EÚ ponúka anketu (ne)spokojnosti so zmenou zimného času na letný

EÚ ponúka anketu (ne)spokojnosti so zmenou zimného času na letný

Brusel 7. júla 2018 (HSP/Foto: TASR– Radovan Stoklasa)

 

Zmena času nastáva dvakrát ročne za účelom zohľadniť meniacu sa dĺžku denného svetla a maximálne využiť jeho dostupnosť v danom období. Teraz sa obracia na ľudí s otázkou, či súhlasia s doterajšou zmenou zimného času na letný alebo nie

Ilustračné foto

Vo väčšine členských štátov EÚ existuje dlhá tradícia úpravy letného času. Väčšina z nich siaha až do obdobia prvej či druhej svetovej vojny alebo ropnej krízy v 70. rokoch minulého storočia. V tom čase išlo najmä o úsporu energie. Ďalšími dôvodmi bola napr. Bezpečnosť cestnej premávky, predĺženie voľnočasových aktivít vďaka dlhšiemu dňu alebo jednoducho harmonizácie vnútroštátnych praktík s praktikami susedov či hlavných obchodných partnerov.

Reklama

Úprava letného času na úrovni EÚ existuje od 80. rokov minulého storočia a v súčasnej dobe sa riadia smernicou 2000/84 / ES. Smernica stanovuje povinnosť prejsť na letný čas poslednú nedeľu v marci a vrátiť sa k zimnému času poslednú nedeľu v októbri.

 

Reklama

Existuje mnoho štúdií analyzujúcich, či zmena času je prospešná alebo nie. Jeden z hlavných faktorov bola úspora energie. Z výsledkov výskumu však vyplýva, že vplyv celkových úspor energie pri prechode na letný čas je okrajový. Úprava letného času mala podľa odhadov priniesť viac času na voľnočasové aktivity vonku, ale na druhej strane výsledky chronobiologického výskumu naznačujú, že zmena vplýva na prirodzený biorytmus organizmu.

Ani vzťah medzi úpravou letného času a dopravnými nehodami nie je jednoznačný. V zásade možno povedať, že nedostatok spánku v dôsledku posunu času o hodinu dopredu na jar môže zvýšiť riziko dopravných nehôd. Zároveň však viac hodín denného svetla počas leta má pravdepodobne na bezpečnosť cestnej premávky pozitívny vplyv.

Sťažnosti ľudí sa týkajú skôr negatívnych zdravotných dopadov kvôli nedostatku spánku a podobne. Niektorí ale žiadajú, aby bol súčasný systém zachovaný, pretože sa domnievajú, že má pozitívny vplyv.

Niektoré členské štáty sa nedávno problematikou letného času zaoberali. Napríklad Fínsko požiadalo, aby bol prechod na letný čas zrušený, a Litva žiadala revíziu súčasného systému tak, aby zohľadňoval regionálne a geografické rozdiely. Európsky parlament prijal vo februári 2018 uznesenie, v ktorom žiada komisiu, aby vykonala dôkladné hodnotenie smernice a prípadne predložila návrh na jej revíziu. Európsky parlament vo svojom uznesení tiež uviedol, že je veľmi dôležité jednotný časový režim v EÚ zachovať.

Komisia chce preto v tejto súvislosti zhromaždiť názory obyvateľov EÚ, či súhlasia s terajšou zmenou zimného času na letný alebo nie. Dotazník je k dispozícii TU vo všetkých úradných jazykoch EÚ. Ak respondent nesúhlasí so zverejnením osobných údajov, bude jeho príspevok zverejnený anonymne.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali