EÚ už v hrubých obrysoch pozná kalendár rozvodových rokovaní s Britániou

EÚ už v hrubých obrysoch pozná kalendár rozvodových rokovaní s Britániou

Brusel 21. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

 

Britská premiérka Theresa Mayová v súlade s článkom 50 Lisabonskej zmluvy oficiálne oznámi 29. marca spustenie procesu odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

Ilustračné foto

Proces by mal trvať maximálne dva roky, do 29. marca 2019. Agentúra Reuters uviedla, že v hrubých obrysoch je už známy kalendár postupných udalostí:

Reklama

OFICIÁLNY LIST
25. marca: Lídri 27 členských krajín sa stretnú v Ríme pri príležitosti 60. výročia podpisu Rímskych zmlúv a s cieľom vyjadriť jednotu zostávajúcich členov Únie. Britská premiérka sa rozhodla nezatieniť slávnostnú udalosť a “rozvodový list” podá až na budúci týždeň.
29. marca: Theresa Mayová pošle predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi oficiálny list so žiadosťou o vystúpenie z EÚ.

SUMMIT, ZÁSADY A ODPORÚČANIA
29-31. marca: Donald Tusk bude mať k dispozícii 48 hodín na to, aby šéfom vlád a štátov 27 členských krajín zaslal dokument obsahujúci všeobecné zásady vyjednávania s Britániou.

Reklama

29. apríla: Mimoriadny summit 27 lídrov EÚ zameraný na konečnú dohodu o zásadách pre záverečné rokovania a na mandát pre hlavného vyjednávača EÚ o brexite Michela Barniera.

5. mája: Michel Barnier rozošle národným lídrom list s detailnými odporúčaniami o tom, ako by mala prebiehať diskusia s Londýnom.

Máj: Bude zvolaná Rada EÚ pre všeobecné záležitosti len za prítomnosti zástupcov 27 krajín. Rada ministrov odsúhlasí “smernice pre rokovania o brexite”, ktoré budú smerodajné pre Barniera a jeho tím vyjednávačov.

ROKOVANIA
Máj-jún: Necelý rok po vlaňajšom júnovom referende o brexite (23. júna 2016) sa stretnú obe rokovacie strany – Barnier a jeho tím s britskými vyjednávačmi na čele s ministrom Davidom Davisom. K prvým rokovaniam by mohlo dôjsť už v priebehu mája. Na úvod rokovaní sa obe strany musia dohodnúť na tom, ktoré témy treba riešiť ako prioritné.

DOHODA O ODCHODE Z EÚ
December 2017: Európska komisia chce do konca tohto roka ukončiť jednoduchú dohodu o Zmluve o vystúpení. Jej hlavné témy: faktúra za odchod z EÚ týkajúca sa nesplnených záväzkov Británie; situácia britských občanov v ostatných krajinách EÚ a občanov EÚ v Británii; riešenie mimoriadnych právnych prípadov EÚ a nové pravidlá týkajúce sa režimu hraníc.

Reklama

BUDÚCE VZŤAHY
Rok 2018: Britská premiérka chce vyrokovať komplexnú dohodu o voľnom obchode s EÚ. Odborníci dvojročné “rozvodové” obdobie nepovažujú za dostatočné pre uzavretie obchodnej dohody. Brusel chce odložiť tieto rokovania až po uzavretí Zmluvy o vystúpení. Londýn sa môže pokúsiť viesť už predtým paralelné obchodné rokovania s niektorými členskými štátmi Únie.

Október 2018: Termín, ktorý si Barnier stanovil pre dokončenie Zmluvy o vystúpení z EÚ. Argumentuje získaním dostatočného času na ratifikáciu dohody Európskym parlamentom a získaním potrebnej väčšiny v Európskej rade. Obe inštitúcie by svoj postoj mali potvrdiť do marca 2019.

Jeseň 2018 – jar 2019: Zámer škótskej vlády vyhlásiť referendum o nezávislosti Škótska, len čo bude uzavretá Zmluva o vystúpení z EÚ. Britská premiérka odmieta myšlienku škótskeho referenda dovtedy, kým Spojené kráľovstvo skutočne neopustí Úniu.

DEŇ “B” (brexit)
30. marca 2019: Spojené kráľovstvo oficiálne prestáva byť členom Európskej únie. Podľa Lisabonskej zmluvy tak musí urobiť do dvoch rokov od dňa, keď šéfka vlády odoslala oficiálny list predsedovi Európskej rady. Deň 30. marec 2019 pripadne na sobotu. Tento dátum však nemusí byť definitívny. K brexitu by mohlo dôjsť aj skôr, ak sa podarí dosiahnuť konečnú dohodu, a naopak, dvojročná lehota môže byť predĺžená, ak s tým budú súhlasiť všetky strany. Brusel si však želá odchod Británie ešte pred voľbami do Európskeho parlamentu v máji 2019, aby táto záležitosť nekomplikovala predvolebnú kampaň a budúce zloženie zákonodarného zboru EÚ.

PRECHODNÉ OBDOBIE
Britská vláda a členské štáty EÚ pripúšťajú možnosť, že bude potrebné uzavrieť viacero dočasných dohôd, ktoré poskytnú dostatok času na uzavretie komplexnej dohody o obchodných vzťahoch a pre podnikateľské prostredie, aby sa lepšie prispôsobilo situácii po brexite. Odhaduje sa, že toto prechodné pobrexitové obdobie by mohlo trvať od dvoch až do piatich rokov od podpísania Zmluvy o vystúpení. Neznámym faktorom v tomto prípade zostáva Škótsko. Ak si Škóti presadia referendum o nezávislosti a rozhodnú o rozvode s Britániou, sami budú potrebovať niekoľko rokov na ujasnenie si nových vzťahov s Londýnom a na prihlášku za člena EÚ.

Reklama

 

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

06:44

Izrael údajne zvažuje dohodu s palestínskym hnutím Hamas, na základe ktorej by bolo prepustených najmenej 20 rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.

Navrhovaná dohoda zahŕňa prepustenie žien, starších a vážne chorých rukojemníkov výmenou za to, že Izrael povolí vysídleným osobám v Pásme Gazy vrátiť sa na sever palestínskej enklávy.

06:35

Havária v atómovej elektrárni v Černobyle patrí medzi najväčšie tragédie v oblasti jadrovej energetiky. V piatok 26. apríla uplynie od výbuchu v Černobyľskej atómovej elektrárni 38 rokov.

06:30

Ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Solskyj podozrivý z účasti na korupčnom škandále vo štvrtok uviedol, že je pripravený odstúpiť.

Vyšetrovatelia tento týždeň Solského obvinili z nezákonného zmocnenia sa pôdy v hodnote viac než sedem miliónov dolárov.

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali