Brusel 5. februára (TASR) – Európska komisia (EK) dnes navrhla tvrdo zasiahnuť proti falšovateľom eurobankoviek a euromincí. Od zavedenia eura v roku 2002 spôsobilo jeho falšovanie finančné škody v odhadovanej výške najmenej 500 miliónov eur.
Cieľom návrhu je posilniť ochranu eura a iných mien pred falšovaním prostredníctvom opatrení trestného práva, ktoré zahŕňajú posilnenie cezhraničných vyšetrovaní a zavedenie minimálnych trestov vrátane nepodmienečného odňatia slobody v prípade najzávažnejších trestných činov falšovania.
Na základe návrhu sa rovnako umožní analýza zadržaných falzifikátov v rámci súdnych konaní, aby bolo možné vysledovať ďalšie falšované eurá v obehu.
„Európski občania a podniky sú presvedčení o tom, že bankovky a mince sú pravé. To však nie je samozrejmosť. Euro je druhou najvýznamnejšou menou na svete a my prijmeme všetky opatrenia potrebné na to, aby prestalo byť predmetom záujmu falšovateľov," uviedla dnes eurokomisárka pre spravodlivosť Viviane Redingová.
Komisárka upozornila, že falšovanie meny organizovanými zločincami oslabuje dôveru verejnosti v menu a má rozsiahly vplyv na verejnú správu, podniky aj jednotlivcov. Vinníci musia byť preto potrestaní.
Komisár pre dane a colnú úniu, audit a boj proti podvodom Algirdas Šemeta dodal, že euro je jedným z najcennejších aktív EÚ.
"Ak nespojíme sily v boji na jeho ochranu, nik iný to za nás neurobí. Spoločná mena 17 krajín a 330 miliónov ľudí je lákavým cieľom pre zločincov, a my preto musíme zabezpečiť, aby sa zločin nevyplácal," uviedol Šemeta.
Podľa komisára EÚ pomôže tvrdo zasiahnuť proti falšovaniu mien najmä harmonizovanejší prístup k postihom a lepšia cezhraničná spolupráca.
V smernici, ktorá je spoločnou iniciatívou komisárky Redingovej, komisára Šemetu a komisára pre financie Olliho Rehna, sa pre členské štáty stanoví povinnosť sprístupniť účinné vyšetrovacie nástroje na odhaľovanie prípadov falšovania meny, ktoré budú rovnocenné s vyšetrovacími nástrojmi používanými na boj proti organizovanému zločinu či inej závažnej trestnej činnosti.
Komisia navrhuje zaviesť minimálny trest nepodmienečného trestu odňatia slobody aspoň na šesť mesiacov v závažných prípadoch výroby a distribúcie falšovanej meny a maximálny trest nepodmienečného odňatia slobody aspoň na osem rokov v prípade trestného činu distribúcie.
Napokon sa v smernici od členských štátov požaduje, aby zabezpečili, že národné centrá pre analýzy a národné centrá pre analýzy mincí budú mať možnosť preskúmavať falzifikáty v rámci prebiehajúcich súdnych konaní s cieľom umožniť im vysledovať ďalšie falšované eurá v obehu.
Celková hodnota eurobankoviek v obehu na celom svete dosahuje približne 913 miliárd eur a 16 miliárd eur v prípade euromincí.