bielorusku umiestni taktické jadrové zbrane.

15:47

Bulharská viceprezidentka Iliana Jotová v nedeľu vyzvala na zahájenie rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou po tom, ako Moskva v sobotu oznámila plány na rozmiestnenie taktických jadrových zbraní v Bielorusku.

14:44

Rozhodnutie libanonskej vlády posunúť prechod na letný čas o takmer jeden mesiac spôsobilo v nedeľu v tejto krajine rozsiahle nejasnosti.

14:20

Irán od začiatku marca pravdepodobne posiela Rusku nové bojové drony na použitie na Ukrajine. Oznámilo to v nedeľu britské ministerstvo obrany.

14:10

Dvaja ľudia zahynuli v sobotu pri páde lavíny v Zillertalských Alpách na severe Talianska. Uviedli to v nedeľu miestne úrady.

13:41

Obyvatelia Kuby v nedeľu rozhodujú o zložení jednokomorového parlamentu. O kreslo sa neuchádza žiadny opozičný kandidát.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Slovensko urobilo nepriateľský akt. Zelenskyj ho chce vtiahnuť do konfliktu. Čo o nás píšu ruské noviny

0 icon

Bratislava 26. marca 2023 (HSP/Svobodnaja Pressa/Foto:TASR/AP - Darko Vojinovic)   Krajina sa rozdelila po tom, čo kyjevskému režimu dodali stíhačky MiG-29, píše novinár Konstantin Olšanskij pre ruské noviny Svobodnaja Pressa. Vo svojom článku sa snaží priblížiť situáciu okolo MiGov na Slovensku ruskému čitateľovi. Prinášame vám celý jeho článok Slovenská dodávka…

Arménsko nezrádza Rusko, ale svoju vlastnú budúcnosť

0 icon

Jerevan 26. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Ústavný súd Arménska 24. marca uznal záväzky zakotvené v Rímskom štatúte Medzinárodného trestného súdu za ústavné Arménsko podpísalo štatút v októbri 1999, ale neratifikovalo ho kvôli rozhodnutiu ústavného súdu z roku 2004, podľa ktorého nie je v súlade so základným zákonom. Proces parlamentnej ratifikácie…

Čína sa vzpriamila: Si Ťin-pching odmietol hovoriť s Bidenom

0 icon

Peking 26. marca 2023 (HSP/Foto, TASR/AP-Andy Wong, TASR/AP-Evan Vucci)   V marci hovorca Bieleho domu John Kibry uviedol, že americký prezident má záujem hovoriť so svojím čínskym náprotivkom. Washington dúfal, že rozhovor sa uskutoční vo "vhodnom čase", pričom naznačil obdobie "bezprostredne pred stretnutím s Putinom" alebo po ňom. Napriek všetkej…

Podľa svedkov pral kajúcnik Slobodník špinavé peniaze pre Pavlínu Matovičovú vo výške 11,3 mil. eur

0 icon

Bratislava 26. marca 2023 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Politológ Roman Michelko zhrnul rôzne informácie, ktoré sa vyskytli vo verejnom priestore. Zosumarizoval informácie zo zápisníc súdov, tlačoviek politikov a ďalších zdrojov o prípade prania špinavých peňazí Matovičovcami. Jeho závery vám prinášame nižšie Zásadná tlačovka Smeru-SSD bola sprevádzaná mediálnym tichom. Nikto…

Nemecko zastaví veľký štrajk v doprave. Prehodnoťte svoju cestu

0 icon

Berlín 26. marec 2023 (HSP/Foto:Twitter)   O polnoci 27. marca sa v Nemecku na 24 hodín úplne zastaví železničná doprava tovaru a čiastočne aj osobná doprava. Dôvodom bude štrajk zamestnancov v tomto sektore, informuje Deutsche Welle. Odborové zväzy Verdi a EVG požadujú zvýšenie miezd minimálne o 500 eur mesačne Očakáva…

Prečo Rusko rozmiestňuje jadrové zbrane v Bielorusku

0 icon

Moskva 26.marec 2023 (HSP/kp.ru/Foto:Screesnhot)   Vojenský analytik Viktor Baranec pre ruské noviny Komsomoľskaja pravda povedal, že ruské jadrové zbrane môžu z Bieloruska "dosiahnuť" všetky krajiny NATO 1. Aký druh ruskej jadrovej zbrane je umiestnený na území Bieloruska? Sú to taktické operačné komplexy "Iskander" (zatiaľ jeden!) a letecké rakety s jadrovými…

