EÚ podporí vlastnú výrobu čipov

❚❚

Bratislava 23. apríla 2023 (HSP/Europeanconservative/Foto:Pixabay)

 

Podľa von der Leyenovej táto dohoda “podporí priemysel čistých technológií vyrábaný v Európe a posilní našu digitálnu odolnosť a suverenitu”, píše Hélène de Lauzunová pre The European Conservative

čip
Ilustračné foto

Napätie medzi EÚ a Čínou sa zrýchlilo, najmä v súvislosti s otázkou Taiwanu, a preto je naliehavé, aby Európa rozvíjala autonómnu výrobu polovodičov, teda výrobkov, ktoré v súčasnosti dováža takmer výlučne z Číny a Taiwanu. Európsky parlament a členské štáty v utorok 18. apríla hlasovali o dohode na podporu výroby polovodičov v Európe.

.

Cieľom je zabrániť tomu, aby sme uviazli v situácii úplnej závislosti. Epidémia koronavírusu už poukázala na krehkosť Európy. Krajiny EÚ sa ocitli bez dodávok polovodičov v dôsledku narušenia výroby a medzinárodných distribučných okruhov. Tieto malé elektronické súčiastky sú v súčasnosti nevyhnutné takmer vo všetkých odvetviach priemyselnej výroby a 75 % ich produkcie sa nachádza vo východnej Ázii.

Vo februári 2022 Európska únia oznámila, že bude financovať plán v hodnote 43 miliárd EUR na podporu miestnej výroby polovodičov. Ursula von der Leyenová uviedla, že chce, aby Európa do roku 2030 mala 20 % svetového trhu.

.

Odvtedy bolo spustených niekoľko projektov. Vo Francúzsku, neďaleko Grenoblu, sa v júli 2022 začala výstavba továrne v rukách americko-taliansko-francúzskeho konzorcia. O niekoľko mesiacov neskôr, vo februári 2023, bol v nemeckom Sársku položený základný kameň továrne, ktorú vlastnia americká skupina Wolfspeed a nemecký výrobca zariadení ZF. Továreň, ktorá bude najväčšou svojho druhu na svete, je určená na výrobu čipov z karbidu kremíka.

Dohoda z 18. apríla potvrdzuje túto dynamiku. Podľa von der Leyenovej dohoda umožní vytvoriť konkurencieschopný priemysel čipov a vybudovať základy pre podiel na svetovom trhu. Bude poháňať priemysel čistých technológií vyrábaný v Európe a posilní našu digitálnu odolnosť a suverenitu.

Bola potvrdená investícia vo výške 43 miliárd EUR, ako aj cieľ dosiahnuť 20 % podiel na globálnom trhu do roku 2030. Dosiahnutie tohto cieľa si vyžaduje štvornásobné zvýšenie súčasnej výroby.

Uzavretie dohody bolo príležitosťou na globálnejšie zamyslenie sa nad závislosťou a krehkosťou Európy v oblasti energetiky, ako to odhalila rusko-ukrajinská vojna.

Európa nie je pri riešení otázky výroby polovodičov osamotená. Spojené štáty už majú náskok, keďže v auguste 2022 prijali zákon o čipoch a vede, ktorý počíta s investíciami vo výške 52 miliárd dolárov do sektora polovodičov a ďalších 10 miliárd dolárov do výskumu a vývoja. Japonsko a Južná Kórea tiež zvyšujú vlastnú výrobu.

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

20:10

Iránsky prezident Masúd Pezeškiján prisľúbil, že svoju moc využije na to, aby zabezpečil, že mravnostná polícia nebude “obťažovať” ženy. Vyhlásil to pri príležitosti druhého výročia smrti 22-ročnej Kurdky Mahsy Amíníovej zadržanej mravnostnou políciou pre porušenie prísnych pravidiel pre obliekanie žien.

20:09

Umelci, medzi ktorými je aj španielsky režisér Pedro Almodóvar a francúzska herečka Juliette Binocheová, vyzvali Srbsko, aby ochránilo opozičného novinára, o ktorého vydanie sa usiluje Bielorusko.

20:07

Nový iránsky proreformný prezident Masúd Pezeškiján vyhlásil, že Irán by mohol viesť priame rozhovory so Spojenými štátmi, ak Washington “v praxi” preukáže, že nie je voči islamskej republike nepriateľský.

19:21

Iránsky prezident Masúd Pezeškiján povedal, že odkedy je vo funkcii, Irán určite Rusku žiadne bojové rakety nedodal.

19:19

Český prezident Petr Pavel a ďalší zástupcovia štátu, cirkvi a mesta Praha odomkli Korunnú komoru v Svätováclavskej kaplnke Katedrály svätého Víta, Václava a Vojtecha v Prahe a vyzdvihli z nej české korunovačné klenoty. Tie budú od utorka vystavené vo Vladislavskej sále Pražského hradu.

19:17

Podozrivého v prípade pokusu o atentát na bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa predbežne obvinili v dvoch bodoch. Prvý súvisí s držbou strelnej zbrane napriek predchádzajúcemu odsúdeniu za trestný čin a podľa druhého vlastnil zbraň s vymazaným sériovým číslom. 

19:11

Vo veku 33 rokov skonala v Británii mačka Rosie, ktorá bola neoficiálne považovaná za najdlhšie žijúcu mačku na svete. S odvolaním sa na jej chovateľku Lilu Brissettovú z mesta Norwich v grófstve Norfolk o tom informoval britský denník Daily Mail.

18:33

Výška škôd po povodniach zatiaľ nie je známa, rádovo by sa však mala podľa ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS) pohybovať v miliónoch eur. “Nie v stovkách miliónov alebo miliardách ako okolité štáty,” poznamenal po mimoriadnom rokovaní vlády.

Mimoriadna schôdza vlády SR
Na snímke zľava minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (HLAS-SD), podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS) a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič
18:22

Vláda bude maximálne ústretová regionálnym i miestnym samosprávam pri finančnom odškodnení po povodniach. Na situáciu bude reagovať “konkrétnymi finančnými rozhodnutiami”. Vyhlásil to premiér Robert Fico (Smer-SD) po mimoriadnom rokovaní vlády. Škody sú podľa neho veľké, no zo strany štátu zvládnuteľné. Doplnil, že vláda bude reagovať aj na konkrétne požiadavky samospráv v súvislosti s rozvodnením malých riek či potokov.

Mimoriadna schôdza vlády SR
Na snímke zľava primátor Bratislavy Matúš Vallo, minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (HLAS-SD), predseda vlády SR Robert Fico (SMER-SD), predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič , podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS) a predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba
18:00
Nemecký kancelár Olaf Scholz uviedol, že je potrebné preskúmať možnosti začatia mierového procesu na Ukrajine.

Povedal to počas návštevy Astany.

16:35

Iránsky prezident uviedol, že Teherán neposkytol jemenským Húsíom hyperzvukové zbrane.

Pripomeňme, že cez víkend Húsíovia zaútočili na Izrael. Uviedli, že to urobili hypersonickou raketou, a vyhlásili, že „toto je len začiatok“.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Jelene prechádzajú cez cestu v lese v regióne Taurus neďaleko Frankfurtu v Nemecku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Michal Durila

Marián Tkáč

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali