Pri zvládaní ekonomických problémov a kríz vidí podpredseda EK riešenie v zbližovaní ekonomík členských štátov.
“Musíme predsadzovať kľúčové hodnoty, na ktorých EÚ stojí – mier, demokraciu a blahobyt ľudí,” uviedol Timmermans. Hlavné ciele Únie v najbližšom čase podľa neho jasne menuje tzv. bratislavská cestovná mapa z vlaňajšieho summitu.
Europoslanci dnes predstavili tri uznesenia o možnej reforme EÚ. Prvé uznesenie vypracované Mercedes Bressovou a Elmarom Brokom sa zameriava na čo najúčinnejšie využitie Lisabonskej zmluvy.
Líder liberálov v EP Guy Verhofstadt je zase presvedčený, že EÚ príliš pomaly a neefektívne reaguje na krízy. Preto vo svojom uznesení navrhol hlbšiu reformu a vytvorenie novej európskej zmluvy, ktorá by nahradila zmluvu lisabonskú.
Tretie uznesenie z dielne Reimera Bögeho a Pervenche Beresovej obsahuje návrh na užšiu integráciu v oblasti pracovného trhu, investícií, produktivity a sociálnej kohézie. Dvojica europoslancov navrhuje samostatný rozpočet pre eurozónu, financovaný jej členskými štátmi a do budúcnosti aj prípadnými vlastnými zdrojmi eurozóny.
EK by dnes mala predstaviť návrh reformy rozhodovacieho procesu v EÚ. Predseda eurokomisie Jean-Claude Juncker chce týmto návrhom vniesť viac transparentnosti do rokovaní na tajných výboroch a zverejňovať, ako hlasujú členské štáty na neverejných rokovaniach.