Fico: Pellegrini chce vytvoriť vládu s Progresívnym Slovenskom, Zuzanou Čaputovou a SaS

0 icon

Bratislava 26. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Screesnhot)   Výmenu stíhačiek za bojové vrtuľníky Viper považuje predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) za dobrý obchod. Naopak, poslanec Národnej rady SR a predseda Smeru-SD Robert Fico s tým nesúhlasí. Podľa jeho slov bojové vrtuľníky Slovensko nepotrebuje Smer-SD má podľa Fica v pondelok…

Trump po týždni strachu vystúpil pred svojimi priaznivcami

0 icon

Waco 26. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Michael Conroy)   Donald Trump sa po prvý raz objavil na verejnosti od vyhlásenia o svojom možnom zatknutí pred týždňom. Svojim priaznivcom sa prihovoril na letisku Waco v Texase, kde predniesol niekoľko vyhlásení Obvinil vládu Joea Bidena, že zmenila USA na "banánovú republiku". Okrem toho Trump…

Vučić o veľkom obrate Ukrajiny na európsku cestu už čoskoro

0 icon

Belehrad 26. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)   Srbský prezident Aleksandar Vučić očakáva, že vstup Ukrajiny do EÚ sa v dôsledku súčasnej vojny urýchli. Povedal to v televízii Pink TV Vučić sa domnieva, že už v júni by malo dôjsť k "veľkému obratu Ukrajiny na európsku cestu". Podľa jeho slov budú…

Dzurinda chce zabrániť recidíve. Nemyslí však svoje účinkovanie v Gorile

0 icon

Bratislava 26. marca 2023 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Bývalý dvojnásobný premiér Mikuláš Dzurinda sa hotuje zachrániť Slovensko a neúnavne pokračuje v zbere podpisov pre svoju novú stranu Modrí – Európske Slovensko. Za dva týždne sa mu podarilo vyzbierať 5000 podpisov a zvyšné podpisy na hárky chce doplniť zberom do konca apríla. Dzurinda…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Poláček

René Pavlík

Bezpečnosť štátu

0icon

  Je otázkou času a zlovôle záujemcu, aby bezbranného obral o všetko čo sa mu páči. Je fuk, či oberá  dieťa, starčeka, alebo štát. Bezbranný je preto bezbranný, lebo nemá zbraň. Nemá sa čím brániť. Neviem to vysvetliť lepšie ako to dokázal Heger s protilátkami, alebo menšinovou vládou, napriek tomu…

Dušan Hirjak

Kto nesie vinu na vojnovom dianí na Ukrajine a ako rozpoznať pravdu od propagandy ? Časť IV.

0icon

Je mi veľmi ľúto a som sklamaný z toho, čo sa deje od roku 2014 na území nášho suseda – Ukrajiny. Po ôsmich rokoch vojnového diania na Ukrajine Rada federácie Ruska dala súhlas na nasadenie ozbrojených síl mimo územia Ruska a tým s

Erik Majercak

Ako definitívne odstrániť korupciu

0icon

Korupcia je politickým fenoménom už viac rokov. Ako sa s ňou dá popasovať a odstrániť? Prečo to tak dlho trvá ju odstrániť? Pre bežného človeka jednoduchá téma, veď väčšinou on nič nedáva a ani nič nedostáva. A tej telke a politici o tom stále dookola točia, dokonca posledné volebné obdobie bojovníci proti korupcii vyhrali voľby.

Pavel Jacz

Klamal nám ukážkovo Heger, alebo Naď? Slovensko je plné klamstiev ako žumpa exkrememtov!!!

0icon

Všade počujeme len samé plané reči snažiace sa zaobaliť priesery či problémy ututlať, zahrať do autu, alebo sa im remišovskou taktikou – teda kydaním na druhého darí vyhnúť pravde a z nej súvisiacej odpovedi. Dnes sa o sto šesť klame v politike, v reklamách, v krčmách, na pracoviskách, klameme aj…

Armádny Magazín

Kyjev ako potravu pre delá uprednostňuje rusky hovoriacich mobilizovaných. Rozhodujúci útok na Arťomovsk

0 icon

Rusko, 26. marec 2023 (AM) – Ukrajinské velenie cielene vrhá bezvýsledné útoky na pozície ruských jednotiek mobilizovaných z rusky hovoriacich oblastí Ukrajiny. Podľa ruskej strany sa v dokumentoch mŕtvych vojakov Ozbrojených síl Ukrajiny v poslednom čase uvádzajú iba ruské priezviská. A mobilizovaní ľudia prichádzajú z Odesy, Dnepropetrovska,

Nikolaj Starikov: Vstúpte do novej éry. Si Ťin-pching hovorí, že jeho návšteva Ruska sa riadi historickou logikou

0 icon

Rusko, 26. marec 2023 (AM) – "Keď vidíte človeka, ktorý je súdený a nevinne odsúdený, vyvoláva to súcit. Keď vidíte človeka, ktorý robí dôležité, čestné a ušľachtilé veci a má byť za to nevinne odsúdený, vyvoláva to rozhorčenie a túžbu podporiť prenasledovanú osobu. Komisárka

O novej generácii amerických chemických zbraní

0 icon

USA, 26. marec 2023(AM) - Podľa ruskej armády USA tajne vyvíjajú chemické zbrane a skúmajú organofosforové zlúčeniny (OPC) s veľmi vysokou toxicitou. Organofosforové zlúčeniny sú bežnou skupinou zlúčenín používaných ako domáce a poľnohospodárske insekticídy, ako aj ako chemické bojové látky. Najbežnejšie sú: dichlórfos, tiofos, chlorofos, karbofos, metafos, pyrofos, sarin

Čína tvárou v tvár hybridnej agresii zo strany kolektívneho Západu

0 icon

Čína, 26. marec 2023(AM) – Irán a Saudská Arábia sa dohodli na obnovení diplomatických vzťahov. Dohoda bola dosiahnutá na rokovaniach v Pekingu 10. marca. Šéf čínskej diplomacie Wang Yi, ktorý sa podieľal na sprostredkovaní, označil dohodu za "víťazs

Kniha "Kto prinútil Hitlera prepadnúť Stalina"

0 icon

Slovensko, 26. marec 2023 (AM) – V dnešnej dobe, kedy sa do spoločnosti pretláča vidieť veci súčasné aj minulé z toho jediného správneho uhla pohľadu, ktorý odzrkadľuje skôr politické smerovanie, ako smerovanie ku pravde ako takej, sa vo mne stále viac a viac derie do popredia výrok Georga Orwela: "Kto kontroluje…

TopDesať

Takto vyzerá väzenie vo svete. Ten kontrast je dychberúci!

0 icon

Veril by si, že niektoré väznice sveta vyzerajú lepšie ako slovenské nemocnice či hotely? A v niektorých krajinách sú podmienky vo väzenských celých horšie ako v tvojich najhorších snoch. Zaujíma ťa, ako vyzerá väzenie v rôznych krajinách? TOP10 ti to dnes ukáže. Stále viac ľudí je za mrežami. Podľa Inštitútu…

Ako trávili čas deti v dobe, keď telefóny ešte neexistovali? Rozhodne sa nenudili!

0 icon

Dnešným deťom sa asi ťažko bude veriť, že existovalo obdobie, kedy telefóny a smartfóny vôbec neboli. A že to bolo naozaj najlepšie detstvo, potvrdí každý, kto to zažil. Problém dnešných detí je v tom, že si deň bez mobilu a internetu ani nevedia predstaviť. Áno, dnešné chytré telefóny majú naozaj…

Historické fotografie, ktoré odkrývajú temnú stránku minulosti

0 icon

Dokonca aj 100 rokov stačí na to, aby sa niečo zmenilo a aby sa svet stal lepším miestom. Z hľadiska plaveckých kostýmov, zákonov a spoločenských organizácií musel svet podstúpiť veľa zmien, aby sa stal tou krajinou, v ktorej teraz žijeme. Stále je veľa vecí, ktoré je potrebné vylepšiť, ale dnes ti chceme ukázať…

10 sprostých dospeláckych vtipov, ktoré sú ukryté v rozprávkach pre deti

0 icon

Všetci sme sa ako deti minimálne raz opýtali rodičov, prečo sa tak podivne potmehútsky usmievajú, keď s nami pozerajú rozprávky pre deti. Nuž, ak sa ti odpovede nedostalo vtedy, máme ju tu pre teba teraz, pretože nikdy nie je neskoro! :) Ak by sme si všetky tie rozprávky od Disneyho, Nickelodeonu alebo od…

Ako sa vlastne dá vyrátať skutočný vek psa?

0 icon

Zamysleli ste sa už niekedy koľko má rokov váš psík v prepočte na ľudské roky? Väčšina ľudí si myslí, že jeden rok psov sa rovná siedmim ľudským rokom. Ukázalo sa, že matematika nie je taká jednoduchá, napísal WebMD. Dnes ti tak ukážeme, aký je skutočný vek psa.   [the_ad id="80455"]   Psy…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali